Bőrgyógyászok tippjei: így lesz szép bőrünk télen is

A hűvös, szeles időben és a fűtésszezonban még a normál bőr is könnyebben kiszáradhat. Annál pedig, aki alapvetően száraz bőrtípussal rendelkezik, még erőteljesebben jelentkezhetnek az ezzel járó kellemetlen tünetek.

A száraz bőrt rugalmatlanság, fakó szín, feszülő diszkomfortérzet, valamint gyakran hámlás és viszketés jellemzi. A bőrszárazság – a hasonló tünetekkel járó, de csak ideiglenesen fennálló vízhiányos állapottal szemben – egy állandó bőrtípus, amely az egész testet érinti. A bőr védőrétegének gyengesége elsősorban genetikus eredetű, de kialakulhat külső környezeti tényezők, időjárási viszonyok, különböző betegségek – például az ekcéma, a pikkelysömör, vagy a cukorbetegség – vagy akár gyógyszeres kezelések mellékhatásaként is. Bár a száraz bőr tünetei sok kellemetlenséget okozhatnak, helyesen megválasztott bőrápolási rutinnal, és néhány egyszerűen tanács betartásával jól kezelhetőek.

Így ápoljuk a száraz bőrt a lábainkon
Bár a hűvösebb idő beköszöntével egyre kevesebbszer tesszük közszemlére lábainkat, hiszen nadrágot, harisnyát és zoknit húzunk, azért ilyenkor sem szabad elhanyagolni őket, sőt! Az őszi-téli hónapokban még több gondoskodásra szorulnak, mert ilyenkor - akárcsak testünk más területein – itt is hajlamosabb a bőr a kiszáradásra.

A száraz bőr tisztítása

Nem véletlen, hogy a hagyományos szappanokkal való mosakodástól óva intik a bőrgyógyászok a száraz – különösképpen a nagyon száraz – bőrűeket. Ennek oka, hogy a tisztító termékeknek nem csak hatékonynak, hanem kifejezetten gyengédnek kell lenniük ahhoz, hogy a bőr érzékeny védőrétegét ne károsítsák tovább. Az erősen lúgos kémhatású termékek mellett érdemes kerülni azokat a mosakodószereket is, amelyek allergiát okozó összetevőket, tartósítószereket, szín- és illatanyagokat tartalmaznak. Helyettük válasszunk olyan hidratáló hatású tisztálkodószereket, amelyek megakadályozzák a bőr további kiszáradását.

Az arcbőr megfelelő tisztítása kiemelten fontos, hiszen a bőrszárazság nemcsak kellemetlen tüneteket okoz, hanem fokozza a ráncok kialakulását és elmélyülését is. Ilyenek például a kifejezetten száraz bőrre ajánlott, kímélő hatású hialuronsav-tartalmú arctisztító tejek. A bőrben természetesen is megtalálható hialuronsav fontos vízmegkötő hatással rendelkezik, és már mosakodás közben képes regenerálni a külső hatásoknak fokozottan kitett arcbőrt.

Bőrünk a téli időszakban különleges ápolást igényel. Fotó: Getty Images
Bőrünk a téli időszakban különleges ápolást igényel. Fotó: Getty Images

A tüneteket enyhítő hidratálás

A bőrgyógyászok minden esetben felhívják a figyelmet a száraz bőr fokozott hidratálására. A megfelelő termékek kiválasztásához érdemes bizonyos hatóanyagokat keresni az arckrémekben, valamint a test-, kéz és lábápolóban. Ilyen az urea – ami a bőr felszíni rétegében természetesen is megtalálható hidratáló faktor –, valamint a tejsav. Ezek az összetevők hatékonyan képesek pótolni a hiányzó hidratáló faktorokat, valamint segítenek a nedvességet a bőr felsőbb rétegeiben tartani. A már említett hialuronsav mellett szintén fontos összetevő lehet a glüko-glicerol is, amely a bőr saját nedvességhálózatát serkentő molekula. Segíti a mélyebb epidermális rétegekben lévő aquaporinok – azaz a bőrben található mikroszkopikus méretű vízcsatornák – aktivitását, ezzel javítva a nedvesség külső rétegek felé áramlását.

Csökkentsük a hajlamosító tényezőket

A megfelelő ápolás mellett fontos a bőrszárazság fokozódásában közrejátszó tényezők kiküszöbölése is. Amennyiben lehetséges, kerüljük a száraz levegőt – a fűtési szezonban érdemes párásítani –, valamint a hosszú időn keresztül szélsőségesen hideg vagy meleg helyen való tartózkodást. Forró vízben való fürdés helyett válasszuk inkább a gyors, langyos vizes zuhanyt, törölközés közben pedig óvakodjunk a dörzsöléstől: inkább csak kíméletesen itassuk fel a nedvességet a bőrünkről egy puha törölközővel.

Mosogatás és takarítás közben is védjük a kezünket: használjunk kesztyűt, hogy megóvjuk a vegyszerektől, valamint alaposan válasszuk meg a mosó- és öblítőszereket is. Részesítsük előnyben a szenzitív, színezéket és allergizáló illatanyagokat nem tartalmazó készítményeket. Érdemes szót ejteni az öltözködésről is: viseljünk természetes anyagból készült, puha és jól szellőző ruhadarabokat. Emellett a belső hidratálásra is fordítsunk figyelmet. Igyunk mindig elegendő – a korunkhoz, testsúlyunkhoz és egészségi állapotunkhoz mérten ajánlott – mennyiségű folyadékot.

A legfrissebb tartalmainkért kövessen minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

)
Hogyan működik a bolhanyakörv?

A frontérzékenyek nálunk gyógyulnak!

Fejfájás? Vérnyomás? Fáradtság? Sok stressz?
Frontérzékeny lehet!
Fejfájás? Ingadozó vérnyomás? Rosszullétek? Szédülés? Álmatlanság? Fáradékonyság? Feszültség? Sok stressz?
Személyre szóló, gyógyszer nélküli gyógymódok az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával! Fejfájás? Vérnyomás? Rosszullét? Fáradtság? Idegesség? Sok stressz?
Headache illustration
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13, +19 °C
Minimum: +5, +10 °C

A napsütéses időszakok mellett többször erősen felhős időre készülhetünk, szórványosan várható eső, zápor, néhol zivatar is. Élénk, erős északnyugati szél mellett 13, 19 fokos maximumhőmérsékletekre számíthatunk. Szombaton kettősfronti hatást tapasztalhatnak az érzékenyek. Gyakoriak lehetnek a keringési és vérnyomáspanaszok, emellett görcsös és migrénes fejfájás is jelentkezhet, többszöri rosszullét léphet fel. A fülledt időszakokban jellemző lehet a légszomj és a nehézlégzés. A kinti programok során változékonyságra kell készülni. További fontos részletek a meteogyógyász® mai videójában! A légszennyezettség alacsony, alig változik. A légnyomás gyengén emelkedik.

Egészséget befolyásoló hatások: