Petrezselyem: az ízesítés mestere
A petrezselyem a jó ízesítőképessége miatt már évszázadok óta a magyar konyha elmaradhatatlan "kelléke". Minden kiskertben megtalálható. Nélküle a magyaros ételek elképzelhetetlenek, de sokan kiváló tulajdonságai miatt még gyógynövényként is hasznosítják.
Ismerjük meg!

Miért jó?
A petrezselyem termése illóolajat (apiolt, miriszticint, pinént), flavonoidokat (apiint) tartalmaz, a levél pedig C-vitamint.A növény vizelethajtó és étvágyjavító hatású. Fokozza a gyomor-béltraktus működését, teáját pedig hólyaghurut esetén fogyasztják. A petrezselyem a vesekő és a vesehomok kialakulásának megelőzésére is ajánlják.
Erős vízhajtó és vizelethajtó hatása miatt az áldott állapotú nők a petrezselyem fogyasztását ne vigyék túlzásba.
Hogyan fogyasszuk?

Sokan sokféleképpen hasznosítják.
A petrezselyemgyökér és annak lombja kiváló levesek ízesítésére, salátákba, köretekbe és töltelékekbe. Ki ne ismerné az ízletes petrezselymes burgonyát, vagy a petrezselymes rizst.
A petrezselyem gyökerét szintén kipréselhetjük gyümölcscentrifugán, és levét hozzáadhatjuk más zöldségek (pl. sárgarépa) és gyümölcsök (pl. alma) levéhez. Annál is inkább, mert fokozza az emésztőrendszer működését, gyógyítja a gyomorbetegségeket és kiváló étvágygerjesztő.
Levélzetéből kiváló gyógytea készíthető, amely vizelethajtó és étvágyjavító hatású.
Tippek - tanácsok
Aki petrezselymet akar termelni, jó ha tudja, hogy a növény a tápanyagban gazdag talajt szereti. Érdemes jól megművelni a talajt, különben a gyökérzet, ágas-bogas módon fejlődik. Viszonylag vízigényes növény, ezért száraz időszakban gondoskodni kell rendszeres vízpótlásáról. A hideget jól tűri, ezért már március elején el lehet vetni. Betegségei közül legismertebb és leggyakoribb a petrezselyem lisztharmat.Ha ősszel betakarítjuk a termést, akkor a gyökereket hűvös helyen, általában pincében homokba ásva tudjuk elraktározni. A téli tartósításra inkább a kései fajták alkalmasak.
A nyáron, illetve ősszel összegyűjtött és feldolgozott petrezselyemzöldet érdemes mélyhűtőben tárolni, hogy télen is hozzájuthassunk. Sok háztartásban a nyár folyamán a levélzetet csomóba gyűjtik és kiszárítják, majd az összetört leveleket jól zárható üvegben tárolják.