Száj- és fogászati rendellenességek

A szájüreg a fogakkal és a hozzájuk tartozó nyálmirigyekkel az emésztőrendszer első részét alkotja. Nem megfelelő működése, vagy betegségei a tápcsatorna és az emésztőrendszer különböző megbetegedéseihez, zavaraihoz vezethetnek. A fogszuvasodás mára népbetegségnek tekinthető, egyike a világ leggyakoribb betegségeinek. A fogak romlásából (is) adódóan csökkenhet a rágóképesség, amely korlátozza a táplálékfelvételt, gátolja az élelmiszerek felaprózását. Emiatt a nyálenzimek aktivitása is csökken, a gyomor-bél traktusba emésztetlen, illetve a fontos tápanyagokat nem tartalmazó pépes ételek jutnak, amelyek könnyen okozhatnak gyomor- és bélpanaszokat, sőt komolyabb elváltozásokat (fogyás, fizikai gyengeség) is.

Leukoplákia tünetei és kezelése

Mi a leukoplákia?

A szájüreg daganatmegelőző állapotainak három fő kategóriája van: a fehér forma a leukoplákia, a vörös színű forma az erythroleukoplakia, míg a harmadik, szemölcsszerű elváltozásokkal járó forma a proliferatív verrukózus leukoplákia.

Tünetek

A leukoplákia előfordulása

Nincs pontos adat a leukoplákia előfordulásáról, de az egyszerű leukoplákia mindenképp gyakoribb azok körében, akik dohányoznak és rendszeresen fogyasztanak alkoholt. Ebből adódóan a férfiak talán gyakrabban lehetnek érintetettek. Ugyanakkor van a leukoplákiának olyan típusa is (a szájüregi proliferatív verrukózus leukoplákia), amely a nőket nagyobb eséllyel érinti. Emiatt nem lehet azt mondani, hogy a probléma az egyik nemnél egyértelműen gyakoribb. Az elváltozás nincs összefüggésben a korral sem, idősebbeknél nem alakul ki többször. Létezik úgynevezett hajas sejtes leukoplákia is, amely csökkent immunrendszerű (például HIV-pozitív) betegeknél alakulhat ki.
A leukoplákia hosszú távon szájüregi rákká fajulhat. Fotó: Getty Images
A leukoplákia hosszú távon szájüregi rákká fajulhat. Fotó: Getty Images

A leukoplákia okai

Leukoplákia leggyakrabban hámsérülés, dohányzás, alkoholfogyasztás és humán papilloma vírus (HPV) miatt alakul ki. Állhat a hátterében elhanyagolt szájhigiénia miatti folyamatos gyulladás, illetve állandó szájüregi irritáció is. Utóbbit többfajta fémes fogpótlás is okozhatja, amely a szájban „helyi elemet” alakít ki. Ez esetben az elektronok folyamatos vándorlása okozza a hám irritációját.
A hám sérüléséhez mechanikai (például ráharapás) vagy kémiai hatás egyaránt vezethet. A hámsérülés elengedhetetlen feltétele a HPV-fertőzésnek is, ugyanis a vírus a hám legalsó rétegében (bazális membrán) lévő sejteket fertőzi meg, majd onnan adja át oldalra a genetikai anyagát. A szemölcsszerű eltérés ezt követően fejlődik ki, ebben alakulhat ki olyan genetikai instabilitás, amely egy idő után daganatos betegséghez vezethet.
A jellemzően HIV-pozitív betegeknél kialakuló hajas sejtes leukoplákia akkor jelenik meg, ha a HIV mellett az Epstein-Barr-vírus (EBV) is megfertőzi az érintetteket. Ennek az összefüggésnek a pontos okát nem tudják, egyedül az ismert, hogy az EBV a HIV okozta immungyengeség miatt okozhat nagyobb problémát.

A leukoplákia tünetei

A leukoplákia a szájüreg nyálkahártyáján megjelenő fehér folt, rendszerint teljesen fájdalmatlan, nem letörölhető. Ez amiatt fontos, mert a letörölhető foltok hátterében esetenként gombás fertőzés is állhat. Érdekes, hogy ahol a nyálkahártya vékonyabb, ott a mechanikai okra visszavezethető leukoplákia alakul ki, ahol vastagabb, ott pedig inkább a kémiai. Az erythroleukoplakia nem fehér, hanem pirosas, a szájüregi proliferatív verrukózus leukoplákiánál pedig szemölcsök is megjelennek.

A leukoplákia diagnózisa

Az elváltozást nemcsak az orvosok (háziorvos, fogorvos, szájsebész, fül-orr-gégész) fedezhetik fel, hanem maga a beteg is észlelheti. A diagnózist szemrevételezéssel, illetve esetenként biopszia segítségével állítják fel.

A leukoplákia kórlefolyása

Annak esélyét, hogy a szájüregi leukoplákia 10 éven belül daganatos irányba alakul át, 1-20 százalék közöttire teszik, ami arra is lehetőséget adhat, hogy a képletet ne metsszék ki azonnal, hanem csak figyeljék. Természetesen nem otthoni megfigyelésről van szó, hanem arról, hogy az érintett beteget szakorvosai figyeljék és kövessék az elváltozás fejlődését. Biopsziát akkor érdemes venni, ha daganatos elváltozás gyanúja merül fel.
A daganatos átalakulás fázisai során a normál szövet először megvastagszik (hiperplázia), majd a hiperpláziás területen belül kialakulhat diszplázia, ami elmozdulhat daganatos irányba. Az úgynevezett in szitu karcinóma esetén a daganat a hám egész vastagságára átterjed, azonban a bazális membrán épsége teljesen megmarad, a daganat nem lépi túl annak határát. Ha a daganat áttöri a bazális membránt, akkor már invazív daganatról beszélünk. Mindezt csak szövettani vizsgálattal lehet megállapítani.
Bár egyik leukoplákia sem rosszindulatú, a HPV okozta elváltozás a többinél kedvezőtlenebb klinikai lefolyású. Ennek oka, hogy ennél a típusnál egy időben több helyen is előfordulhat elváltozás a szájüregen belül, másrészt esetében valamivel nagyobb a daganatos átalakulás veszélye is. Általánosságban elmondható, hogy a szájüregi proliferatív verrukózus leukoplákiának és az erythroleukoplakiának nagyobb a daganatos átalakulási esélye, mint az egyszerű fehér leukoplákiának.

A leukoplákia kezelése

A kezelésnek fontos része a megfigyelés, amelynek során az orvosok a beteget szorosan követik, folyamatosan figyelik, hogyan alakul a leukoplákia, hogyan változik a korábbi állapothoz képest. A sebészi eltávolításnak akkor van értelme, ha a biopszia már azt igazolja, hogy az elváltozás magas kockázatú, azaz nagyobb a rákos elfajulás kockázata.
A műtéti beavatkozás tulajdonképpen az érintett nyálkahártya kimetszését jelenti, amelyet, ha szükséges, össze is kell zárni. Erre azonban nincs mindig szükség, a sebek a nyálkahártyán sokszor maguktól is begyógyulnak. Ha HPV okozta elváltozásról van szó, akkor a sebészi beavatkozással óvatosan kell bánni, a metszés ugyanis segítheti azt, hogy a vírus újabb sejteket fertőzhessen meg. Emiatt a HPV okozta leukoplákia a kimetszést követően könnyen kiújulhat, és akár nagyobb bajt is okozhat. A műtét szükségességét emiatt komolyan érdemes átgondolni.
A leukoplákia kezelésénél többféle hatóanyaggal is kísérleteztek, egyes korai kutatások szerint a retinoidok (A-vitamin-származékok) is hatásosak lehetnek, de az eredmények nem voltak egyértelműek, nem igazolták egyértelműen azok jótékony hatását. Emiatt ezek alkalmazása ugyan javasolható lehet, de a kezelési irányelvek között nem szerepel.

A leukoplákia gyógyulási esélyei

A gyógyulás teljes lehet, az elváltozás esetenként magától is elmúlik, ezért elég a szoros megfigyelése. Erre akkor van nagyobb esély, ha megjelenését olyan szájüregi irritáció – például elhanyagolt szájhigiénia vagy nem megfelelő tömés miatti folyamatos irritáció – okozza, amely megszüntethető.
A nőknél jellemzőbb, HPV okozta szájüregi proliferatív verrukózus leukoplákia nehezebben gyógyítható, az a vírusfertőzés miatt nagyobb eséllyel kiújulhat, illetve megeshet, hogy a több területen való előfordulás miatt nem is lehet mindet kimetszeni.

A leukoplákia megelőzése

A humán papilloma vírus okozta leukoplákia HPV-oltással megelőzhető lehet, az egyéb típusok kialakulásának esélye pedig csökkenthető a dohányzás és az alkoholfogyasztás kerülésével. A fogmosás és a megfelelő szájhigiénia minden esetben fontos, ahogyan a hámsérülések elkerülése is.

A leukoplákia szövődményei

Szövődmény egyedül a daganatos átalakulás lehet. A daganatos irányban történő elfajulás veszélye annál nagyobb, minél hosszabb ideig áll fenn a leukoplákia.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Lengyel Csongor fül-orr-gégész, klinikai onkológusnak.
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +2 °C
Minimum: -2 °C

Túlnyomóan borult lesz az ég, reggel a keleti országrészben lehetnek még vékonyabb felhőtakaróval borított részek, majd délután északnyugat felől kezdhet el szakadozni, átmenetileg csökkenni a felhőzet. Többfelé várható csapadék, délen egyre inkább eső, a reggeli órákban esetleg átmeneti ónos eső is, míg északabbra havazás valószínű. Síkvidéken inkább csak vékony, néhány cm-es olvadozó hótakaró alakulhat ki. A délies szél többnyire gyenge vagy mérsékelt marad, csupán északnyugaton lehetnek kezdetben élénk, erős lökések. Késő estétől egyre nagyobb területen nyugati irányba fordul a szél és helyenként megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet -1 és +4 fok között alakul, fagypont alatti csúcsértékekre az Északi-középhegység térségében lehet számítani. Szombaton várható a következő front.