Miért fontos a szervezetünknek a biotin?

A biotin szervezetünk működésében fontos szerepet tölt be, ismert H-vitamin és B7-vitamin néven is. Mihez szükséges ez a hajvitaminként is emlegetett vegyület, ami egyebek mellett a májban, a paradicsomban, a dióban és az élesztőben is megtalálható?

A biotin egy kéntartalmú, vízoldékony vegyület, ami a szervezetben leginkább az anyagcserében részt vevő enzimek alkotórészeként jelenik meg. Elsősorban az energiatermelő folyamatokat támogatja, hozzájárul az idegrendszer megfelelő működéséhez, a tápanyagok hasznosulásához: szinte mindenhez köze van, kell a fehérje- és a szénhidrát-anyagcseréhez, az aminosav- és a koleszterin-anyagcseréhez. A biotin szükséges a szervezet immunológiai védelméhez, a B- és T-nyiroksejtek hatékonyságának biztosításához is. Összességében a sejtek gyors szaporodásában, növekedésben játszik szerepet, már a magzati fejlődésben is van szerepe. Funkciói szoros összefüggésben állnak egyéb B-vitaminok, így például a folsav, a pantoténsav és a B12-vitamin funkcióival is.

Gyakran beszélünk róluk együttesen, a B-vitaminok családja azonban igen népes, tagjai pedig más-más funkcióval bírnak a szervezetben. Hiányállapot esetén is változatos tünetek jelentkezhetnek attól függően, hogy pontosan mely vitaminra lenne nagyobb mennyiségben szükségünk. Lássuk, mit jelent ez a gyakorlatban.A biotint gyakran emlegetik bőr- és hajvitaminként is, aminek jó oka van: segíti a haj, a nyálkahártya és a bőr egészségének megőrzését, valamint a haj és a köröm növekedését. Emellett támogatja az új hajszálak és a körmök erősödését. A vegyületnek szerepe lehet a kopaszodás és az őszülés visszafogásában is. Ezeket a hatásokat az magyarázhatja, hogy a biotin serkenti a keratin nevű fehérje termelést, ami a haj, a bőr és a köröm egyik fő alkotóeleme.

egészséges szépség, egészséges bőr, EGÉSZSÉGES haj, biotin
A biotint gyakran emlegetik bőr- és hajvitaminként is, aminek jó oka van. Fotó: Getty Images

Bőrpanasz és hajhullás

A biotin hiánya bőrpanaszokat, bőrgyulladást és hajhullást okoz, innen ered a vegyület másik neve, a H-vitamin: ez a német das Haar és die Haut szavakból származik, amelyek hajat és bőrt jelentenek. Emellett biotinhiánynál jelentkezhet izomfájdalom és étvágytalanság, nyelvgyulladás, lehangoltság, sápadtság, fokozott érzékenység, érzészavar, hányinger és hányás is.

Jó tudni, hogy a biotin felszívódását a nyers tojásfehérje egyik összetevője kifejezetten gátolja, így akik tartósan nyers tojást fogyasztanak – ez a testépítőknél fordulhat elő –, azoknak mindenképp számolniuk kell a biotin hiányával. Ezzel kapcsolatos érdekesség, hogy a H-vitamin hiánytüneteit először állatkísérletekben mutatták ki, amikor észlelték, hogy a tojásfehérjével etetett patkányoknál bőrgyulladás, szőrhullás és koordinálatlan izommozgás alakul ki. Bár az okát még nem tudták, azt is észrevették, hogy ezek a toxikus tünetek megszűnnek, ha a rágcsálókat élesztővel vagy májjal etetik. A kutatók 1940-ben már azt is megállapították, hogy a tojásfehérje-diéta által okozott tünetek biotinnal megszüntethetők. A vegyület kémia szerkezetét 1942-ben derítették fel, majd az ezt követő évben a vitamint szintetikus úton is előállították.

Túl a mennyiségen

Ma már ismert, hogy a biotint a bélbaktériumok is termelik – az a formája nem hasznosul, de a táplálékból bizonyos mennyiségben felszívódik a bélrendszerből. Ezt követően a keringésbe jut. Elsősorban a májban és a vesében raktározódik, bár gyakorlatilag minden sejt tartalmazza. Ürülése főként a vizelettel és a széklettel történik, emellett kis mennyiségben az anyatejjel is kiválasztódik.

A biotin a természetben két formában, szabad állapotban és fehérjéhez kötötten található meg. Szabadon elsősorban zöldségekben (például a paradicsomban, a karfiolban és a gombákban), a tejben és a sajtokban, illetve a rizskorpában fordul elő, míg fehérjéhez kötötten a májban, a vesében és a húsokban (különösen sokat tartalmaz belőle a szardínia és a tonhal), a tojássárgájában, a növényi magvakban, a dióban és az élesztőben található meg. Abban viszont nagy különbség van, hogy az egyes élelmiszerekből miképpen hasznosul.

A kukoricából és a szójababból például teljesen fel tud szívódni a biotin, de a búzában lévő már nagy mértékben hasznosíthatatlan. Talán ez magyarázza a 2014-ben végzett, reprezentatív hazai felmérés eredményét – ez az Országos Táplálkozás és Tápláltsági Állapot Vizsgálat névre hallgat –, amely arról számolt be, hogy a magyarok jelentős hányada az élelmiszer-fogyasztás révén kritikusan kevés biotinhoz jut.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra