"Akkor te látsz durva dolgokat"

Civilben nem szoktam azzal kérkedni, hogy mentős vagyok. Valahányszor ugyanis egy társaságban felmerül, hogy nekem az életmentés a hivatásom, jön is a már jól ismert megállapítás: "akkor látsz durva dolgokat". Van, amikor a kérdés sem marad el, azt firtatva, melyik is volt a legdurvább esetem.

Gondolom, nem árulok el nagy titkot azzal, hogy nem szeretem ezt a helyzetet. Gyakran elgondolkodom azon, hogy a kérdés feltevői vajon mire számítanak. Bizonyára valamilyen mennyiségi vagy minőségi értékre, aminek birtokában borzonghatnak kicsit, esetleg beleképzelhetik magukat egy pillanatra a helyzetbe. Mindenesetre ilyenkor az ember elkezd azon gondolkodni, hogy vajon melyik eset felelne meg a kívánalmaknak.

Előfordulhat természetesen az is, hogy valaki nem döbbenetes számokat vagy véres jeleneteket vár, hanem valóban érdekli a "szakmai" válasz. Ilyenkor kivételt teszek, és elmesélem az én "legdurvább" esetemet.

Öngyilkos akar lenni

Milyen külső jelekről ismerhető fel, ha valakinek öngyilkossági gondolatai vannak? Részletek itt.

Egy fiatal, nagyon helyes, 19 éves lányhoz kellett kimenni, édesanyja hívott minket, mondván, hogy a lánya öngyilkos akar lenni. Egy viszonylag rendezett lakásban laktak hárman, a lány és a két szülő. Beszélgetni kezdtünk a lánnyal, kiderült, hogy a szülei súlyos betegek, nem tudnak dolgozni, fillérekből élnek, ő is dolgozik már évek óta, a középiskolát sem tudta befejezni. Ma reggel elhagyta a barátja, az egyetlen támasza. Állítólag pusztán azért, mert ilyen körülmények között képtelen vele maradni.

öngyilkossági szándék, mentők, mentőszolgálat
"A lány láthatóan teljesen összetört." Fotó: illusztráció - iStock

A lány láthatóan teljesen összetört, valahol értettem is, hogy miért akar öngyilkos lenni. Elmondtuk neki, hogy azért ez még nem a világvége, és a biztonság kedvéért (és mert ez a szabály) bevittük a pszichiátriára. Miután átadtuk, még egy ideig ott volt a gondolataimban, aztán, mint a legtöbb ilyen nyomasztó eset, a feledés homályába merült.

"Már nem ismer meg senkit"

Néhány év múlva (úgy három év telhetett el) újra ott jártunk azon a pszichiátrián. Egy idős nénit kísértünk be a kórtermébe, oda, ahol a "bentlakók" vannak. Ott ült a lány a szomszéd ágyon. Arca sápadt és beesett volt, egész teste csont és bőr. Meredten nézett maga elé. Megkérdeztem, hogy megismer-e? A nővérke csak annyit mondott: "már régóta nem ismer meg senkit".

Azt hiszem, ezt a pillanatot soha nem fogom elfelejteni. Ennél az esetnél nem volt vér, "csak" végtelenül szomorú tragédia. Egy sors, ami alakulhatott volna másként is, de az élet nem így hozta. Akaratlanul is az jutott eszembe, hány rázós helyzetben helytálltam, hány embert élesztettem újra, csillapíthatatlannak tűnő vérzést csillapítottam, itt mégis kudarcot vallottam. Kezdő mentősként egy nyugdíj előtt álló kollégám felhívta a figyelmem egy nagyon fontos dologra. Arra, hogy az eseteket mindig zárjam le. És ne csak papíron. A beteget hagyjam ott a kórházban vagy ahol van, ne vigyem magammal. Ezt az esetet viszont nem tudtam elengedni, cipelem magammal, lehet, hogy életem végéig.

Nos, azt hiszem, nem az a legdurvább esete egy mentősnek, ahol valamilyen borzasztó dolgot lát. Hanem az, amelyet magával visz a lelkében. Az az eset, amelyiknél valahogy örökre ott ragad.

A szerző mentőápolóként dolgozik.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

Súlyos károkat okoz a belekben, mégis sokan fogyasztják rendszeresen
prediabétesz
Súlyos károkat okoz a vércukorszintben, mégis sokan fogyasztják naponta
koleszterin
6 koleszterincsökkentő étel: ezek legyenek mindig a kamrában – A szívroham megelőzésében is segítenek
Kétféle hantavírus is jelen van Magyarországon – ezt érdemes tudni a fertőzésről
Óriási változás jön az egészségügyben: íme az új miniszter, Hegedűs Zsolt tervei
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +3 °C

A gomolyfelhők feloszlanak, és túlnyomóan derült lesz az ég. Csapadék nem várható. A szél - miközben délnyugatira, délire fordul - mérséklődik, sőt néhol teljesen le is áll.A hőmérséklet késő este 9, 15 fok között várható.A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 1 és 8 fok között valószínű, de az északi völgyekben gyenge fagy is lehet. A hidegfront elvonultával megszűnik a fronthatás. Szerdán már anticiklon határozza meg időjárásunkat, így a frontérzékenyek szervezete is pihenhet.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: felismered képről az orvosi eszközöket? – Keveseknek sikerül a 10/10 Az orvosi rendelőkben számos különleges eszköz rejtőzik. Mennyire ismered ezeket? Kvízünkben most próbára teheted a tudásod!
kvíz
„Menstruáció alatt nem lehet teherbe esni.” Igaz vagy hamis? – Teszteld magad kvízünkben! Bár a szexualitás az életünk egyik természetes része, a termékenységgel és a fogamzásgátlással kapcsolatban számos tévhit él a köztudatban. Nézzük, te mennyire vagy képben ezekkel!