Hányinger: mitől alakulhat ki?

A hányinger igen gyakori tünet, sokféle problémát jelezhet, és szerencsére több megoldási lehetőség is kínálkozik a megállítására.

Bajok, amiket hányinger jelez

A hányinger az a meglehetősen kellemetlen érzés, mely a hányást előzi meg - igaz, gyakran anélkül is érezhetjük, hogy valóban kísérné azt hányás. A hányingert egyéb tünetek is kísérhetik, mint a szédülés, a kellemetlen szájíz, az izzadás, a fejfájás vagy a gyengeségérzet. Sokszor pontosan tudjuk, hogy milyen állapot vagy betegség okozza a hányingert, gyakran azonban ezt nehéz pontosan meghatározni. Lássuk a leggyakoribb okokat, amiért hányingerünk lehet!

A hányinger az a meglehetősen kellemetlen érzés, influenza hányinger fertőző betegségek hányás gyomorbántalmak gyömbér B6-vitamin borsmenta
A hányinger az a meglehetősen kellemetlen érzés

Ételmérgezés, vagy stressz?

Mindent a hányásról Gyakorlatilag bárki hányhat , kortól és nemtől függetlenül. A nők és a kisgyerekek könnyebben hánynak, mint ahogyan azok is, akik refluxbetegséggel küzdenek. Emellett tudni érdemes azt is, hogy e problémának van néhány speciális típusa. A cikk folytatódik! A fertőző betegségek sokszor okozhatnak hányingert , akár az emésztőrendszert, akár az idegrendszert érintik. A betegségek közül az ételmérgezés egyik legjellegzetesebb tünete a hányinger, illetve az azt követő hányás, ugyanis a szervezetünk próbál minél gyorsabban megszabadulni a betegséget okozó romlott ételtől. A stressz, a pánikbetegség, a szorongás is okozhat hányingert. Számos gyógyszer, az alkohol, a sugár- és kemoterápia is állhat a hányinger hátterében.

A várandósság egyik legjellegzetesebb korai tünete a hányinger, illetve a hányás. Bár általában reggeli hányingerként emlegetik, valójában egész nap tarthat. A British Medical Journal szerint a várandósok 70-85 százaléka megtapasztalhat hányingert az első trimeszterben.

Természetes módszerek a hányinger ellen

Az egyik legnépszerűbb hányingert csökkentő gyógynövény a gyömbér . Ezt a fűszerként is használt növényt évezredek óta javasolják gyomorbántalmakra és hányingerre.

Egy 2005-ös olasz kutatás szerint a gyömbér sokkal hatékonyabb volt a reggeli rosszullétek kezelésében, mint a placebó. Svájci tudósok szerint a gyömbér legalább annyit segített a tengeribetegségben, mint a gyógyszerek; brit kutatók pedig kiderítették, hogy bár a nőgyógyászati műtétek után a betegek 41 százalékánál alakult ki hányinger, de gyömbér szedése után a tünetek csak a felüknél jelentkeztek. A B6-vitaminnak szintén hányingert csökkentő hatásokat tulajdonítanak. Egy thaiföldi kutatás szerint napi 30 mg B6-vitamin jobban enyhítette a hányingert a vizsgálatban részt vevő 342 várandós nőnél, mint a placebó. Szintén régóta használják a gyomorbántalmak és a hányinger ellen a borsmentateát vagy -olajat. Egy 1997-es brit kutatás bizonyította is ennek hatékonyságát, többek között a műtéteket követő hányingernél, ráadásul komolyabb mellékhatások nélkül.

Annak, aki krónikus hányingertől szenved , vagy akinél az idegesség hányingert is okoz, az étrend megváltoztatása javíthat a tüneteken. Együnk egyszerű, keményítőben gazdag, sós ételeket, például puffasztott rizst vagy kekszet, ezek ugyanis felszívják a termelődő gyomorsavat. Együnk többször kevesebbet, kerüljük a nehéz, zsíros ételeket.

Ciklikus hányás szindróma: okok, tünetek, kezelés A tizenkét éves brit lány a ritka rendellenesség - a ciklikus hányás szindróma - következtében néha akár negyvenszer is hányt naponta, és az orvosok eleinte meg voltak győződve arról, hogy várandós. Jayde Pitt annyit hányt, hogy naponta 18 órát töltött a fürdőszobában. Történetét ide kattintva érheti el .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra