Hogyan kezelhető az atópiás dermatitisz?

Az őszi hűvös, száraz idő kedvez az atópiás dermatitisszel járó tünetek kiújulásának. A kellemetlen, fájdalmas szimptómák azonban kordában tarthatók, kezelhetők. Mutatjuk, hogyan.

Az egyre hűvösebbre forduló idő, a száraz levegő, a több réteg ruha - ami alatt bőrünk nem szellőzik rendesen -, és a napfény hiánya az előttünk álló hónapokban különösen indokolttá teszi a tudatos és gondos bőrápolást. Azoknak, akik valamilyen bőrproblémával, például atópiás dermatitisszel küzdenek, érdemes kiemelt figyelmet fordítani erre.

atópiás dermatitisz
Azatópiás dermatitiszállandó bőrszárazsággal, viszketéssel jár. Fotó: Getty Images

Makacs bőrgyulladás, ami életünk végéig vissza-visszatérhet

Az atópiás dermatitisz, más néven atópiás ekcéma az egyik leggyakoribb krónikus bőrgyulladás, amely becslések szerint a világ lakosságának 5-10 százalékát érintheti. Ez az arány a legfiatalabbak körében még magasabb: 5 éves kor alatt a gyermekek körülbelül 10-15 százaléka küzdhet vele. Kialakulásában meghatározó szerepet játszik a genetikai hajlam, amelyhez hozzáadódhatnak egyéb, immunológiai és környezeti tényezők.

Utóbbiak közé tartozik az erős UV-sugárzás, a szélsőséges időjárás - a hideg, száraz levegő miatt csökken a bőrünkben található faggyúmirigyek aktivitása, ezért gyorsabban kiszárad, berepedezik -, a különféle kémiai anyagok, ételek és allergének, amelyek irritálhatják az érzékeny bőrt. Az immunrendszer működési eltérései - amikor egyes esetekben túl-, máskor alulműködik - miatt az atópiás dermatitisz gyakran olyan társbetegségekkel jár együtt, mint az asztma, a szénanátha vagy egyéb allergia.

Az atópiás dermatitisz jelentősen ronthatja az érintettek életminőségét, ezért fontos, hogy a páciensek tudják, mi könnyítheti meg a mindennapjaikat, és mi az, ami megnehezítheti.

Az atópiás dermatitisz tünetei általában már csecsemőkorban megjelennek: az érintettek 90 százalékánál 5 éves korig. Ezek közé tartozik a kellemetlen bőrszárazság, amelyet bőrviszketés kísér. Az irritált területeken idővel - különösen, ha vakarjuk - vörös, hámló foltok, váladékozó hólyagok tűnhetnek fel. Ha mindez hosszabb ideig fennáll, idült bőrgyulladás alakulhat ki, amit összefüggő, vörös bőrfelszín jelezhet az arcon, és a hajlatokban (jellemzően a térd és könyökhajlatban), valamint a szemhéjakon. Az idült bőrgyulladás nemcsak kellemetlen, de veszélyes is: fogékonyabbak lehetünk a fertőzésekre, a sérült bőrön keresztül ugyanis gyorsabban juthatnak be a szervezetünkbe a különféle kórokozók.

Így ápoljuk az atópiás dermatitiszre hajlamos bőrt

Az atópiás dermatitisz kordában tartható, ám azzal számolni kell, hogy időről időre fellángolhat. Ahhoz, hogy a betegek tartósan tünetmentesek legyenek, elengedhetetlen a megfelelő - bőrgyógyász segítségével kialakított - bőrápolási rutin.

Ennek alapja a rendszeres és gondos tisztálkodás. Akinek érzékeny a bőre, annak egyébként is figyelnie kell rá, hogy mennyi ideig és mivel mosakodik. Atópiás dermatitisz esetén javasolt kerülni a hosszú zuhanyt és a forró fürdőt. Ha ugyanis sokáig áztatjuk magunkat a meleg vízben, azzal eltávolíthatjuk bőrünkről az azt védő lipidréteget. Ennek hiányában veszít nedvességéből, könnyebben kiszárad és berepedezik. Ezért érdemes inkább naponta többször, de rövid ideig zuhanyozni.

Az sem mindegy, hogy milyen tisztálkodási szert választunk. Ha csak vízzel zuhanyozunk, azzal nem távolítjuk el megfelelően a bőrünkön megtelepedő kórokozókat. Célszerű hanyagolni a kémiai- és illatanyagokat tartalmazó tusfürdőket, a szárító hatású szappanokat. Ezek helyett válasszunk olyan készítményeket, amelyek megfelelnek a bőrünk típusának és aktuális állapotának. Bőrgyógyászatilag teszteltek, és lipideket tartalmaznak, amelyek gondoskodnak a természetes "zsírozásról".

Fontos, hogy zuhanyozás után ne használjunk durva frottír- vagy műszálas törölközőt. Válasszunk puha pamut anyagot, amivel óvatosan itassuk fel a vizet testünkről. A tiszta bőr hidratálásáról se feledkezzünk meg: zuhanyozás után olyan arc- és testápolási termékekkel kenjük be magunkat, amelyek a tusfürdőhöz hasonlóan hatékonyan ápolják bőrünket, és megoldást nyújthatnak bőrproblémánkra. Egy gondosan megválasztott hidratáló például amellett, hogy hozzájárul bőrünk védőfunkciójának megőrzéséhez és folyamatos fenntartásához, segít eltávolítani az elhalt hámsejteket is. Amitől bőrünk sima, ragyogó és puha lesz. Atópiás dermatitisz esetén kerüljük az olajos és fajsúlyos ápoló készítményeket, mert ha bőrünk "tocsog" a zsíros krémtől, faggyúmirigyeink előbb-utóbb eltömődnek, és újabb probléma - az akné - társulhat a már meglévő mellé.

Maximális támogatás: ezekre figyeljünk még oda

A megfelelő bőrápolás mellett elengedhetetlen, hogy minden lehetséges módon gondoskodjunk szervezetünk első védelmi vonaláról, megelőzve, hogy az atópiás dermatitisz tünetei kialakuljanak, vagy fellángoljanak. Mivel a stressz fontos tényező, igyekezzünk minimalizálni a minket érő káros pszichés hatásokat. Amennyiben ez mégsem sikerül, nap végén tudatosan próbáljuk meg lazítással, sporttal vagy egyéb, lehetőleg a szabad levegőn végezhető testmozgással levezetni a felgyülemlett stresszt, feszültséget.

Gondoskodjunk róla, hogy mindennap elegendő mennyiségű folyadékot, lehetőleg vizet fogyasszunk - felnőtteknél ez naponta átlagosan 1,5-2,5 liter -, ezzel ugyanis bőrünket is hidratáljuk. Ha tudjuk, hogy bizonyos élelmiszerekre érzékenyek vagyunk, kerüljük ezek fogyasztását. Igyekezzünk az évszakhoz alkalmazkodva a lehető legszellősebben - rétegesen- öltözni, hogy bőrünk levegőhöz juthasson, az izzadás ugyanis súlyosbíthatja a tüneteket. Ahogy az állandóan működő klímaberendezés és a dohányfüst is.

Előfordulhat, hogy erőfeszítéseink nem elegendőek a tünetmentes állapot eléréséhez, fenntartásához. Ilyenkor bőrgyógyász segítségét kérve a célzott, helyi kezelés hozhat javulást. Az antihisztamin-tartalmú készítményekkel megelőzhető a bőrszárazság kiváltotta vakarózás, de megoldást jelenthetnek a szteroidtartalmú gyulladáscsökkentők is. Ám ezek használata kizárólag az orvos által előírt ideig és adagolásban ajánlott, rendszeres használatuk mellett ugyanis értágulatok alakulhatnak ki, a bőr pedig elvékonyodhat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Nagyrészt erősen felhős időre számíthatunk több helyen - nagyobb eséllyel az ország északi felén - esővel, záporesővel, elvétve zivatar is kialakulhat. Az éjszaka második felében megszűnik a csapadéktevékenység, ezzel együtt a felhőzet is felszakad, és hajnalra kiderül az ég. A nyugati, délnyugati szelet erős, főként a front mentén az átmenetileg északnyugatira forduló szelet viharos lökések kísérhetik, majd hajnaltájt veszít erejéből a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 9 fok között alakul, de a tartósabban derült és szélcsendes hidegre hajlamos helyeken ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra