Száj- és fogászati rendellenességek

A szájüreg a fogakkal és a hozzájuk tartozó nyálmirigyekkel az emésztőrendszer első részét alkotja. Nem megfelelő működése, vagy betegségei a tápcsatorna és az emésztőrendszer különböző megbetegedéseihez, zavaraihoz vezethetnek. A fogszuvasodás mára népbetegségnek tekinthető, egyike a világ leggyakoribb betegségeinek. A fogak romlásából (is) adódóan csökkenhet a rágóképesség, amely korlátozza a táplálékfelvételt, gátolja az élelmiszerek felaprózását. Emiatt a nyálenzimek aktivitása is csökken, a gyomor-bél traktusba emésztetlen, illetve a fontos tápanyagokat nem tartalmazó pépes ételek jutnak, amelyek könnyen okozhatnak gyomor- és bélpanaszokat, sőt komolyabb elváltozásokat (fogyás, fizikai gyengeség) is.

Afta tünetei és kezelése

Mi az afta?

Főként a szájnyálkahártyán, ritkán más nyálkahártyán vagy a bőrön is keletkező kis hólyag. Gyorsan felszakad, és rendszerint fájdalmas, sárgás lepedékkel fedett, mélyre terjedő fekély marad utána, amely 7-10 nap alatt magától gyógyul.

Tünetek

Az afta a szájban keletkező kis hólyag
Az afta a szájban keletkező kis hólyag

Az afta okai

Az elváltozásokat kiváltó ok ismeretlen, de keletkezésében vírusos fertőzés (pl. herpesz), ételallergia és idegi tényezők szerepelhetnek. Kialakulásukban szerepet játszhat a stressz is, például gyakran szenvednek tőle egyetemi hallgatók a vizsgaidőszak alatt.

Az afta tünetei

Az afták fehéres színű, piros szélű foltok alakjában jelennek meg, szinte mindig a puha, elmozdítható részeken, elsősorban az ajkak, a pofa belső felszínén, a nyelven, illetve a lágy szájpadon, ritkán a torok táján jönnek létre. Az afták általában fájdalmasabbak, mint az az ilyen kisméretű elváltozás esetében várható lenne. Ha a nyelv kidörzsöli a sérülést, illetve ha forró, vagy erősen fűszeres ételekkel kerül kapcsolatba, a fájdalom erősebbé válhat. Súlyos esetekben és főként gyerekeknél az afta rossz közérzetet, általános levertséget, hőemelkedést és nyirokcsomó-duzzanatot is okozhat.
Kifejlődhet egyedül és többedmagával, és hosszabb-rövidebb idő után kiújulhat. A kisméretű (1 cm átmérőnél kisebb) elváltozások gyakran csoportokban jelennek meg. A nagyobb afták kevésbé gyakoriak, szabálytalan alakúak, hosszabb ideig tart a gyógyulásuk, sokszor heg marad utánuk. Sokaknál visszatérően jelentkezhet az elváltozás, évente egy vagy több alkalommal.
Az egyik legfájdalmasabb és legkellemetlenebb csecsemőkori betegség. Rendszerint a higiénés szabályok nem kellő betartása okozza (a kisgyermek egyébként is mindent a szájába vesz). Ilyenkor a nyálkahártyán apró kis fekélyek keletkezhetnek, amelyek elszaporodhatnak, és nagyon fájdalmasak. A gyermek az égető szúró érzés miatt nem akar se inni, sem enni.

Az afta kezelése

A kezelés lényege a fájdalom csillapítása az afta eltűnéséig, bevonószerrel való helyi ápolás és az aftát esetleg kiváltó ételek (dió, málna) kerülése. A fájdalom csillapítására különféle érzéstelenítő készítmények (pl. lidocain tartalmú oldatok) vagy a fogászatban is használatos ecsetelő szerek (pl. carboximetilcellulóz) alkalmasak az afta felületére ecsetelve. Ezeket az oldatokat megfelelő hígításban szájöblögetésre használjuk, vagy tömény formában az afta felületére ecseteljük egy vattapálcikával.
Fontos, hogy az érzéstelenítő szert is tartalmazó oldatokkal nem gargarizálunk, mert a garat bénítása miatt félrenyelést okozhat. Több afta esetén az orvos tetraciklines szájvizet is rendelhet. Súlyosabb esetben dexametason tartalmú szájöblítő oldat vagy prednizolon tabletták használhatók. A csecsemőkori afta esetében a legfontosabb a megfelelő mennyiségű folyadékpótlás, az evést nem kell erőltetni.
Ebben az esetben napjában 3-4 alkalommal lehet az orvosi utasításnak megfelelően kevés porcukrot adni kiskanálban a kisdednek, mert ez bevonja a nyálkahártyát, és csökkenti a fájdalmat. Fertőtlenítő oldattal, pl. Glycosepttel lehet öblögetni, de ezt a legtöbb kisgyermek ilyenkor még nem képes megtanulni. Ha végképp nem hajlandó enni, inni a kisgyermek, forduljunk gyermek-szakorvoshoz, és néhány napi kórházi kezelés, folyadékpótlás alatt a betegség gyógyul.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: -1 °C

Tovább terjeszkedik a rétegfelhőzet, az ország nagyobb részén borult idő várható, főként a Dunántúlon maradhatnak kevésbé felhős, derült tájak is. Párássá válik a levegő, helyenként köd képződik. Számottevő csapadék nem lesz. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -5 és +2 fok között alakul, az ország döntő részén fagypont körül alakul. Elvonult a hideg légörvény, így mára frontmentes idő várható.