Kimerült, stresszes, nyugtalan? Hagyja a nyugtatót!

A hosszabb ideig fennálló stressz következtében gyakran vagyunk kénytelenek megtapasztalni, hogy a bennük felgyülemlett feszültség levezetésére nincs elegendő időnk feltöltődni, megfelelően regenerálódni. Az információk feldolgozása, az egyre növekvő elvárások teljesítése napról napra nagyobb feladatnak látszik, mely egy állandósult szorongáshoz vezethet. Ne hagyjuk, hogy stresszspirálba kerüljünk!

A technológia fejlődésével egyre többen vagyunk, akik mobiltelefon, táblagép és asztali monitorok között sietve ebédelünk, kevesebbet beszélgetünk, és alig érünk oda az óvodába, iskolába, egyszóval egyre kevesebbet törődünk másokkal vagy éppen önmagunkkal. A mai kor emberének igazi kihívása lehet az egészséges arányok megtalálása munka és magánélet között, a munkahelyi elvárások teljesítése, ugyanakkor a családi harmónia megtartása.

Szükség van a feltöltődésre

Mindenki számára létezik megfelelő módszer, amely segíthet a hétköznapi gondok megoldásában, azonban sokan nem észlelik időben a problémákat, nem értékelik a tüneteket megfelelően, nem fordulnak időben szakemberhez, vagy nem kérnek baráti segítséget. Közben egyre nő bennük a feszültség és egy idő után talán már észre sem veszik, hogy a tartós stressz hatásai miatt az állandósult ingerlékenység és nyugtalanság spiráljába kerültek.

Figyelmeztető jelek

Mindannyian különbözőképpen reagálunk a stresszre. Gyakori tünete lehet az izgalomnak a hasmenés, másoknál fejfájás jelentkezik a túlterheltségből adódóan. A szomatikus (testi) tünetek mellett azonban érzelmi életünk, viselkedésünk változása az, ami feltűnő lehet.

Fokozódó feszültség, túlzott ingerlékenység lép fel, sokszor már az egyén számára apró zavaró tényezők hatására is. Ilyenkor könnyen konfliktusba keveredünk, nyugtalanok vagyunk, kevéssé tudunk koncentrálni, könnyen elsírjuk magunkat, rosszul alszunk, fáradtak vagyunk. Mi is érezzük, hogy nem jó ez így. De van megoldás!

Kimerültség, depresszió: kezelje szelíden

Számtalan házi praktika valóban segít elüldözni a depressziós napokat! Íme, a legfontosabb tizenegy módszer:

Hozza magát lendületbe! Akár kis lépésekkel is kikerülhet a depressziós állapotra jellemző búskomorság spiráljából. Fontos, hogy ne csak heverésszen egész nap. Öltözzön fel, sminkeljen, mozduljon ki otthonról. Tervezze meg előre, hogy mit fog csinálni, és ragaszkodjon ahhoz, hogy minden napra legyen egy nem otthon elvégzendő feladata, így a mozgás mellett a természetes fény is sokat javít majd a hangulatán.

Alkalmazzon fényterápiát! Egyes kutatók szerint a fény segítségével lelkiállapota akár már két héten belül helyreállítható. Erre legalkalmasabb a speciális fényterápiás lámpa, amely fehér (vagy kék) fényt kibocsátó égő, UV- és infravörös szűrőkből és egy fényerőszabályzóból áll. A 10 000 lux fényerejű lámpát 30 percig, az 5000 lux fényerejű lámpát 60 percig lehet használni, lehetőleg reggel, mert a depresszív állapot ekkor a legintenzívebb. Ha nem talál a környéken ilyen speciális lámpát, kipróbálhat más megoldásokat is. Növelje meg a lakásbelső világítását, fényeit, és fesse át a falakat élénkebb, vidámabb, narancssárgás, sárgás színekre.

Sportoljon! Negyvenpercnyi sportolás felér egy antidepresszánssal. Szinte minden tanulmány kiemeli a sport jótékony hatását a depresszió megelőzésében. Nem kell versenyszerűen űzni, a lényeg, hogy találjunk motiváló és játékos tevékenységet. Ez lehet tajcsi, kerékpározás, rollerezés, ugrókötelezés vagy a síelés, melyről e havi számunkba olvashat. Az eredményesség érdekében szánjon rá legalább heti két alkalmat. Lehetőleg a szabadban, kora reggel végezze. A fokozott izomtónus, a dinamikus mozgás, a fölpörgő szív hatására a lélek is olyan állapotba kerül, mely cselekvésre ösztönöző, így jótékony hatású a hangulat javításában. Nagyon hasznosak a monoton, kitartást igénylő sportok, mint a futás, biciklizés, mert a hipnózishoz hasonló transzállapotot idéznek elő, így hatásosak lehetnek a kedélyállapot javításában.

Nyújtózzon többet! Ha nincs kedve intenzív sportba fogni, próbálja ki legalább a nyújtást, amely az egész testet átmozgatja, így oxigénnel látja el az egész testet, beleértve az agyat is. Először próbálja megérinteni lábujjhegyre állva, magasra nyújtott karral a mennyezetet. Majd próbálja meg hátrafeszített csuklóval a tenyerével ellökni az eget.

Fedezze fel az önhipnózist! A hipnózis segít a lendületesség visszaszerzésében, mert gyors, akár napi tíz perc hatásos lehet, mégis nagyon hatékony, és egyszerű megtanulni.

Feküdjön egy kényelmes, sík felületre.

Lélegezzen az orrán keresztül, majd a száján keresztül lassan fújja ki a levegőt. Ismételje meg ezt háromszor. Képzelje el, hogy fa alatt fekszik. Egy levél lassan a földre hull. Minél lejjebb hullik, ön annál jobban ellazul. Találjon ki egyszerű, világos, pontos, konkrét és pozitív kijelentéseket. Például: "Ellazult és nyugodt vagyok" vagy: "Lendületes vagyok". Tudatosítsa ezt a pozitív állapotot úgy, hogy egy mozdulatot kapcsol hozzá. Hatásos például, ha a hüvelykujját és mutatóujját összeérinti. Később a nap bármely szakában tudatosíthatja ezt az állapotot, ha elvégzi ezt a mozdulatot.

Használja a homeopátiát! A homeopátia eredményei a lelki nyavalyák kezelésében a legjobbak. Ha tudja, hogy minden évben egy adott időpontban éri el a depresszió, akár már két hónappal a tünetek jelentkezése előtt megerősítheti a szervezetét heti kétszer öt golyó Sepia C15-tel. Ha a rossz hangulatot sok gond és hormonális zavarok kísérik, akkor mindennapi szedését is javasolják. Ingerlékenység és rosszkedv ellen hasznos lehet még a heti egyszer beszedett Lycopodium 15 CH is.

Párologtasson aromaterápiás szert! Ha megteheti, kétóránként szagoljon bele az alábbi aromaterápiás szerek egyikébe. Otthon tegye illatmécsesbe, a munkahelyén csepegtesse zsebkendőre, és onnan inhalálja! Ha intenzívebb hatást szeretne elérni, valamelyik keverékből 50 cseppet keverjen össze 100 ml mandulaolajjal, majd masszírozza a bőrébe a nagyobb ereknél.

Stressz megelőzéséhez: egyforma arányban bergamott + levendulaolaj + rózsafa. Depresszió kezeléséhez: 40 százalék citromverbéna + 45 százalék rózsafa + 15 százalék ilang-ilang.

Válassza a Bach-virágterápiát! A depresszióelixír azokon segít, akik lehangoltak és túlérzékenyek. Van benne sülzanót, szelídgesztenye, ernyős madártej, vadrózsa, tárnics, mustár, fűz. Tegyen négy cseppet a nyelve alá három-négy héten át. Ez a szer nemcsak a tüneteket enyhíti, de az okok kezelésében is jótékonyan hat. Kimozdít a negatív érzelmi állapotból, és segít megtenni az első lépést a jövő felé, mely a terápia során körvonalazódik.

Keressen új időtöltést! Egyszerűnek tűnik, de nagyon hatásos! Válasszon hobbit, amely segíti érzelmei kifejezését, ezáltal egyensúlyt és harmóniát hoz életébe. Tanuljon meg táncolni, zenélni, esetleg varrni, menjen el főzőtanfolyamra vagy szakmai továbbképzésre. A rendszeres és aktív hobbi elősegíti az örömet szerző dopamin nevű hormon termelését.

Bújjon ágyba korábban! Gyakran a kimerültség a depresszió egyik okozója. Ezért hasznos lehet, ha több pihenést iktat be. Nagyon fontos, hogy az ébredését semmiképpen ne halassza későbbre! Az csak ront az állapotán, ha egész nap az ágyban fetreng. De feküdjön le korábban, legkésőbb 22.30-kor vagy 23.30-kor.

Szedjen folsavat! A legfrissebb tanulmányok azt mutatták ki, hogy a folsav hiánya szoros kapcsolatban állhat a depresszió kialakulásával. A megfigyelések szerint a depressziósok 15-38 százalékának vére kevés folsavat tartalmaz. A legtöbb folsav a zöld színű zöldségekben van, mint a spenót, a brokkoli, a kelkáposzta, a saláta. Ezek fogyasztásával az egészségének is jót tesz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Négyszer is megjárta az El Caminót a nyolcvankét éves Sebestyén György

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +24 °C
Minimum: +16 °C

Legkésőbb az északkeleti határnál is beborul az ég. Sokfelé valószínű csapadék, a Dunántúlon több helyen tartós, jelentős mennyiségű eső. A délkeleti szél napközben több helyen megélénkül, majd délutántól a Dunántúlon északira, északnyugatira fordul a légáramlás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 32 fok között várható, de a Dunántúl nagy részén és a középső országrészben már beállt a maximum. Késő estére 16, 24 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásokra nem figyelmeztetnek a mai napon a meteorológusok.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra