Meglepő, mi védhet az autoimmun betegségektől

A fokozott D-vitamin-bevitel segíthet megelőzni autoimmun betegségek kialakulását 50 éves kor felett - derült ki egy új kutatásból.

Miért nevezzük a D-vitamint a napfény vitaminjának ?

"Állatkísérletekből már tudjuk, hogy a D-vitamin számos csodálatos dolgot tesz az immunrendszerrel. Korábban sosem tudtuk még igazolni azonban, hogy a D-vitamin-szedés megelőzhet autoimmun megbetegedéseket" - idézi a NewScientist Karen Costenbadert, a bostoni Brigham and Women's Hospital reumatológusát, a kutatás vezetőjét. A szakember és munkatársai csaknem 26 ezer önkéntest vontak be kísérletükbe az 50 év feletti korosztályból. A résztvevők egyik csoportjának D-vitamint tartalmazó táplálékkiegészítőt adtak, másik csoportjuknak pedig placebót, és mintegy öt éven keresztül nyomon követték, kialakul-e náluk bármilyen autoimmun betegség, például rheumatoid arthritisz, pikkelysömör vagy valamilyen autoimmun pajzsmirigyprobléma.

A D-vitamin segíthet megelőzni autoimmun betegségek kialakulását
A D-vitamin segíthet megelőzniautoimmun betegségekkialakulását. Fotó: Getty Images

Az így kapott adatokból kirajzolódott, hogy napi 2000 nemzetközi egység (NE) D-vitamin bevitele nagyjából 22 százalékkal csökkenti az autoimmun kórképek kialakulásának kockázatát, összehasonlítva a placebóval. Ez a dózis többszöröse a nagyobb egészségügyi szervezetek, például a brit Egészségügyi és Szociális Gondozási Intézet (DHSC) által ajánlott napi 400 NE-nek. Eredményeikről a kutatók British Medical Journal című folyóiratban tettek közzé tanulmányt.

Ez lehet a D-vitamin szerepe

A kísérletből nem derült ki ugyan, hogy a D-vitamin pontosan milyen mechanizmusokon keresztül szab gátat az autoimmun folyamatoknak, ismert azonban, hogy aktív formájában a vitamin képes megváltoztatni az immunsejtek viselkedését. "Rengeteg potenciális mechanizmus felmerülhet. Lehetséges, hogy a D-vitamin segít különbséget tenni az immunrendszernek a saját (a normál testszövetek) és a nem saját (például kórokozók) elemek között, vagy segít visszafogni a saját szövetek ellen irányuló gyulladásos reakciót" - mutatott rá Costenbader.

Növelni kell a D-vitamin-bevitelt?

Az eredmények tükrében a szakember minden 50 év feletti páciensének azt javasolja, hogy szedjenek napi 2000 NE D-vitamint, amennyiben ennek nincs ellenjavallata. Mielőtt azonban bárki belekezdene egy hasonló kúrába, fontos, hogy konzultáljon orvosával, mert a fokozott D-vitamin-bevitelnek is lehetnek kockázatai bizonyos esetekben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Általában derült vagy gyengén felhős idő lesz, de kisebb körzetekben erősen felhős is lehet az ég. Helyenként előfordulhat kisebb eső, zápor. A déli szél gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 2 és 7 fok között alakul, de a hidegre hajlamos északkeleti helyeken és a Duna-Tisza közén hidegebb is lehet. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra