Apró szépséghibáktól a visszérbetegségig

Egyre gyakrabban érzi ólomsúlyúnak a lábát, esténként pedig úgy elfárad, hogy legszívesebben csak felpolcolt lábakkal pihenne? Korábban sima lábszárán itt-ott aggasztó kék erek domborodnak ki? Valószínű, hogy önnél is a visszérbetegség jelentkezett.

Tízből hat

A krónikus vénás betegség, vagyis a visszérbetegség meglehetősen gyakori nálunk, hiszen az eddigi legnagyobb vénás nemzetközi szűrés 2011-es eredményei szerint, a háziorvosok által leszűrt páciensek több, mint 80%-át érinti, és tízből hat páciens kezelésre is szorulna emiatt. A betegség kialakulásában kulcsszerepe van a vénában megemelkedett nyomásnak, melynek hatására érfali vénás gyulladás láncolata indul be. Ebben a vénafal simaizomzatának funkciózavara lép fel, és védelem helyett fokozza az érstruktúrát károsító anyagok termelődését. Kóros kollagén képződik, a vénafal rugalmatlanná válik, ami tovább rontja a véráramlást. Mindez a vénafal kóros átépüléséhez, a vénákban található billentyűk funkciójának károsodásához vezet.

A betegség hátterében állhat a kötőszövetek öröklött alkati gyengesége is – akinek a felmenői szenvedtek ettől, nagyobb eséllyel szembesül maga is vele. A vénafalak tartását ugyanis a sejtek közötti kötőszöveti elemek adják, ezek egyensúlyának felborulása, termelődésének zavara meggyengíti, tágulékonnyá teszi a vénafalakat.

Kialakulásában ezen kívül szerepet játszhat a lábak terhelése, így például elősegítheti a sok állással járó foglalkozás is. A túlsúly, a mozgáshiány szintén hozzájárulhat a visszerek rendellenes működéséhez, és a terhesség idején is gyakran előfordul. A hormonháztartás változása is növeli a varikozitás esélyét, például terhesség és menopauza idején, sőt, hormontartalmú gyógyszerek szedésekor is. Az életkor előrehaladtával mind gyakrabban fordul elő, amelynek oka szintén a vénafal kötőszöveteinek gyengülése.

Kiöblösödött erek

A visszérbetegség leggyakrabban a lábakon jelenik meg. Lényege, hogy a vénákat kisebb szakaszokra bontó, a vér gravitációs visszafolyását megakadályozó belső vénabillentyűk nem tudják ellátni a feladatukat, nem zárnak tökéletesen. Ilyenkor a vér nemcsak a szív felé illetve a felületi vénáktól a mélyvénák felé áramlik, hanem kóros módon visszafelé is. Az érintett erek a fokozott nyomástól tovább tágulnak, túlterheltek, bennük a vér pangani kezd.

A vénás működés zavara először csak kisebb kellemetlenségeket, enyhébb tüneteket okoz: a beteg az ún. "nehézláb-érzésről" számol be: fáradékonyabbnak, súlyosnak érzi a lábát, bokája, lábfeje duzzadt, bőre feszül, viszket. A kitágult erek kékesen átsejlenek a bőrön, illetve a hajszálerek "vénaseprűi", lilás, pókhálószerű vonalkái láthatóvá válnak. Később már súlyosabb következményeket is okoz a visszérbetegség, hiszen ha tartósan fennáll, kezelés hiányában az egész láb vénás keringése, vérellátása károsodhat, a vér pangásnak indulhat a kitágult vénák öbleiben, ami a gyulladás és a vérrögképződés veszélyével jár.

Seprűvénák, vénatágulatok, hurkás visszerek

Három jellegzetes formában jelenik meg a „visszeresség”. Az ún. seprűvénák a lábon szinte bárhol feltűnhetnek. Ezek a hajszálerek tágulatai, vékony, az egy millimétert sem elérő lilás-piros vonalakként tűnnek fel. Ez az kórfolyamat kezdetére utaló legenyhébb látható tünet, melyre az érintettek inkább csak esztétikai problémaként tekintenek. A retikuláris vénatágulatok formájában megjelenő visszérbetegség során a lábszár és comb külső és hátsó felszínén, a bőrön keresztül áttűnő 2-4 mm széles kékes erek jelennek meg. Ezek többnyire fájdalmatlanok.

A varikozitás, vagy klasszikus visszértágulat esetében leginkább a lábszár, néha a térd és comb belső részén vastagon kidudorodó, kacskaringós erek alakulnak ki. Oka a vénákban található billentyűk rossz záródása, és többnyire ez a betegségtípus jár együtt a fájdalmas és sok kellemetlenséget hozó lábpanaszokkal.

Minél mélyebben értjük a visszérbetegség kialakulásának hátterét, annál egyértelműbb, hogy a vénás kórfolyamat akkor lassítható legjobban, ha minél korábbi stádiumban kezdődik el a vénavédő kezelés.

Kíváncsi, mekkora Önnél a krónikus vénás betegség (visszérbetegség) kialakulásának kockázata? Kattintson, és megtudja!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra