Skorbut tünetei és kezelése
2018. 07. 28.
Dr. Pálinkás Imre
Dr. Magony Mónika
Mi a skorbut?
A skorbut néven ismert betegség jellemzően (vérszegénységgel), foghullással és bőr alatti bevérzésekkel jár és súlyos C vitamin hiányban jön létre. A C-vitamin (másik, ismert nevén aszkorbinsav) felfedezése Szent-Györgyi Albert, Nobel -díjas magyar tudós nevéhez fűződik, aki ezt elsőként paprikából állította elő. Ezt a vitamint a legtöbb emlősfaj képes önmaga előállítani (szintetizálni), hiánybetegség csak az ember és a tengerimalac esetén ismert.
étvágytalanság, ingerlékenység, fáradékonyság, gyengeség, rossz közérzet, fogínyvérzés, ínygyulladás, súlyvesztés, izomfájdalom, érzékeny izületek, fájdalmas csontok, elhúzódó sebgyógyulás, száraz, pikkelyes bőr, bőr és köröm alatti bevérzések, szőrtüszők körüli bevérzések, hámlás, fokozott vérzési hajlam, foghullás, kóros csont- és fogképződés, ízületi vérzések, csonthártya alatti bevérzések
A skorbut előfordulása
A skorbut klasszikus tüneteinek leírása még a felfedező hajósok korából származik, melyek legénysége gyakran az akkor még ismeretlen kór áldozata lett. Később fedezték fel, hogy a citrom, vagy savanyított káposzta megelőzheti a betegséget.
Ez a hiánybetegség - súlyos formájában - ma már nem jellemző a fejlettebb világban, leszámítva az elégtelen táplálkozás (időskor, hajléktalan népesség) következtében kialakult formát.
Stressz hatására, pl. kimerültség esetén, hideg időben, betegség utáni lábadozás, vagy műtétek idején a vitaminszükséglet fokozódik, ezért a szokásos bevitel mellett is kialakulhat kisebb-nagyobb hiánybetegség.
Egyes állapotokban megnőhet a C-vitamin igény. Ilyenek a várandósság, szoptatás, pajzsmirigy betegségek, akut, vagy krónikus gyulladásos betegségek, műtétek után, égés esetén, dohányzás. Gyomor-bélrendszeri betegségeknél a C-vitamin felszívódás romolhat.
Kevéssé ismert, hogy a C-vitamin hiánya csecsemőkorban is előfordulhat, mikor a csecsemő gyümölcslé és zöldségfélék (főzelékek) híján csak egyes tápszerféléket, hígított illetve forralt tejet, lisztféléket kap. C-vitamint, az anyatej is tartalmaz, ha a szoptató anya elegendő C-vitamin-tartalmú gyümölcsöt fogyaszt.
A skorbut okai
- Ízületi fájdalmat okozhat a klíma
- Mikor számít kórosnak a sebgyógyulás?
- Fogbeültetés: mikor lehet, mikor nem?
- Ezt jelzi az egyik leggyakoribb álom
- Így lehet élni saját fogak nélkül
- A teniszkönyök kezelése
- Humánmeteo: fejfájást hoz a lehűlés
- Humánmeteo: rendkívül megterhelő kedd jön
- Humánmeteo: hidegfront jön
- Humánmeteo: meggyötör a szeles idő
A C-vitamin hiánya esetén az immunrendszer és a kötőszövet- felépítésének zavarai lépnek fel.
Ez a vitamin az immunrendszer fehérvérsejtjeinek megfelelő működéséhez, valamint a szervezet kollagén-szintéziséhez szükséges. A kollagén alapvető fehérje a csontokban, porcokban, izomszövetekben és a vér alakos elemeiben, továbbá szerepet játszik a hajszálerek, csontok és fogak megfelelő felépítésében, a sebek, csonttörések, horzsolások, bevérzések és a fogínyvérzések gyógyulásában
A skorbut tünetei
A betegség korai tünetei:
- fáradékonyság, gyengeség
- ingerlékenység
- étvágytalanság, súlyvesztés
- rossz közérzet, izomfájdalmak
- érzékeny izületek és fájdalmas csontok
- elhúzódó sebgyógyulás
- száraz, pikkelyes bőr
- bőr és köröm alatti bevérzések, szőrtüszők körüli bevérzések, hámlás
- a vér alkotórészeinek károsodása, fokozottabb vérzési hajlam (pl. orrvérzés)
- véraláfutások kialakulásának fokozott hajlama
- fogínyvérzés, ínygyulladás, foghullás
- kóros csont- és fogképződés
- ízületi vérzések, csonthártya alatti bevérzések
A skorbut diagnózisa
A betegség egyik elsődleges kórjelzője az ínyek vérzékenysége, fogak "lazasága" lehet. A
C-vitamin hiánnyal együtt járó levertség, fáradtságérzés, fokozott fertőzési hajlam nem specifikus, számos egyéb hiánybetegség tünete is lehet.

A skorbut a C-vitamin súlyos hiányát jelenti
A vitamin szintje meghatározható a vérplazmából, de az eljárás igen költséges (nagy nyomású folyadékkromatográfia) és a diagnózis felállításához szükségtelen.
A skorbut kórlefolyása
A C-vitamin hatása sokrétű, ennek megfelelően a kialakuló hiánytünetek is sokfélék lehetnek.
A vitamin már említett immunrendszert erősítő hatása mellett az egyik legfontosabb szerepe, hogy megakadályozza az ún. szabad gyökök (ezek a normális életfunkciók során, de mérgező anyagok hatására fokozottabb mennyiségben keletkező rendkívül agresszív vegyületek) képződését, ezáltal csökkenti a daganatképződés és az érelmeszesedés hajlamát.
A tápcsatornában elősegíti a vas felszívódását a bélrendszerből, így vérszegénység esetén a vaspótlás sokkal hatékonyabb C-vitamin együttes adagolása mellett. Kalciumban gazdag étrenddel kiegészítve segít megelőzni a csontritkulást.
Cukorbetegek esetén megelőző hatást fejthet ki az idegek, szemek és vesék károsodása ellen.
További járulékos hatása, hogy elősegíti a vér koleszterin szintjének csökkenését, csökkenti a vénás vérrögök kialakulásának kockázatát. Enyhe hashajtó hatása is ismert.
Vitaminhiány következtében először a fertőzéshajlam fokozódik (télen, C-vitamin hiányos időben az általános tapasztalat alapján a náthás, influenzás betegségek megelőzésére, a betegségből való felgyógyulás meggyorsítására adnak sokszor igen nagy mennyiségű C-vitamint, jó eredménnyel).
A fertőzéseket követi a szervezet kötőszöveteinek felépítésében bekövetkező károsodás, és ennek tünetei (fogínyvérzés, ízületi- és csontbevérzések stb.)
A skorbut kezelése
Nyers gyümölcsök és zöldségfélék, gyümölcslevek fogyasztása megelőzi és gyorsan gyógyítja a skorbutot. A vitamin oxigén, fény, hő vagy fémionok hatására könnyen bomlik, ezért a főzés, tartós tárolás nagymértékben csökkenti a természetes C-vitamin források hatóanyagtartalmát.
A kezelés egyebekben megegyezik a fentiekben már tárgyalt megelőzéssel.
A skorbut gyógyulási esélyei
A lökésszerűen adott C-vitamin kezelés (napi 300-1000 mg ) hatására a javulás néhány napon belül bekövetkezik, de a betegség kezelése helyett alapvetően a megelőzésre érdemes helyezni a hangsúlty.
A skorbut megelőzése
Kezelés helyett - mint általában a hiánybetegségeknél - jóval fontosabb a megelőzés.
Ez a vitamin a szervezetben a fogyasztását követően csak 2-3 óráig van jelen, kivéve a retard, (azaz elhúzódó hatású) készítményeket. Lebomlást követően a veséken át távozik a vizelettel.
Természetes forrásai a gyümölcsök, így a citrusfélék (pl. narancs, citrom); friss zöldségek (elsősorban paradicsom, paprika) zöldpaprika, paradicsom, káposzta, salátafélék, savanyú káposzta.
A napi ajánlott C-vitamin bevitel 60-100 mg, a korcsoportok szerinti minimális igény a következő:
- Csecsemők 30-35 mg
- Gyermekek 40-45 mg
- Serdülúk, felnőttek, idősek 60 mg
- Terhesek 70 mg
- Szoptató nők : első hat hónap 95 mg, második hat hónap 90 mg
Az étkezéssel "bevitt" szokásos C vitamin mennyiség I-es típusú cukorbetegek esetén is elégtelen lehet, (mintegy fele a szükségesnek) így a sejtek gyakran C vitamin hiányos állapotba kerülhetnek, ami hátrányosan befolyásolja ezen betegcsoport anyagcseréjét.
Az úgynevezett "protonpumpa-gátló" típusú gyomorsavcsökkentő szereket szedők esetében a C-vitamin felszívódása kis mértékben csökkenhet, ezért számukra is érdemes lehet a bevitt mennyiség kb. 20%-os fokozása.
Hasznos tudnivalók
Nagymértékű, tartós túladagolás (napi 8-10g, elsősorban mesterséges eredetű C-vitamin) hatására egyes élettani folyamatok megváltoznak. A nem specifikus vitamin-túladagolás tünetei bármely vitamin túlzott, tartós fogyasztása esetén jelentkezhetnek, ilyenek pl. a hányinger, hányás, hasmenés, bőrkiütések, bőrviszketés.
A C-vitamin tartós, túlzott bevitele (ami kizárólag mesterséges vitaminkészítmények túlzott fogyasztásához kötődik) az alábbi specifikus tünetekkel járhat:
- A szervezet alkalmazkodik és "hozzászokik" a C vitamin fokozott lebontáshoz és kiválasztásához. A túlzott bevitel abbahagyásakor, a szervezet (a fokozott lebontás és kiválasztás miatt) rövid időn belül, átmenetileg "skorbutos" lesz.
- A túlzott mértékben fogyasztott C vitamin hatására a vese és húgyutakban oxalát és húgykövek keletkezhetnek. A kőképződés hajlama magnézium és B6 vitamint szedésével és nagyobb mennyiségű víz fogyasztásával csökkenthető.
- Túlzott fogyasztása hasmenést, hosszú távon gyomorfekélyre való hajlamot okozhat.
- A C vitamin (különösen nagyobb dózisban) jelentősen fokozza a vas felszívódását is, ami egyes túlzott vasraktározással járó, ritka betegségekben ( pl.hemokromatózis és hemosziderózis) nem kívánatos, de a túlzott vasfelvétel fokozhatja egyes gyakoribb, gyulladással járó bőrbetegségek (pl. seborrhea) tüneteit is.
ingerlékenység, izomfájdalom, C-vitamin, étvágytalanság, hiánybetegség, skorbut, ínygyulladás, aszkorbinsav, fáradékonyság, fogínyvérzés, súlyvesztés, gyengeség, rossz közérzet, hámlás, vérszegénység, C-vitamin-hiány, érzékeny izületek, fájdalmas csontok, elhúzódó sebgyógyulás, száraz, pikkelyes bőr, bőr és köröm alatti bevérzések, szőrtüszők körüli bevérzések, fokozott vérzési hajlam, foghullás, kóros csont- és fogképződés, ízületi vérzések, csonthártya alatti bevérzések
Kategória: Táplálkozási betegségek