Egyéb vizsgálatok

Cisztoszkópia

Rövid leírás

A cisztoszkópia húgycső- és hólyagtükrözést jelent. A húgycsőtükrözés során a húgycsövet nézik végig egy száloptikás rendszerrel, amivel bejutnak a húgyhólyagba is, folyadékkal való feltöltés után pedig azt is átnéznek. A cisztoszkópia segítségével sok urológiai betegség diagnózisa felállítható.

Mikor alkalmazzák/Mikor van rá szükség?

Cisztoszkópiára akkor van szükség, ha olyan elváltozás gyanúja merül föl, amelyet egyéb képalkotó vizsgálat segítségével (UH, CT, MR) nem lehet egyértelműsíteni. Ilyenek lehetnek egyes hólyagbetegségek – például a kisebb hólyagdaganat vagy hólyagkő – egyéb húgyhólyag vagy a húgycsőbetegség, húgycsőszűkület. Vizelési panaszoknál szintén szükség lehet cisztoszkópiára olyan esetekben, amikor a kiváltó okot nem tudjuk egyértelműen beazonosítani.

Mit diagnosztizálnak vele?

A húgycső- és hólyagtükrözés több betegség diagnózisának felállítását segíti. Egyértelműen láthatók vele a hólyagdaganatok vagy a hólyag gyulladásos területei, illetve a hólyagkő. Utóbbi diagnózisa sokszor csak cisztoszkópiával állítható föl. Daganatnál mintát is lehet venni a hólyagtükrözés során, de manapság erre csak olyan esetekben szokott sor kerülni, amikor a gyanú nem egyértelmű. Egyéb esetekben a szövettani elemzésre inkább a képlet műtéti eltávolítása után szokott sor kerülni. A húgyhólyag-daganatok gondozásának alapvető eszköze a cisztoszkópia.

Hogyan kivitelezik a beavatkozást?

A hólyagtükrözéshez a betegnek elég deréktól lefele levetkőznie, majd lefeküdnie a vizsgálóasztalra. Ez hasonló ahhoz, mint amilyen egy nőgyógyászati vizsgálóágy. Ezt követően fertőtlenítik a húgycsőnyílását, majd a húgycsövébe úgynevezett csúsztatót juttatnak, ami helyi érzéstelenítőt is tartalmaz.
Magát a katéterezést kétféle eszközzel végzik. Az egyik merev, tulajdonképpen egy egyenes cső, míg a másik flexibilis, hajlítható. Olyasmi, mint amit gyomortükrözéshez is használnak, csak annál vékonyabb. Az 5-9 milliméter vastagságú eszközökkel a húgycsőbe hatolnak be, onnan haladnak a hólyag felé (a cső akkor vastagabb, ha valamilyen beavatkozást is végeznek a tükrözés közben).
A beavatkozás nőknél és férfiaknál lényegében nem különbözik, de kivitelezése nőknél sokkal egyszerűbb. Náluk a húgycső sokkal rövidebb, míg a férfiaknál hosszú és kanyargós. Esetükben a beavatkozás emiatt kicsit kellemetlenebb, a vizsgáló részéről is nagyobb jártasságot igényel.
Miután az eszközzel a húgycsövet végignézték, a hólyagot is áttekintik. Ehhez a szervet folyadékkal töltik, az segít kitágítani, láthatóvá tenni. A kamerarendszer segítségével nyert képet az orvosok folyamatosan figyelik, keresik az esetleges elváltozásokat.

Mennyi időt vesz igénybe?

Ha nincs húgycsőszűkület és anatómiai eltérés, kóros elváltozás, néhány perc elegendő a cisztoszkópiához. Ha az eset problémásabb, hosszabb ideig is elhúzódhat a vizsgálat. Altatásban ritkán végzik, nincs rá szükség, és az altatóorvosi kapacitáshiány is ellene szól.

Milyen szakorvos végzi?

Cisztoszkópiát urológus szakorvos végezhet.

Hogyan kell rá készülni?

A betegnek nem kell készülnie a cisztoszkópiára, de a vizsgálat előtt az orvosok általában „kivizeltetik”. Ez azt jelenti, hogy elküldik mosdóra, ami azért hasznos, mert utána a vizsgálattal azt is meg tudják nézni, mennyi vizelet marad vissza a hólyagjában. Az mindenképpen betegségre utal, ha az orvos azt látja, az érintett nem tudott vizelni, de a hólyagja tele van.

Mire kell utána figyelni?

Húgycső- és hólyagtükrözés után a beteg azonnal távozhat, de egy napig nem szabad úsznia, fürdőznie. Ez azért ellenjavallott, mert a beavatkozás során kinyitják a záróizmot, ami kedvez a fertőzéseknek. A helyzet csak akkor változik, amikor a záróizom visszanyeri normális rugalmasságát.

Milyen veszélyei lehetnek?

Húgycső- és hólyagtükrözés során a sterilitásra nagyon kell figyelni, úgy lehet elkerülni, hogy a hólyagba bejusson valamilyen fertőzés. Minimális veszély még a legnagyobb óvatosság mellett is van, hiszen a húgycsőben lehetnek olyan kórokozók, amelyeket a tükrözőeszközzel, a mosófolyadékkal följuttathatnak egészen a hólyagig.
Veszély lehet az esetleges húgycsősérülés, és az annak következtében kialakuló húgycsőszűkület is. Jelentkezhet vérzés is, ami nagyobb prosztatájú férfiaknál viszonylag gyakori következmény. Ilyenkor a rizikó azért magasabb, mert a prosztata mérete miatt tágabbak, kanyargósabbak a vénák, azok óhatatlanul sérülnek a beavatkozás közben. Az ilyen vérzések jellemzően hamar elmúlnak, néhány vizelés után megszűnnek. Komolyabb, külön beavatkozást igénylő vérzések csak ritkán alakulnak ki. Erre a gyakorlatban csak idősebb, kifejezetten nagy prosztatájú, vagy véralvadásgátlót szedő betegeknél van példa.

Jár vele fájdalom?

A beavatkozást nőknél és férfiaknál is helyi érzéstelenítés mellett végzik, így érdemi fájdalommal nem jár, csak kellemetlenséget jelent. Férfiaknál a hosszabb, kanyargósabb húgycső miatt ez az érzés fokozottabb lehet, ők a vizsgálatot rosszabbul élhetik meg. Tükrözés után a vizelés okozhat kisebb-nagyobb fájdalmat, de idővel az is elmúlik.

Kinél nem végezhető?

Fertőzésveszélynél vagy vérzésveszélynél csak sürgős esetben végeznek cisztoszkópiát. Ilyen esetekben megvárják, míg a húgyúti fertőzés megszűnik, vagy elmúlik a vérzésveszély. Aki véralvadásgátlót szed, annak a beavatkozás előtt föl kell függesztenie annak alkalmazását. Nőknél a menstruáció elvileg nem ellenjavallat, de ha a cisztoszkópia nem sürgős, jobb utána végezni.

Milyen szövődményi lehetnek?

Szövődmény leginkább a hegesedés és a húgycsőszűkület, a vizeletelakadás, a húgycsővérzés, a hólyaggyulladás és a hólyaghurut lehet.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Albert István andrológus, urológus, klinikai onkológus szakorvosnak.

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +5 °C
Minimum: +0 °C

Közepesen és erősen felhős időszakokra egyaránt számíthatunk, a legtöbb felhő északkeleten és délnyugaton ígérkezik. Elvétve fordulhat elő zápor, hózápor, havas eső zápor. Az északnyugati szél nagy területen élénk, több helyen erős lesz, ugyanakkor északkeleten és délnyugaton szélcsendes idő várható. A csúcshőmérséklet 2 és 8 fok között alakul, északkeleten és délnyugaton mérhetik az alacsonyabb értékeket. 5 megyére figyelmeztetést adtak ki