Erre figyelj, ha lefagyasztanád az epret

Mivel az eper elég gyorsan meg tud romlani, érthető, ha minden létező trükköt bevetnél, hogy tartósítani tudd. A fagyasztás remek megoldás, azonban jelentősen károsíthatja a gyümölcs szerkezetét – kivéve akkor, ha te is beveted az alábbi trükköt.

„Megértjük, ha te is szeretnéd elnyújtani az eperszezont. Ilyenkor jó megoldás a fagyasztás” – olvasható a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) élelmiszerpazarlás ellen küzdő Maradék nélkül programjának közelmúltbeli Facebook-posztjában. A szakértők emellett elárulták a titkát annak, hogy a fagyás hatására ne károsodjon annyira a gyümölcs szerkezete.

fagyasztott eper
A fagyasztás remek megoldás, azonban jelentősen károsíthatja a gyümölcs szerkezetét. Fotó: Getty Images

Tuti tipp a szakértőktől

A Nébih szerint, ha az eperszemeket cukorba hempergetjük fagyasztás előtt, akkor a gyümölcsök szerkezete sokkal kevésbé fog károsodni az extrém hideg hatására. „Ezt a tudomány krioprotekciónak nevezi” – jegyezték meg.

Ennek magyarázata, hogy a cukor molekulák jelenléte miatt csak kisebb jégkristályok tudnak kialakulni ki az eperszemben, így azok kevésbé roncsolják szét a gyümölcs sejtjeit. Ez a módszer ráadásul a fagyasztva tartósított gyümölcs ízének megőrzésében is hatékonyabb.

Erre figyelj, ha felhasználnád a fagyasztott gyümölcsöt

Ahogy már korábbi cikkünkben olvashattad, alapvetően nincs számottevő különbség a friss, a hűtőben tárolt és a leszedés/vásárlás után azonnal lefagyasztott gyümölcsök tápanyagtartalmában. Fontos azonban tudni, hogy a lassú fagyasztással tartósított gyümölcsök a felengedés után levet enged: a megrepedt sejtfalon kifolyik a vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmazó, úgynevezett sejtfolyadék, ezzel pedig az élelmiszer tápanyagtartalma is jelentősen csökken. A legjobb tehát, ha ezt a vitaminban gazdag gyümölcslevet is elfogyasztod.

Nemcsak frissebb és finomabb, hanem az egészségedre nézve is sokkal előnyösebb a hazai termesztésű eper. A szakértők nem véletlenül hangoztatják ezt már régóta, most azonban újabb érvet mutattak fel a helyi termékek mellett.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +22 °C
Minimum: +11 °C

A frontális felhőzet csak lassan halad kelet felé, ezért keleten alapvetően száraz és napos idő várható, míg nyugat, északnyugat felé haladva egyre több és vastagabb lesz a felhőzet. A Nyugat-Dunántúlon tartós esőre számíthatunk. Az összefüggő csapadékzóna estig a Duna vonaláig juthat. Előterében kialakulhatnak záporok, emellett a déli, délnyugati országrészben egy-egy helyen az ég is megdörrenhet. Az ország nyugati felén megélénkül, a nyugati tájakon megerősödik az északnyugatira forduló szél, míg keleten döntően mérsékelt marad az alapvetően déli légáramlás. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 22 és 29, de a Dunántúl északnyugati felén ennél jóval alacsonyabban, 12 és 20 fok között alakul, a nyugati határ mentén reggel, délelőtt már beállt a maximum-hőmérséklet. Késő este - hasonló területi eloszlás mellett - 8, 21 fok várható. Napközben kettős fronthatás dominál, ami sokaknál okozhat kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra