Mi az a savas reflux?
A savas reflux , amelyet gyakran gyomorégésnek is neveznek, az egyik leggyakoribb emésztési panasz. Sok ilyen ember számára az időnkénti gyomorégés kellemetlen élmény, de nem alakul át komolyabb betegséggé. Az étkezés utáni égő érzés tipikus kiváltó forgatókönyv egy bőséges, nehéz vagy fűszeres étel elfogyasztása után.
Melyek a savas reflux tünetei?
A tünetek a melegtől az égő fájdalomig terjedhetnek, amely a mellkas közepén érezhető, amely a torok felé emelkedik. Egyes betegek kellemetlen szájízre vagy rossz leheletre panaszkodnak. Mindezek a tünetek érthetőek, ha figyelembe vesszük, hogy a reflux során a gyomor savas tartalma fel-le közlekedik a nyelőcsőben. Ez a legenyhébb esetben kellemetlen, de súlyosabbá válhat. Míg a gyomor nyálkahártyája megvédi magát az emésztéshez szükséges savasságtól, ha elegendő sav jut vissza a nyelőcsőbe, ez idővel gyulladáshoz, sőt fekélyekhez vezethet.
Hogyan segíti vagy akadályozhatja meg a savas refluxot az életmód?
Az életmód erősen befolyásolja és ronthatja a tüneteket, például azoknál, akik dohányoznak, túlsúlyosak, magas szintű stresszben élnek, bizonyos gyógyszereket szednek, (nem szteroid gyulladáscsökkentőket vagy az antihisztaminokat), vagy a terhességük utolsó szakaszában járnak. Ők nagyobb valószínűséggel tapasztalhatnak savas refluxot.
De mit egyek a savas reflux elkerülésére?
Sajnos egyetlen étel sem gyógyítja meg az állapotot, de bizonyos ételek csökkenthetik a reflux hatásait, ha életmódváltással kombináljuk. Persze ezek a javaslatok nem minden betegnél működnek, ezért saját tapasztalataink alapján állítsuk össze étrendünket.
Problémás ételek:
- Egyes ételek és összetevők fokozhatják a gyomorégést, például a fűszeres ételek, a citrusfélék, a paradicsomszószok és az ecet.
- A zsíros és sült ételek tovább maradnak a gyomorban, így valószínűbb, hogy a gyomorsav visszaszivárog a nyelőcsőbe.
- Egyéb gyakori gyomorégést kiváltó okok közé tartozik a csokoládé, a koffein, a hagyma, a borsmenta, a szénsavas italok és az alkohol.
Az élelmiszerek, amelyek viszont segíthetnek, a következők:
- Zöldségek (főtt vagy párolt), például zöldbab, burgonya, édeskömény, spárga, uborka és leveles zöldek, de a spenót és a kelkáposzta is jó hatású.
- Gyümölcsök (a citrusfélék és a paradicsom kivételével): a sárgadinnye, banán, alma és körte.
- Rostos ételek, például a zabpehely, és a teljes kiőrlésű rizs.
- A gyömbér gyomornyugtató tulajdonságairól és természetes gyulladáscsökkentő tulajdonságairól híres. A friss gyökeret lereszeljük, és hozzáadjuk az ételekhez vagy főzzük teaként – ha terápiás célú teát készítünk, áztatás közben fedjük le, hogy megtartsuk az aktív összetevőket.
Az olyan életmódbeli változtatások, mint a fogyás és a dohányzás abbahagyása, a megfelelő étkezési és étkezési szokásokkal kombinálva, értékes változást hozhatnak a gyomorégés kezelésében, hogy enyhítsék és javítsák az emésztést egyes gyomorégésben szenvedőknél.