Így hozhatja magát formába tavaszra

Fogyókúra nagyon sokféle létezik. Vannak, akik arra esküsznek, hogy a húst csak zöldségekkel eszik, vannak, akik a káposztalevesben bíznak, és persze olyanok is akadnak szép számmal, akik száműzik a cukrot és a szénhidrátot az ételeik közül. Azonban az igazán eredményes fogyás ennél azért összetettebb feladatot jelent.

Szinte mindenki próbálkozott már azzal, hogy leadjon néhány kilót. Ez egyeseknek könnyebben, másoknak nehezebben megy, amit befolyásol a genetika, a kitartás, és persze az ésszerű választás is. Sokan azonban azzal szembesülnek, hogy a fogyásuk mit sem ér, hiszen néhány héten-hónapon belül minden leadott kiló visszajön, ráadásul sokszor még plusz kilókat is hoznak magukkal.

Ez a jojó-effektus , ami ismert folyamat a diétázók körében. Elsősorban az okozza, hogy a választott étrend túl szigorú, túl nagy energiamegszorítást tartalmaz. Ha az energiabevitel tartósan az alapanyagcsere szintje alá csökken, akkor az anyagcsere lelassul és a nagy erőfeszítések árán leadott kilók többszörösen tudnak visszajönni. A szervezetünk ideális működéséhez szükség van minden tápanyagcsoportra, így fehérjékre, zsírokra és szénhidrátokra is. Ha extrém mértékben lecsökkentjük ezen tápanyagok bevitelt, akkor különböző hiányállapotok, betegségek, emésztési problémák alakulhatnak ki.

Az elért testsúly megőrzése életkortól függetlenül nehéz feladat. Nem véletlen, hogy nemzetközi felmérések szerint a fogyókúrázók kb. 95 százaléka egy éven belül visszaszedi a leadott súlyt vagy akár még többet is! Mitől függ egy fogyókúra sikere? Kattintson! Gyakori jelenség a fogyókúrázók körében, hogy azonnal akarnak megszabadulni a hosszú idő alatt felszedett plusz súlytól, és nem adnak időt a szervezetüknek. A tartós életmódváltás helyett éhezéssel, étkezések kihagyásával próbálnak megszabadulni a fölös kilóktól. Egy kisebb megszorításokat tartalmazó, kiegyensúlyozott, változatos étrendet magában foglaló életmódváltás esetén megtanulja az ember miből, mennyit, mikor lehet enni, hogyan kell bánni az egészséges alapanyagokkal, mely ételek fogyasztásának a mennyiséget kell csökkenteni, és mely ételekből lehet többet is enni.

Hatalmas tévedés, hogy a diéta akkor hatásos, ha éhezünk

Esztétikum kontra egészség

Érdemes azzal is tisztában lenni, hogy hiába szeretne minden nő egy szupermodellre, és minden férfi egy fitnessmodellre hasonlítani, az alkatok – emiatt pedig az egészségesen fenntartható alakok – eltérőek. Természetesen mindenki elérheti, amit szeretne, de sokszor olyan irreális képeket kergetünk, melyek nem fenntarthatóak.

Varga Dóra, az Életmód Orvosi Központ dietetikusa elmondta, hogy a fogyás és az elért eredmény megtartása összetett feladat. Mindenekelőtt a megfelelően kiegyensúlyozott, változatos, minden tápanyagcsoportot magában foglaló, élelmi rostokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag táplálkozással kell kezdeni. Ezt az étrendet azonban nem lehet általánosítani, hiszen minden ember más, így az igényei, és az ízlése is eltérő, tehát a diétát is egyénre kell szabni, akkor a leghatékonyabb.

Az egészséges életmód – mely alapfeltétele a jó alaknak, és a kiegyensúlyozott, vidám hétköznapoknak – másik támasza a sport . Az áhított alak eléréséhez mindenképpen mozogni kell, méghozzá rendszeresen. Ez azonban nem is olyan könnyű, hiszen nem mindenki szeret futni, vagy edzőterembe járni. Szerencsére egy szakképzett edző vagy gyógytornász ebben is segíthet, hiszen az igényeinknek és a lehetőségeinknek megfelelő mozgásformát állít össze, ráadásul azzal is tisztában van, milyen típusú gyakorlatokat, milyen intenzitással és gyakorisággal végezzünk el.

Tényleg kell a szakember?

Sokan azért nem fordulnak szakszerű segítséghez, mert úgy érzik, a dietetikus, vagy éppen az edző segítsége nélkül is képesek összeállítani a számukra ideális étrendet és mozgásformát. Rengeteg félinformációt, egymásnak ellentétes tanácsot lehet olvasni az interneten, újságokban, így érdemes az adott témakörben járatos szakember segítségét kérni, hiszen nem biztos, hogy ami az egyik embernek jó, az másnál is a várt eredményt fogja hozni.

Forrás: Életmód Orvosi Központ

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra