Felnőttkori fertőző betegségek

Az emberi szervezet legtöbb megbetegedését baktériumok, vírusok, illetve egysejtűek okozhatják. A mindennapi életben számtalan mikroorganizmus van jelen körülöttünk, amelyek szervezetünkbe is bejutnak. Az, hogy a fertőzés valóban bekövetkezik-e, a mikroorganizmus természetétől és az emberi test védekezésétől függ. A fertőzés kimenetele többféle lehet. Ha a kórokozónak sikerül elszaporodnia, az a betegség teljes kifejlődéséhez vezet. Kialakulhat egyensúlyi állapot a védekező mechanizmusok és a kórokozó szaporodása között, ekkor idült fertőzésről beszélünk. Ha az immunrendszer győz, akkor a betegség gyógyul, és a szervezet védetté is válhat.

Coxsackie-vírus-fertőzés tünetei és kezelése

Mi a Coxsackie-vírus-fertőzés?

A Coxsackie-vírusok bélrendszert érintő enterovírusok, és csoportjukba több olyan vírus tartozik, amely hasmenést és egyéb tüneteket okoz. Alapvetően két alcsoportot különítenek el, így a Coxsackie A és a Coxsackie B csoportot. Mindkettő másféle betegségeket vált ki. A kéz-láb-száj betegséget például egy A típusú Coxsackie-vírus okozza.

Tünetek

A Coxsackie-vírus-fertőzés előfordulása és okai

Ugyan nem a leggyakoribb, de gyakori kórokozó, sok hasmenéses megbetegedés hátterében Coxsackie-vírus áll. A kéz-láb-száj betegséget okozó Coxsackie-vírussal főleg 10 év alatti gyerekek fertőződnek meg, körükben ez a betegség viszonylag gyakori. Ha egy vizsgálatban konkrétan azt néznék, hogy az embereknek mekkora hányada esett már át ilyen fertőzéseken, akkor valószínűleg az lenne az eredmény, hogy a lakosság nagy része már találkozott valamilyen Coxsackie-vírussal. Mivel azonban RNS-vírusról van szó, amely rosszul reprodukálja magát (a kórokozó nem mindig azonos), valamint hogy igen sok válfaja, alcsoportja létezik, így nem alakul ki hosszabb távú védettség általánosságban a Coxsackie-vírusok ellen a szervezetben.

A Coxsackie-vírus-fertőzés tünetei

A Coxsackie-vírusok többféle betegséget is okozhatnak. Az A típus jellemzően torokfájást vált ki, illetve a fertőzés következtében elsősorban a garat hátsó falán jelennek meg kis nyiroktüszők. Ez egy pici, aftaszerű fekélyekkel járó, múló, hurutos betegség, amely igen kellemetlen. Jellemzően 20 éves kor alatt fordul elő, lázzal jár. Ebbe a típusba tartozik a gyerekek kéz-láb-száj betegségét okozó Coxsackie-vírus is. Mint ahogy az elnevezés is utal rá, ez alapvetően kéz-, láb- és szájfájdalmat okoz, valamint hőemelkedéssel jár. Fennállásakor torokfájás jelentkezik, a szájban pedig vörös foltok, hólyagok alakulnak ki, amelyek fekélyessé válhatnak. A tenyéren és a talpon vörös foltok, kiütések jelennek meg, továbbá előjöhetnek ilyenek a karon és a lábszáron is. A tünetek jellemzően fokozatosan alakulnak ki, nem egyszerre fordulnak elő.
A Coxsackie-vírus okozta kéz-láb-száj betegség általában 10 éves kor alatt fordul elő
A Coxsackie-vírus okozta kéz-láb-száj betegség általában 10 éves kor alatt fordul elő
A Coxsackie B által okozott betegség mellkasi fájdalommal, mellhártya-gyulladással, esetleg a tüdő kötőszövetes állományának érintettségével jár. Ez a típus okozhat szívizomgyulladást is. Ritkán, de kiválthat a vírus agyhártyagyulladást és agyvelőgyulladást, de előfordulhat májgyulladás és hasnyálmirigy-gyulladás is. A Coxsackie B okozhat akár bevérzéses kötőhártya-gyulladást, sőt, összefüggésbe hozzák a cukorbetegség kialakulásával is.

A Coxsackie-vírus-fertőzés diagnózisa

A Coxsackie-vírusokat nehéz kimutatni, azonosításukhoz vérvételre és székletmintára is szükség van. Ráadásul az ellenanyag-termelésen alapuló szerológiai vizsgálat a sok keresztreakció miatt nem feltétlenül bizonyító erejű. Emiatt a vírus direkt kimutatására kell törekedni, amely bonyolult eljárás, nem is minden laborban van rá mód. Éppen ezért a betegség diagnózisát inkább a tünetek alapján szokták felállítani, és vélhetően több betegséget tulajdonítanak a Coxsackie-vírusnak, mint amennyit valójában okoz. Ennek oka, hogy a torokban megfigyelhető tünetek nem tipikusak, hátterükben más fertőzés is állhat, és ugyanez a helyzet a hasmenéssel. Ha valakinél tisztázatlan eredetű, a leletek alapján vírusos eredetűnek gondolt szívizomgyulladás fordul elő, akkor erőteljesebben keresik a Coxsackie-vírust.

A Coxsackie-vírus-fertőzés kezelése

Nincs olyan antivirális szer, amely a Coxsackie-vírusra specifikus lenne, így a kezelés csak tüneti lehet. Ha vírusos agyhártyagyulladás vagy agyvelőgyulladás is kialakul, akkor nagyon fontos a folyadékpótlás, a lázcsillapítás, az agy duzzanatának csökkentése és a gyulladásgátlás, ami akár kórházi kezelést is szükségessé tehet.

A Coxsackie-vírus-fertőzés gyógyulási esélyei

Bár lehetnek szövődményei, a Coxsackie-vírus-fertőzés csak nagyon ritkán halálos. Végzetes kimenetel jellemzően csak immunhiányos betegeknél képzelhető el.

A Coxsackie-vírus-fertőzés szövődményei

A Coxsackie-vírus miatt előállhat olyan biológiailag célszerűtlen immunválasz, amelynek következtében reaktív ízületi fájdalom is létrejöhet, illetve kialakulhat miatta esetleg inzulinfüggő cukorbetegség. Ha a Coxsackie-vírus szívizomgyulladást okoz, akkor a szívizomsejtek pusztulása miatt maradandó károsodás is történhet. Ilyenkor maradványtünetként visszamaradhat szívizom-károsodás.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Kádár János infektológus, belgyógyász és immunológus szakorvosnak.

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +5 °C
Minimum: +0 °C

Közepesen és erősen felhős időszakokra egyaránt számíthatunk, a legtöbb felhő északkeleten és délnyugaton ígérkezik. Elvétve fordulhat elő zápor, hózápor, havas eső zápor. Az északnyugati szél nagy területen élénk, több helyen erős lesz, ugyanakkor északkeleten és délnyugaton szélcsendes idő várható. A csúcshőmérséklet 2 és 8 fok között alakul, északkeleten és délnyugaton mérhetik az alacsonyabb értékeket. 5 megyére figyelmeztetést adtak ki