Mitől folyik az orrunk?

Ugye, milyen zavaró, amikor kapkodunk a zsebkendő után, mert mindjárt elcsöppen az orrunk? De vajon felmerült-e bennünk valaha, hogy a mi bosszantásunkon túl az orrfolyás miért is van? Most megtudhatjuk!

Orrjáratainkat többrétegű csillós hengerhám borítja, mely igen sok feladatot lát el. Sűrű érhálózatának köszönhetően felmelegíti és párásítja az orrba jutó levegőt, és orrváladékot termel, mellyel a nemkívánatos betolakodókkal, a bejutó baktériumokkal és vírusokkal bánik el. Csillóival blokkolja, és kifelé hajtja az orrba jutó porszemcséket, valamint a garat felé továbbítja a termelődött mucinózus váladékot.

Tehát mi is az az orrfolyás?

Az orrfolyás tulajdonképpen akkor alakul ki, ha az átlagosnál több orrváladék termelődik, mellyel a csillószőrök már nem tudnak megbirkózni, ezért a váladék felhalmozódik, és elzárja az orrjáratok egy részét. Ezt az igen kellemetlen tünetet csak tovább súlyosbítja a nyálkahártya duzzanata.

A szükséges rossz

Fertőzések esetén nemcsak az orrfolyás mennyisége nő meg, de a színe is megváltozik: bakteriális megbetegedésnél sárgás, a nagy mennyiségű elhalt fehérvérsejt miatt, melyek a szervezet kórokozók elleni harcának hősi halottjai. Allergiás panaszoknál a távozó váladék vízszerű és átlátszó. Hideg időben mindenki tapasztalhatja, hogy akkor is folyik az orra, ha nincs megfázva. Ennek oka, hogy a hideg és száraz levegő belélegzése az orrnyálkahártyát fokozott váladéktermelésre serkenti, ráadásul a meleg orrjáratokba jutva a hideg levegőből a víztartalom kicsapódik: ezért bajlódunk ilyenkor, télen gyakori orrfolyással. Érdekes jelenség a sírás közben jelentkező orrfolyás, melynek oka, hogy az orr és a szemek egy kis járaton (latinul ductus nasolacrimalis) keresztül közlekednek egymással, így könnyeink egy része az orrjáratba kerül.

Szabaduljunk tőle

Bár zavaró tünet, az orrfolyás nagyon fontos része a szervezet védekező mechanizmusának. Ugyanakkor lényeges a termelődött nagy mennyiségű váladék alapos eltávolítása az orrüregből, mert pangása miatt az orrmelléküregekbe szorul levegő, ami arcűri fájdalomhoz és fejfájáshoz vezethet, tartós jelenléte pedig az Eustach-kürt közvetítésével fülkürthurutot, vagy súlyosabb esetben középfülgyulladást is okozhat.

otr 180/jan 12

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Északkelet felől tovább vékonyodik, szakadozik a felhőzet, reggelre már jórészt csak fátyolfelhők lesznek felettünk, a délnyugati tájakon viszont felhős maradhat az idő. Az ország délnyugati harmadán még elszórtan lehetnek záporok, de ezek reggelre fokozatosan szinte mindenütt lecsengnek. Az északias irányú szelet élénk, hajnaltól északnyugaton helyenként erős lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 9 és 15 fok között alakul, de az északi szélcsendes völgyekben több fokkal hidegebb is lehet. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra