Alzheimerhez hasonló, új kórt találtak

Amerikai kutatók egy csoportja nemrégiben publikálta eredményeit az Acta Neuropathologica szaklapban egy olyan neurodegeneratív betegségről, amelynek szimptómái hasonlóak az Alzheimerhez.

Mi van akkor, ha azért nem tudjuk valakiben kezelni az Alzheimer-kórt , mert nem jó a diagnózis? A PART-nak (primary age-related tauopathy) elnevezett betegségről Peter Nelson, a University of Kentucky kutatást vezető öregedéskutató szakembere a következőt nyilatkozta: az Alzheimer-kórt akkor diagnosztizáljuk, amikor két indikátort is látunk az agyban: kóros fajta amyloidokat tartalmazó intercelluláris plakkokat, illetve a tau proteinből álló idegsejtnyúlványok sajátos összetekeredését.

Mozgáshiány, dohányzás, depresszió, alacsony szintű iskolai végzettség - ezek lehetnek a betegség kialakulásáért felelős fő kockázati tényezők. További részleteket ide kattintva olvashat! A PART esetében az Alzheimert okozó , amyloid-béta proteinek felhalmozódásából született plakkok nem találhatóak meg az agyban. Amikor a tau-csavarványokat plakkok nélkül látták az orvosok az Alzheimer-gyanús (és Alzheimer-szerű szindrómákkal bíró) páciensekben, úgy gondolták, a betegség korai fázisát látják éppen.

Nelson és társai viszont másképpen gondolkodtak: ha a plakkok az Alzheimer indikátorai, akkor azok nélkül teljesen más diagnózist kell felállítani azoknál, akiknek agyában csak a tau-csavarványokat lehet megfigyelni. Ez azonban azt is jelenti, hogy a PART-betegeknek új gyógyszereket kell előállítani, mivel az Alzheimeresek esetében a készítmények az amyloidokra koncentrálnak.

Alzheimer-kórhoz hasonló betegséget találtak

Az orvosoknak ezután azzal kapcsolatban kell konszenzusra jutnia, hogy mik a PART fő jellegzetességei és milyen mechanizmusokat kiaknázva lehet gyógyítani azt. Mivel a definíció új, még nem lehet tudni, hány embernek van PARTja. Egyes tanulmányokból viszont már előrebecsülhető, állítja Nelson, hogy a csavarványokkal rendelkező betegek mintegy negyedének funkcionális amyloidjai vannak, tehát nem Alzheimerjük van.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra