Felnőttkori fertőző betegségek

Az emberi szervezet legtöbb megbetegedését baktériumok, vírusok, illetve egysejtűek okozhatják. A mindennapi életben számtalan mikroorganizmus van jelen körülöttünk, amelyek szervezetünkbe is bejutnak. Az, hogy a fertőzés valóban bekövetkezik-e, a mikroorganizmus természetétől és az emberi test védekezésétől függ. A fertőzés kimenetele többféle lehet. Ha a kórokozónak sikerül elszaporodnia, az a betegség teljes kifejlődéséhez vezet. Kialakulhat egyensúlyi állapot a védekező mechanizmusok és a kórokozó szaporodása között, ekkor idült fertőzésről beszélünk. Ha az immunrendszer győz, akkor a betegség gyógyul, és a szervezet védetté is válhat.

Giardiasis tünetei és kezelése

Mi a giardiasis?

A Giardia egy olyan egysejtű, amely vízben, állati székletben fordul elő, a vezetékes ivóvíz klórozása sem pusztítja el. Az emberi szervezetben viszonylag könnyen megtelepedik, és az esetek egy részében, felnőtteknél nagyjából felében, gyermekekben még ennél is nagyobb arányban okoz hasmenést. Egyfajta népbetegségről van szó: ez a felszívódási zavaroknak, a tartós hasi panaszoknak, a tartós hasmenésnek, és gyerekeknél olykor a fejlődésbeli elmaradásnak is az egyik oka. A kórokozó panaszokat főképp a gyerekeknél okoz, a felnőttek gyakran tünetmentesen esnek át a fertőzésen.

Tünetek

A giardiasis előfordulása

A Giardia természetes vizekben való előfordulását 15 százalékosra teszik, míg az általa okozott betegség gyakorisága nagyban függ az egyes területek higiéniai viszonyaitól. Magának a kórokozónak az emberi szervezetben való jelenlétét Kelet-Európában 1-5 százalékosra becsülik, de például Olaszországban van 11 százalékos megjelenésről szóló adat is. Az előfordulási arány a rossz higiéniás körülmények között élőknél mindenképp magasabb, akár 20 százalékos is lehet. Van, aki a kórokozót tartósan is hordozza. Egy pár évvel ezelőtti vizsgálat alapján ki lehet mondani azt is, hogy évente 100 ezer emberből húszan betegszenek meg.
Tudjuk azt is, hogy a gyerekközösségek és az otthonok mindenképpen nagyobb rizikót jelentenek, ezeken a helyeken nagyobb az esély a fertőződésre. Nem tudni ennek okát, de a férfiak valamiért gyakrabban lesznek érintettek, mint a nők. A betegség minden korosztályt érinthet, de a fél évnél fiatalabb csecsemőknél mindenképp ritkább, ami összefüggésben áll a szoptatással. Ismert az is, hogy a kisdedek fogékonyabbak a giardiasisra, mint a felnőttek.

A giardiasis okai

A fertőzés kiváltó oka a Giardia lamblia (újabb nevén Giardia intestinalis) nevű egysejtű, amely jellemzően víz vagy szennyezett élelmiszer közvetítésével jut be az emberi szervezetbe. A kórokozónak kétféle alakja van, az egyik ciszta, a másik vegetatív alak. Az előbbi ellenálló, a széklettel ürül, onnan kerül be a vizekbe. Terjed emberről emberre is, szexuális együttlét során is átadható. Maga a kórokozó a vékonybél felső szakaszán tapad meg, ott megtelepszik, majd a tápanyagokat elszívja a fertőzött elől.

A giardiasis tünetei

A fő tünet a hasmenés, a puffadás, a hányinger és a hasi görcs. A híg széklet mindig nagy mennyiségű, ha pedig az állapot tartós, akkor a gyerekek a fejlődésben is elmaradhatnak, felszívódási zavarok, hiányállapotok tünetei is jelentkezhetnek náluk. Gyakori a bélgázosság, a bűzös székletürítés és a hőemelkedés is. A gyerekeknél a tünetek sokkal nagyobb eséllyel jelennek meg, míg a felnőttek sokszor panaszmentesek. Esetükben gyakran csak felszívódási zavar jelzi a problémát.
A giardiasis tünetei, hasfájás, puffadás, a gyerekeknél gyakrabban megmutatkoznak
A giardiasis tünetei, hasfájás, puffadás, a gyerekeknél gyakrabban megmutatkoznak

A giardiasis diagnózisa

A diagnózis felállítása elvileg egyszerű, viszont mégis nehézkes. Ahhoz ugyanis, hogy korrekt módon fel lehessen állítani, friss székletre van szükség, és azt mikroszkóp alatt kell vizsgálni. Mintát székletből, de epeszondával is nyerhetnek az orvosok. Az viszont komoly probléma, hogy a széklet általában nem kerül frissen a laborba, vizsgálatát pedig nem tudják időben elvégezni. Gond az is, hogy ha az orvosok széklettenyésztést kérnek, akkor a székletet mikroszkóp alatt nem is vizsgálják, csak baktériumot keresve leoltják. Emiatt viszont nem mutatható ki benne az egysejtű, egyszerűen azért, mert a vegetatív alak hamar elpusztul, a cisztát pedig nehéz észrevenni. Ahhoz tehát, hogy a fertőzési forrást ki lehessen mutatni, speciálisan kell úgynevezett protozoa parazitát vizsgáltatni, méghozzá azonnal.
Pár éve már van lehetőség immunológiai technika alkalmazására is: ilyenkor a kórokozó sejtfal-elemeit mutatják ki immunológiai módszerekkel. Ehhez már nem kell, hogy a kórokozó éljen, ezeket ki tudják mutatni utólag is.

A giardiasis kórlefolyása

A panaszok egy része pár nap alatt kezelés nélkül, magától is megszűnik, az egysejtű kiürül a szervezetből. Viszont az érintettek másik része krónikus hordozóvá válik, vékonybelében pedig hosszabb ideig, akár évekig is megtapad a kórokozó. A fertőzés után immunitás nem marad vissza, tehát az érintettek a későbbiekben bármikor visszafertőződhetnek.

A giardiasis kezelése

A fertőzést többféle gyógyszerrel lehet kezelni, ezek hatására a panaszok néhány nap múlva megszűnnek. Olyan készítmény is van, amelyből akár egyetlen nagyobb adag is elegendő lehet. A gyógyszeres kezelésen túl a amúgy a hasmenés esetén szokásos általános teendőkre van csak szükség, tehát a folyadék- és ionpótlásra. Ha a betegség hiánytüneteket, felszívódási problémákat is okozott, akkor a gyógyulást követően ezek rendezésére is szükség van.

A giardiasis gyógyulási esélyei

Ha a betegséget felfedezik és kezelik, 100 százalékosak a gyógyulási esélyek.

A giardiasis megelőzése

A megelőzés a higiéniás szabályok betartása és az rendszeres kézmosás segíti, ami mellett fontos a tiszta ivóvíz elérhetősége is.

A giardiasis szövődményei

A fertőzésnek a hasmenésből a felszívódási zavarokból adódóan lehetnek szövődményei. Ez lehet fehérjehiány, tápanyaghiány, ebből következően gyerekeknél növekedéselmaradás.

A Giardiát már az 1700-as évek előtt is látták mikroszkóppal, de csak az 1970-es években fedezték fel, hogy képes járványt is okozni. A betegség járványos formája tehát nem túl régóta ismert.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Kádár János infektológus, belgyógyász és immunológus szakorvosnak.
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +2 °C
Minimum: -1 °C

Túlnyomóan borult lesz az ég, majd délután északnyugat felől kezdhet el szakadozni a felhőzet. Többfelé várható csapadék, délen egyre inkább eső, néhol (nagyobb eséllyel a Mecsekben és a Bács-Kiskun megye déli részén) átmeneti ónos eső is, míg északabbra havazás valószínű. Síkvidéken inkább csak vékony, néhány cm-es olvadozó hótakaró alakulhat ki. Főként északnyugaton lehet élénk a délies szél, majd délutánra ott is mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet -1 és +4 fok között alakul, fagypont alatti csúcsértékekre az Északi-középhegység térségében lehet számítani. Késő este -2, +3 fok között alakul a hőmérséklet. Szombaton várható a következő front.