A munkakerülő dolgozók 5 típusa – minden munkahelyen találkozhatsz velük

Egy tanulmány szerint nincsenek egyértelműen jó és rossz kollégák. A többség általában csak kisebb kihágásokat követ el a munkahelyén.

A munkahelyi devianciákra általában úgy gondolunk, hogy azok a "rossz" kollégákhoz köthetők: akik látványosan lógnak, lopnak a cégtől vagy rendszeresen összetűzésbe keverednek a munkatársakkal. Egy kutatásból viszont az derült ki, hogy a legtöbb munkavállaló bizony elkövet kisebb szabálytalanságokat – írja Dr. Brad Harris, a Paris Business School professzora, a tanulmány egyik szerzője a The Conversationben.

A legtöbb munkavállaló nem sorolható a jó vagy rossz kategóriába, és nem is csak egyfajta helytelen magatartást tanúsítanak. Sokan kisebb, kevésbé zavaró szokásokat vesznek fel, amelyek látszólag nem illeszkednek abba a narratívába, amelyet egy rossz munkatársól képzelünk el. Az új kutatás a munkahelyi helytelen viselkedés különböző mintáit vizsgálta. Több mint hatezer munkavállalótól származó válaszokat elemeztek a világ számos országából és különböző iparágakból. Ezek alapján a munkahelyi bajkeverők ötféle típusát különítették el.

Visszafogottan dolgozók (39 százalék)

Ezek a kollégák nem rendeznek jeleneteket – bár igazából nincsenek eleget jelen az ilyesmihez. Ők úgy okoznak problémát, hogy nem igazán adnak bele mindent a munkájukba, például későn csatlakoznak egy projektbe, vagy nem tesznek annyi erőfeszítést érte, mint mások. Ebbe a csoportba tartoznak az elmúlt években egyre nagyobb csoportot alkotó csendes felmondók is.

Lusta bunkók (9 százalék)

Erre a csoportra is jellemző az alacsony produktivitás és a kevés energiabefektetés, csak némi éllel. Kerülik a feladatokat, lassan dolgoznak, hosszú szüneteket tartanak és gyakran udvariatlan módon viselkednek a munkatársaikkal.

Stagnáló munkavállalók (21 százalék)

Nem túl elhivatottak, de nem nyíltan károsak ezek a munkavállalók, akik sokat álmodoznak napközben, és időnként későn érkeznek meg anélkül, hogy látványos zavarokat okoznának. Egy átlagos napon nem tűnnek ki, de amikor a dolgok eldurvulnak, észrevehető, hogy nem teszik oda magukat. Ezek a munkavállalók elfojthatják a szervezeti változásra irányuló erőfeszítéseket, és lassan alááshatják a pozitív munkakörnyezetet is.

Profi deviánsok (4 százalék)

A klasszikus problémás munkatársak, akik a fenti zavaró szokásokat mutatják, feltehetően azért, mert nagyon elégedetlenek a munkájukkal.

Kissé deviánsok (27 százalék)

Ennek a csoportnak a tagjai kerülik a kiugróan rossz viselkedési mintákat, és általában jól dolgozó kollégák. A viszonylag szerény szám sokatmondó: a vizsgálatokban szereplő munkavállalók túlnyomó többsége azt mondja, hogy valamilyen módon rosszul viselkedik.

Mi állhat a háttérben?

Az emberek általában azért szegik meg a szabályokat valamilyen módon, mert úgy érzik, igazságtalanság érte őket. Például ha egy beosztott szerint visszaélt a hatalmával a főnöke, akkor nagyobb eséllyel viselkedik profi deviánsként, vagy ha a kollégák kiközösítik, akkor valószínűleg a stagnáló kategóriába kerül. De az is lehet, hogy valaki a személyisége miatt eleve hajlamosabb az ilyen viselkedésre. A kedvesség, a megegyezésre való törekvés a kevésbé nyílt devianciákkal, például a stagnáló és a visszafogott viselkedéssel hozható összefüggésbe. 

munkahelyi deviancia
Most őszintén: hány kávészünetet lehet tartani egy munkanapon? Fotó: Getty Images

A deviáns viselkedés hatással van a teljesítményre és viszont. A tanulmány szerint a kissé deviánsok általában jól dolgoznak, támogatják a kollégáikat és elégedettek a munkájukkal, míg a profi deviánsok általában rosszul teljesítenek, és nem viselkednek együttműködően a társaikkal. Egyes esetekben a deviáns viselkedés hatása összetett lehet. Például a stagnáló vagy a visszafogottan dolgozók gyakran hangsúlyozzák, hogy fel akarnak mondani, és ezért kevesebb energiával dolgoznak. Ezt viszont nem látványosan teszik, és csendben ássák alá a munkahely lehetőségeit.

A lusta bunkók ellentmondásosan viselkednek: a feladataik egy részébe alig tesznek energiát, és ronda módon viselkednek a kollégáikkal, miközben más területen kiemelkedő a teljesítményük, és készek segíteni másoknak. Ezért a vezetők gyakran szürke zónában kénytelenek navigálni: milyen kompromisszumok elfogadhatók, hol van a határ az észszerű önkifejezés és a nyílt szabályszegés között?

A tanulmány szerint a többség csak kisebb szabályszegéseket követ el, mint például az extra hosszú szünetek vagy álmodozások, nem pedig olyan súlyosakat, mint a lopás. Nem arról van szó, hogy elkövetnek ezt vagy azt, hanem összetett viselkedésmintákat mutatnak, amelyeket befolyásolják a személyiségjegyeik és az adott helyzet körülményei. Odafigyelés nélkül viszont ezek a kisebb kihágások (amelyek a kiégés vagy a rossz hangulat következményei) sokáig észrevétlenek maradnak, és végül nagyobb problémákhoz vezethetnek.

A kisebb-nagyobb szabályszegéseknek számos oka lehet. Azok, akik elkezdenek kevesebb energiát tenni a munkájukba, lehet, hogy titokban egészségügyi gondokkal küzdenek, vagy egyre kevésbé érzik magukat elkötelezettnek. Fontos viszont megérteni a háttérben húzódó okokat, mert ez segíthet nyíltan beszélni a problémákról.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +28 °C
Minimum: +12 °C

Túlnyomóan derült, napos, száraz idő várható, csak az északkeleti, keleti tájakon képződhetnek gomolyfelhők, melyek estére fokozatosan feloszlanak, és éjszakára mindenütt kiderül az ég. Főként a Tiszántúlon élénkülhet meg több helyen ismét az északkeleti szél, másutt mérsékelt marad a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 9 és 14 fok között alakul, de a hidegre hajlamos helyeken ennél pár fokkal hidegebb, a vízpartokon, belvárosokban pár fokkal melegebb is lehet. Időjárásunkat jelenleg anticiklon alakítja, és ez a jövő hét elejéig így is marad. Várhatóan hétfőn éri majd el egy hidegfront hazánkat nyugat felől, addig nem kell fronthatástól és ahhoz kapcsolódó panaszoktól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra