Két év alatt hatszorosára drágult a barack

Két év alatt mintegy hatszorosára drágult az őszibarack, de sok más zöldség és gyümölcs ára is úgy megemelkedett, hogy az alacsonyabb keresetűeknek szinte már megfizethetetlenek.

Átlagosan 17 százalékkal kerülnek többe a zöldségek a tavalyinál - számolta ki a hivatalos adatokból az Azénpénzem.hu . A lap felhívta a figyelmet: a piacokon az utóbbi időszakban olyannyira megemelkedett néhány termék ára, hogy azok már szinte elérhetetlenek az alacsony nyugdíjat kapó, illetve alacsony keresetű emberek számára.

Ezeket a zöldségeket ne együk nyersen Mindenki tudja, hogy például a nyers hús elfogyasztása mekkora egészségügyi kockázattal jár. De mi a helyzet a zöldségekkel? Azt hihetnénk, mindegyiket ajánlott nyersen is fogyasztani, pedig ez nem így van. Cikkünkben összeszedtük, melyiket érdemes inkább hőkezelni, mielőtt megesszük - kattintson !

Egyre több pénzt kell hagynunk a piacokon

A KSH által figyelt féltucatnyi zöldségből összeállított kosár (ebbe 1-1 kiló krumplit, sárgarépát, káposztát, paradicsomot, zöldpaprikát és uborkát vettünk bele) júniusban több mint 17 százalékkal került többe a tavalyinál. Ez átlagos drágulás, hiszen például a korai burgonya ára majdnem 46 százalékkal emelkedett.

Két év alatt mintegy hatszorosára drágult az őszibarack. Fotó: Getty Images
Két év alatt mintegy hatszorosára drágult az őszibarack. Fotó: Getty Images

A korábban is drágábban kínált őszibarackért tavaly egy ezrest is fizetni kellett, az idén viszont például a Kórház utcai vásárcsarnokban 1780 forintét is kínálták a gyümölcs kilóját. A budapesti vásárcsarnokokban az Azénpénzem.hu által számított mostani átlagár is meghaladta az 1100 forintot. A lap szerint a gyümölcs kilóját 2019 júliusának utolsó előtti hetében 250 forint alatti áron is meg lehetett kapni. Abban az évben a 800 forintos kilónkénti árat sem érte el a gyümölcs sehol sem, míg idén már 1800 forintot is elkérnek érte.

Mindezért nem csak az infláció okolható: a 2019-es gyenge termés után tavaly minden gyümölcsfajnak jó vagy kifejezetten jó volt a virágzása, de tavasszal páratlanul sok fagykár érte a hazai gyümölcsültetvényeket, ezért hamar oda lett a jó termés reménye. A helyzetet tovább rontotta az aszálykár . Az időjárás az idén sem volt kegyes a termelőkhöz és így a fogyasztókhoz sem.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

máj
Ebből tudhatod, ha a májad már nem sokáig bírja
szellentés
Miért szellentünk? 7 gyakori ok a fokozott gázképződés mögött
így hat a kávé a szívre
Ha így iszod a kávét, az a legrosszabb verzió
bélflórazavar
Ez az étel okozza a legnagyobb károkat a bélrendszerben
változókor tünetei
„Furcsa volt, hogy nőni kezdtek a melleim” – hírességek vallottak őszintén a menopauzáról
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -1 °C

Általában erősen felhős, borult, helyenként párás idő várható több helyen - legkisebb eséllyel a nyugati és az északkeleti határvidéken - gyenge csapadékkal. Jellemzően eső valószínű, de néhol az Észak-Dunántúlon napközben is előfordulhat havas eső, a Dunántúli-középhegységben kisebb havazás. A késő délutáni óráktól kezdve a Dunántúlon és a középső területeken - egyre délebbre is - havas esőbe válhat a csapadék. Többnyire mérsékelt lesz a légmozgás, de a Zemplén térségében élénk marad az északkeleti szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között valószínű.Késő estére -1 és +4 fok közé hűl le a levegő. Időjárásunkat jelenleg egy sekély ciklon határozza meg, észak felől azonban egyre inkább hideg levegő áramlik a Kárpát-medencébe. Ebben az időjárás helyzet kettősfronti jellegű hatás érvényesülhet.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Melyik állatnak van három szíve? – Teszteld a tudásod! Az állatok világa lenyűgöző. Számos fajnak vannak olyan képességei, amit elsőre talán nem is néznénk ki belőlük. Kvízünk segítségével most különböző állatfajok érdekességeivel kapcsolatban ismerhetsz meg tényeket.
kvíz
A mogyoróvaj jót tesz a kutyáknak: igaz vagy hamis? – Tedd próbára tudásod! A mogyoróvaj és a fokhagyma tényleg jótékonyan hat a kutyák egészségére? Igaz, hogy kis mennyiségű csokoládét bátran fogyaszthatnak az ebek? Teszteld tudásodat!