Egészséges életmóddal 14 évvel többet élhetnénk

A rendszeres fizikai aktivitás, a megfelelő mennyiségű zöldség- és gyümölcsfogyasztás, valamint a dohányzás kerülése átlagosan 14 évvel növelheti a várható élettartamot - hangsúlyozta Szócska Miklós csütörtökön az egészség világnapja alkalmából a Normafánál tartott rendhagyó sajtótájékoztatón.

A Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyért felelős államtitkára kiemelte, hogy 19 percenként hal meg egy ember Magyarországon a dohányzás következtében. Így évente 28 ezer ember hal meg a dohányzással összefüggésbe hozható betegségekben, azaz kétszer annyi, mint összességében alkoholizmus, kábítószer-fogyasztás, baleset, erőszakos halál, öngyilkosság és AIDS miatt.

A magyarországi népegészségügyi helyzetről árulkodnak azok a statisztikai adatok is, amelyek szerint Magyarországon a felnőtt lakosság csaknem kétharmada túlsúlyos vagy elhízott. Az uniós tagállamok között a nők elhízását tekintve az első helyen áll az ország. Az elhízás magas vérnyomást okozhat, ami ma 2,5 millió embert érint hazánkban, miközben a szív- és érrendszeri betegségek okozta halálozás több mint egyharmaddal, a daganatos betegségek aránya 30 százalékkal lenne csökkenthető - hangzott el a csütörtöki sétán.

Ezzel a normafai sétával arra próbáljuk felhívni a figyelmet, hogy a természetjárást és az ezzel járó egészségmegőrzést még a gazdasági válság sem veheti el az emberektől - magyarázta Szócska Miklós.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

szellentés
Miért szellentünk? 7 gyakori ok a fokozott gázképződés mögött
normál vércukorszint
Meddig egészséges a vércukorszint? – Így értelmezheted a laborleleted
magas vérnyomás
Egyszerű módszer a magas vérnyomásra – Nem kerül pénzbe, mégis kevesen gyakorolják
folyadékfogyasztás
Naponta ennyi vizet szabad meginni – Ezek a tünetek figyelmeztethetnek a túlhidratálásra
beltéri levegő
Így betegít meg télen a saját lakásod – 5 jel, hogy az otthonod a ludas
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -1 °C

A kevésbé felhős tájakon is megnövekszik a felhőzet, és jobbára erősen felhős vagy borult, főként a Dunántúlon párás időre számíthatunk. Északkeleten is előfordulhat néhol gyenge eső, ezalatt csapadékzóna terjeszkedik a Dunántúl fölött északkeleti irányba. Az északnyugati, nyugati határvidéken, később az Északi-középhegységben gyenge ónos eső, fagyott eső sem kizárt. A Dél-Alföldön időnként megélénkül a délkeleti, keleti szél, másutt jobbára gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. Késő este általában -2, +5 fok valószínű. A legalacsonyabb hőmérséklet jobbára -2, +2 fok között várható számítani, hidegebb lehet kissé néhány északkeleti fagyzukban vékony felhőzet esetén. Szombaton gyenge vagy mérsékelt melegfronti hatásra készülhetünk, amely megterhelő lehet az arra érzékenyeknek.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

digitális detox
Digitális detox: csak a fiataloknak fontos. Igaz vagy hamis? – Teszteld a tudásod! Az okostelefonok, tabletek, laptopok, tévék az életünk részei, azonban mind fizikai, mind mentális egészségünket megterhelhetik, ha nem tudatosan használjuk őket. Kvízünkben tesztelheted a tudásodat a témáról, illetve a digitális detoxról.
D-vitamin
Melyik ételünkben van sok D-vitamin? – Teszteld a tudásod! A D-vitamin az egyik legfontosabb zsírban oldódó vitamin, amelynek hiánya komoly egészségügyi következményekkel járhat. Kvízünk segítségével kiderítheted, mennyire pontos a tudásod ezzel az értékes vitaminnal kapcsolatban.