A gyomorfájdalom igencsak megkeserítheti a mindennapokat. Ha pedig tartós vagy komolyabb tünetekkel is társul, mindenképp járj utána az okoknak!
Ez állhat a háttérben
- Az emésztési zavarok a gyomortáji fájdalom mellett gyomorégés, émelygés, hányinger vagy puffadás formájában jelentkezhetnek. Ebben az esetben az alapos kivizsgálás sem mindig hoz eredményt, ilyenkor érdemes az ételintoleranciára gondolni, ennek diagnózisa egyszerű vérvétellel is elvégezhető, gluténérzékenység esetén pedig olykor csak a biopszia ad egyértelmű diagnózist.
- Túlzott alkohol- és ételfogyasztás után is jelentkezhet a kellemetlen tünet.
- Övszerű felhasi fájdalommal jelentkezik a hasnyálmirigy-gyulladás, amely időnként a hát irányába is kisugárzik. Étvágytalansággal, hányingerrel, hányással járhat.
- A vakbélgyulladás kezdetleges tünete szintén a felhasi fájdalom, amely később a jobb alhasi területre húzódik át. Gyanú esetén azonnal sebészi beavatkozásra lehet szükség.
- A szintén gyomorfájással is járó és felhasi diszkomfortérzetet okozó diszpepsziát a bélrendszer bármely részének elégtelensége okozhatja.
- A tartós gyomortáji fájdalom utalhat még a nyelőcső további betegségeire, a patkóbél szövődményes megbetegedéseire, gyomor- illetve nyombélfekélyre.
- A gyomorfájdalmat okozhatják paraziták, baktériumok vagy vírusok.
- Bizonyos gyógyszerek (például aszpirin) is kiválthatja.
- Ha a fájdalom jellemzően étkezés után jelentkezik, rendszeresen visszatér, főként a jobb bordaív alatt, de a jobb váll, illetve esetleg a hát irányába is kisugárzik, epekő állhat a háttérben.
- Hasfali sérvek és a gerincbántalmak is jelentkezhetnek ilyen tünetekkel.
- Gyomorhoz nem kapcsolódó gyomorfájást okozhat még ezen kívül a mellhártyagyulladás vagy az olyan anyagcsere-betegségek, mint például a diabétesz.
Ha betartasz néhány szabályt, nem feltétlenül fogsz meggyógyulni, abban viszont mindenképp segít, hogy a lehető legkevesebb terhelés érje az egyébként is erősen igénybe vett emésztőrendszert. Emellett elég energiát biztosít a szervezetnek, hogy mihamarabb legyőzze a fertőzést, betegséget.
Ezeket semmiképp ne edd ilyenkor
- olajban sült, zsíros ételek
- édességek
- vörös húsok
- magas rosttartalmú ételek (nyers zöldségek és gyümölcsök)
- alkohol
- koffeint tartalmazó italok, mint a fekete tea vagy a kávé
Ami segíthet megnyugtatni a háborgó gyomrot
- banán
- fehér rizs
- almapüré vagy reszelt alma
- fehér kenyérből készült pirítós
- háztartási vagy sós keksz
- zabpehely
- csontleves, erőleves
- sovány csirkemell (bőr nélkül)
Ezek mind könnyen emészthetőek, rosttartalmuk pedig alacsony, így segíthetnek megszilárdítani a székletet, és mivel nagyon alacsony a zsírtartalmuk, hányingered is kisebb eséllyel lesz tőlük.
Mit tehetsz még?
Ha egy szimpla hasfájásról van szó, és korábban nem volt semmilyen gyomor- és bélrendszeri megbetegedésed, először is
- kerüld a stresszt, mert fekélyt okozhat!
- mozogj rendszeresen! Nem feltétlenül a sportra kell gondolni, ha az életedbe csak a rendszeres séta, kirándulás fér bele, iktasd be azt!
- ha komolyabb a környezetünk okozta teher, próbálkozz a pszichoterápiával!