Még városban is egészséges a biciklizés

Egy új tanulmány eredményei megerősítik azt az elképzelést, hogy szennyezettebb városokban is érdemes autó helyett a sétát vagy a kerékpárt választani.

Az napi ajánlott testmozgás elérésének egyik módja, az aktív utazás, azaz, hogy például gyalog vagy kerékpárral megyünk a munkahelyünkre. Ezzel kapcsolatban azonban sokszor felmerül a kinti mozgás során belélegzett káros anyagok egészségre ártalmas kérdése. Valóban megéri biciklire pattanni még akkor is, ha magas a légszennyezettség?

A városi kerékpározás egészségre gyakorolt jótékony hatásai felülmúlják a szennyezett levegő és a balesetek kockázatát. Erre igen a válasz a Cambridge Egyetem járványtani egysége és egy táplálkozási illetve aktivitást vizsgáló központ legfrissebb kutatása alapján. "A londoni aktív utazás egészségügyi előnyei felülmúlják a légszennyezettség egészségkárosító hátrányait. Még az olyan magas légszennyezettségű városok, mint Delhi – melynek tízszer magasabb értékei vannak, mint Londonnak – az embereknek heti 5 órát kell biciklizniük ahhoz, hogy a szennyezettségi rizikó felülkerekedjen az aktív testmozgás egészségügyi előnyein." - állítja a kutatás vezetője, Dr Marko Tainio.

Pattanjunk biciklire, autóbaülés helyett

London légszennyezettsége mérsékelt (58.55) és jelenleg egy leheletnyivel magasabb értéket mutat, mint Budapesté (55.95). Tehát ahogy Londonban is, fővárosunkban szintén ajánlott a kerekezés, azokon a napokon, amikor nem kritikusan magas a légszennyezettség.

Környezetszennyezésben élen járunk

A légszennyezettség által okozott halálos megbetegedések számában hazánk világszinten dobogós helyen áll, ha a lakossághoz viszonyított arányt vesszük alapul. Az OECD nemzetközi gazdasági szervezet elemzése kitért a környezetszennyezés egészségügyi vetületeire is. Eszerint Kína után Magyarország a 937,6 fős eredményével a második helyet szerezte meg az egymillió főre jutó halálos megbetegedések terén.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra