Mák: igen a gubára, nem a gubóra
A veszélyes köntösű csemegeA mákot nem érdemes mellőzni étrendünkből, hisz rengeteg fontos nyomelem és vitamin található meg benne. Mit érdemes tudni erről a különleges csemegéről?
Miért jó?

Mák és sütőtök: ellenállhatatlan páros
A mák és a sütőtök külön-külön is rendkívül értékes alapanyagok, hát még, ha összetalálkoznak egy ételben. Fenséges ízek, tápláló ételek, különleges finomságok születnek házasságukból. Kíváncsi rá? Kattintson!A gubó nedvéből, az ópiumból először kétszáz évvel ezelőtt a német Friedrich Sertürner vonta ki a különösen erős fájdalomcsillapító szerként ismert morfint. A magyar gyógyszergyártás hírét öregbíti, hogy egy magyar gyógyszerész, Kabay János dolgozta ki először a hatóanyagok száraz mákgubóból való kinyerésének technikáját, 1931-ben.
Az étkezési mák viszont bátran fogyasztható, sőt, tápanyagokban, nyomelemekben gazdag táplálék: többfajta B-vitamin, E-vitamin van benne, és az olyan hasznos ásványi anyagoknak is elsőrendű forrása, mint például a kalcium, magnézium és a vas. Az olajos magvak közül a mák tartalmazza a legtöbb cinket. A nyugati szakirodalomban a szezámmagot tartják a legütősebb kalciumbombának, ám a mák annál másfélszer többet tartalmaz belőle!

A mákszemekben elenyésző mennyiségű morfinszármazék található
Fájdalomcsillapító afrodiziákum
Az ókori orvostudomány ismerte a zöld mákgubó nedvének hatását: a görögök és az egyiptomiak is használták görcsös fájdalmak csillapítására és köhögés ellen. Az indiaiak nemcsak a gubót, hanem a mákszemeket is gyógyhatásúnak ismerték, erősítő szernek, a nemi vágyat és a szexuális teljesítményt fokozó afrodiziákumnak tartották.
Máktej, mákpesto, mákos töltelék
A mákos gubáról, kalácsról, rétesről rengeteg recept forog a világhálón, így most a mák különleges felhasználási módjairól adunk ízelítőt. Íme a receptek!