Szilva: a gyümölcs, ami piros, amikor zöld
Emésztésünkre is jó hatással van a hamvaskék gyümölcsA szilve frissen vagy aszalva, nyersen, édességként vagy sült húsok mellé tálalva egyaránt finom csemege.
Ismerjük meg a szilvát!
A szilva (Prunus domestica) a rózsafélék családjához tartozó csonthéjas gyümölcs. A szilva említésekor általában a liláskék vagy sötétkék szemű fajták - például a zamatos, viszonylag kicsi szemű Besztercei - jutnak eszünkbe, s ezek éretlenül, azaz "zölden" pirosas árnyalatúak, de vannak már éretten is zöldes, pirosas és sárgás változatok. Összesen mintegy kétezer fajtája ismert.
Egy szilvafán 40-50 kg gyümölcs nő
Hogy éppen melyiket vásároljuk, az főként a kínálattól függ. A hagyományos hazai fajták sokoldalúan felhasználhatók, de például a nagy, gömbölyű, zöldes húsú szilvát főként nyers fogyasztásra, a kisebb, aromás fajtákat szilvás gombócnak, süteménynek vásároljuk.
Miért jó a szilva?
Kevés cukor és magas víztartalom jellemzi a friss szilvát. Mintegy 85% víz van benne, ezért jól oltja a szomjat. 100 gramm gyümölcs nagyjából 50 kalória (209 Kj) energiát hordoz. Szénhidráttartalma 10,3 g körüli. Vitaminjai közül az A-, az A-provitamin, a béta-karotin, a B1- és B2-, illetve csaknem valamennyi B-vitamin, továbbá a C-vitamin érdemelnek említést.Nagyobb mennyiségben tartalmaz ásványi anyagokat (kálium, kalcium, foszfor és magnézium) és cinket. A növényi antioxidánsok közül antocián színanyagokat és flavonoidokat; rutint és quercetint tartalmaz jelentősebb mennyiségben.
Tartson szilvadiétát!
A szilva népszerűsége hazánkban nem olyan magas, mint az őszibarack vagy az eper esetében, holott igen ízletes, gazdag tápanyagokban és segít tehermentesíteni is szervezetünket. Mutatjuk, miként tartson szilvadiétát!
Hogyan fogyasszuk a hamvaskék gyümölcsöt?
Először is természetesen nyersen! Vannak nedvdús, zöldes fajták, melyek szinte csak így fogyaszthatók. Az őszi gyümölcsöstálon szép színfolt a kék szilva, arra csábít, hogy együnk belőle. Megfőzve finom kompót-összetevő. Hamar szétfő, ezért ügyelni kell rá, nehogy túl sokáig főzzük! Próbálta már, hogy gyümölcsfagylaltokat és vaníliafagylaltot önt nyakon szilvakompóttal? E csemege nem mindig sikerül esztétikusra, de nagyon finom. A szilva kerülhet süteménybe, rétesbe, tortába is. Ha édességbe szánjuk, aszalással szárítva vagy mélyhűtőben eltartva egyaránt sokáig felhasználható marad. És természetesen ne feledkezzünk meg a szilvás gombócról sem, amit szezonjában szinte illik készíteni.Kétségtelenül az egyik legfinomabb, tartósítószer nélkül készíthető, jól elálló lekvárunk alapanyaga. A lekvárt érett, a szára körül már fonnyadó, puha gyümölcsből érdemes főzni.

A szilva sós ételek, sült húsok mellé vagy azzal együtt sütve is nagyon ízletes, a baconba csomagolt, sült aszalt szilvákról nem is beszélve, amelyet ínycsiklandó előételnek adhatunk az asztalra. Az aszalással ma már kevesen bíbelődnek, szerencsére azonban egyre nagyobb keletje van az aszalt gyümölcsöknek, így piacon, nagy élelmiszerboltokban könnyen beszerezhető.
