Nőtt a magyarországi tavak vízszintje

A szokatlanul sok tavaszi esőzések miatt nőtt a magyarországi tavak vízszintje, ami ritkán fordul elő az év ezen szakában.

A csapadékos májusi és június eleji időjárás miatt a megszokott párolgás helyett tovább nőtt a magyarországi tavak vízszintje. A Balaton esetében ez az 1921-es rendszeres mérések kezdete óta 10. alkalommal fordul elő – közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője, Siklós Gabriella az Infostarttal.

121 centis volt a Balaton vízszintje szombaton, ami azt jelenti, hogy – a jelenlegi előírások szerint – akár engedni is lehetne a Sió-csatornán keresztül a tóból.

Ez azonban nem automatikus, ugyanis a vízeresztés alkalmával az illetékes Országos Vízügyi Főigazgatóságnak számos tényezőt figyelembe kell vennie a nyári időszakban, tehát egy „nagyon érzékeny döntésről” van szó. Ezt várhatóan 24-48 órán belül fognak határozni.

Balaton vízszint
Ritkán emelkedik ilyenkor a Balaton vízszintje. Fotó: Getty Images

A vízeresztés azért fontos, mert a Balaton déli partján lévő települések a part menti részei, beleértve bizonyos strandokat, víz alá kerülhetnek. Ezért a szabályozási szintnél (120 centiméternél) magasabb vízállást el kell kerülni.

A Velencei-tó 110 centiméteres vízállása – főként a tavalyi évhez viszonyítva – nagyon jónak mondható, de ez még nem ideális, mert az 130 centiméter körül van nyár elején.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

Ecet helyett így tüntesd el a vízkövet: pár perc alatt szinte magától leválik a vízforralóról
Ekkor kell átállítani az órákat – idén könnyű eltéveszteni
vizelés
Így kell helyesen pisilni – kövesd a szakértő útmutatását!
gyógyszerfelírás
Eldőlt, nagy változás jön a gyógyszerfelírásban – Hivatalosan is kihirdették
Az Alzheimer-kór 16 korai jele: nem mindig a feledékenység az első tünet
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +6 °C

Többnyire napos idő várható a fátyol- és gomolyfelhők mellett. Utóbbiakra főként a középső országrészben egy összeáramlási zóna mentén és északnyugaton lehet számítani, arrafelé előfordulhatnak felhősebb körzetek. Csapadék nem valószínű. Az északias szelet estig még nagy területen kísérhetik élénk, erős lökések, majd tovább veszít erejéből a légmozgás.Késő estére 3 és 12 fok közé hűl le a levegő. Ma nem várható fronthatás, a szél is mérséklődik, így a frontérzékenyek panaszai csökkenhetnek, a közérzet pedig javulhat.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: melyik vitamin hiányától töredezhetnek a körmök? – Teszteld szépségápolási tudásod! A szépség nem csak krémek és smink kérdése: mindennapi szokásaink is nyomot hagyhatnak rajta. Derítsd ki, mennyire ismered az egészséges szépség valódi alapjait!
kvíz
Úgy fogyhatunk, ha kihagyjuk a vacsorát. Igaz vagy hamis? – Teszteld magad kvízünkben! Diéták, trendek és „csodamódszerek” között könnyű elveszni, de vajon mennyire ismered az egészséges életmód valódi alapjait?