A szilva szobahőmérsékleten kicsit utánérik, ezért érdemes inkább hűtőben tartani, és minél hamarabb, lehetőleg egy héten belül elfogyasztani. A magyar szilvák nagyon sokoldalúak, zamatosak. Természetesen nem minden napi fogyasztásra, de méltatlan lenne kihagyni a hazai szilvapálinkát, amit az érett szilva cefréjéből főznek.
Tippek, tanácsok szilvafogyasztóknak
Az aszalt szilva hashajtó képességét úgy használhatjuk ki legjobban, ha reggel éhgyomorra fogyasztunk néhány friss szemet, vagy evés előtt vízben áztatjuk. Ha kertje, és benne szilvafája van, tudnia kell, hogy a szilva nagyon meghálálja a trágyázást, és nem árt lombkoronáját évente egyszer szakszerűen megmetszeni.Érdekességek a szilváról
A rómaiak is kedvelték a szilvát. Kis-Ázsiából és a Kaukázus vidékéről hozták magukkal, majd terjesztették el szerte Európában, ahol a mérsékelt égövön mindenhol megterem, sőt a Dél-Amerikai kontinensre is eljutott. Praktikusabb és gazdaságosabb gyümölcsöt nehéz volna találni. Fája nem igényel különös gondozást, metszést, permetezést, mégis megtermi gyümölcsét.A szilva őse valószínűleg egy a mainál sokkal savanyúbb és szárazabb gyümölcs volt, őshazájának a Földközi-tenger keleti medencéjét valószínűsítik. A szilvafák döntő többsége a házikertekben él, itthon minden negyedik gyümölcsfánk szilva.
A ringlófélék nevüket I. Ferenc francia király felesége, Claudia után kapták: Reine Claude - hangzott akkoriban.
Értékelje a cikket!
Tisztelt Doktor Úr! Azzal a problémával fordulok Önhöz, hogy a 2,5 éves kislányom székrekedéssel küzd. Kizárólag anyatejet kapott 6 hónapig, utána kezdődött a hozzátáplálás a barackkal. Akkoriban kezdődött hogy csak 3-4 naponta volt széklete, de azzal nyugtattak, hogy anyatejes babáknál ez normális. Összesen 13 hónapig szopott, 9 hónapos koráig viszont rengeteget bukott, amire kapott sűrítőt (nutriton). A szilárd ételek bevezetésével, egyre sűrűbb lett a széklet állapota. Voltunk gasztroenterológusnál, aki székletvizsgálatot kért, majd Kreont kapott. Az állapota semmit sem változott, sőt romlott, mert mostanra már olyan a széklete mint a kavics, apró, darabos és nagyon kemény, hisz többnaponta van csak. Többször felsértette már a végbelét, amitől pici vér volt a kakin. Rengeteg házi praktikát kipróbáltunk. Kísérleteztem a ételekkel, rostban gazdag főzelékeket (borsó, zöldbab, kelkáposzta, brokkoli, sütőtök) imádja. 22 hónapos korában tértünk át a tápszerről a tehéntejre. Volt tejterhelése is ami negatív lett. Reggelire a tej mellé fogyaszt paradicsomot is, de ez sem lazítja. Sok gyümölcsöt eszik (barack, körte, dinnye, szilva). Próbálkoztunk az asztalt gyümölcsökkel is, aszatszilvalével, de eddig semmi sem hozott megoldást. Ha már nagyon szenved, a gyerekorvos javaslatára hashajtót kap (guttalax 4-5 csepp), attól másnapra megkönnyebbül. Kérdésem az lenne, hogy Ön szerint mi okozhat ennyire súlyos székrekedést? Kihez forduljunk? Okozhatja ezt valamilyen ételallergia? Most hogy a szobatisztaság bevezetése napirendre került, még inkább visszatartja és a helyzet csak fokozódik. Várom mielőbbi válaszát! Előre is köszönöm! Egy aggódó anyuka
T. Kérdező! Felnmőtt gasztroenterologus vagyok, kérdésével forduljon gyerekorvoshoz. Üdvözlettel: Dr. Kozák Róbert