Így érhető el az álomalak a "csalók diétájával"

Már nincs messze a strandszezon, de még épp van annyi időnk, hogy egy kényelmes, megengedő, sőt akár az édességet és egy-egy pohár bort is magában foglaló diétával elérjük az álomalakunkat.

A pár napos - egyhetes rohamfogyókúrák legnagyobb hátránya, hogy olyasmit kényszerítenek a szervezetre, amire az nem feltétlenül van felkészülve: a nagyon alacsony kalóriatartalmú, szigorú diétától persze kezdetben valóban könnyen olvadnak le a kilók, ám az ilyesfajta megszorítások nem tarthatóak sokáig, és amikor abbahagyjuk, a felesleg ugyanolyan sebességgel tér vissza, mint ahogyan leadtuk. Mi hát a megoldás?

Hosszú távon is egészséges

Míg a férfiak közel 100 százaléka hajlamos a hasi zsírgyarapodásra, a nőknek mindössze egyharmada tartozik ebbe a kategóriába. A hölgyek maradék kétharmada azonban a menopauza közeledtével "csoportváltóvá" válik, és a 35-36. életévük után nekik is számolniuk kell a hastájékon megjelenő párnácskákkal. A részletekért kattintson! Sokkal jobb ötlet a rövid, megszorításokon alapuló fogyókúra helyett az egészséges étkezésre szavazni és egy olyan diétát követni, amelyben sok minden megenged, néha még az édesség, sőt, egy-egy pohár bor fogyasztását is jóváhagyja. A dél-európai népek étkezési szokásain alapuló mediterrán diéta például mindent tartalmaz, amire a szervezet egészséges működéséhez szükség van, ráadásul egyáltalán nem megszorító jellegű.

Erre az egyébként széles körben is egészségesnek ismert étrendre épül az amerikai orvos, Paul Rivas által kidolgozott diéta, amelyet „a csalók diétájának” neveznek. A nem túl kedves megfogalmazás arra utal, hogy ebben a diétában megengedett, sőt előírt a „csalás”: hétvégén, ha korlátozott mértékben is, de visszatérhetünk azokhoz a kedvenceinkhez, amelyekről a hét többi napján a fogyás érdekében lemondtunk: ehetünk pizzát, egy kevés csokoládét, fagylaltot, sőt, egy pohár vörösbort is megengedhetünk magunknak.

Mi van a mediterrán tányérokon?

De vajon mire is épül ez a bizonyos mediterrán diéta? Dél-Európában jóval elterjedtebb az itthoninál a zöldségek és gyümölcsök fogyasztása: a főétkezések gyümölccsel, salátával vagy valamilyen zöldséges fogással kezdődnek, és a tízórai, illetve az uzsonna is gyakran áll valamilyen gyümölcsből, vagy olajos magból. Az egészséges zsírsavakról is ezek az olajos magvak, illetve a saláták elkészítésétől a főzésig szinte minden konyhai művelethez felhasznált olívaolaj gondoskodik.

Fontos részei az étrendnek a halak és a tenger gyümölcsei is, hetente többször fogyasztanak valamilyen halfélét, amely az értékes fehérjék mellett szintén egészséges omega-3 zsírsavakkal látja el a szervezetet. Az általában zsírszegény húsokat a leggyakrabban roston sütik, és a túlzott sózás helyett inkább friss vagy szárított zöldfűszerekkel ízesítik.

A csalók diétájával nem kell sanyargatnia magát

A tésztafélék legtöbbször durumbúzalisztből készülnek, amelynek a rosttartalma sokkal magasabb, mint a fehér liszté. A durumtésztába tojást sem kell tenni, így koleszterintartalma sincsen, ráadásul a vércukorszintet is lassabban emeli, mint a fehér tészták.

A mediterrán diéta része a megfelelő folyadékfogyasztás is: napi 2–2,5 liter ásványvizet, citrommal ízesített vizet, esetleg cukormentes gyümölcsteát mindenképpen érdemes magunkhoz vennünk, hogy a vesénk elláthassa a szervezetben a méregtelenítő feladatait.

A viszonylagos rendszerességgel, ám mindenképp mértékkel fogyasztott vörösbor értékes antioxidánsokkal látja el a szervezetet, és gondoskodik az élvezeti faktor növeléséről is. Ez utóbbi pedig igen lényeges a mediterrán népek számára. Az étkezés ezekben az országokban nem pusztán táplálkozás, hanem élvezet, és a társasági élet egyik formája is, és semmiképpen nem az aszkétikus megszorítások érzése kapcsolódik hozzá.

A lazítás szabályai

De vajon miért jó az, ha hét közben odafigyelünk az egészséges táplálkozásra, a hétvégén pedig kicsit lazábbra engedjük a gyeplőt, és olyan ételeket is megengedünk magunknak, amelyeket más napokon inkább elkerülünk? Egyrészt épp az előbb emlegetett élvezeti érték miatt: ha vannak olyan napok, amikor a kedvenceinket nem kell megvonni magunktól, a szigorúbb hétköznapokon is kevésbé érezzük magunkat megszorítva. Ráadásul mind hét közben, mind pedig a hétvégén naponta ötször eszünk, így a vércukorszintünk nagyjából állandó, nem éhezünk, és a kontrollálhatatlan falásrohamoktól sem kell tartanunk.

Paul Rivas szerint a folyamatos diétázás egyik mellékhatása, hogy az anyagcsere lelassul, így egyre lassabban adjuk le a kilókat. Ha viszont a hét végén valamivel többet eszünk, az anyagcserénk is magasabb sebességfokozatba kapcsol, és a szervezetünk még a következő héten is hatékonyabban égeti a kalóriákat. Az ilyen kontrollált kilengések ráadásul a diétázó motivációját is javítják, hiszen ha a hét végén lelkiismeret-furdalás nélkül élvezhetjük a kedvenceinket, van miért kitartani a hét folyamán is. Persze, mint mindennek, a diéta megszakításának is vannak szabályai. Először is, az ilyen napok nem jelentenek felhatalmazást arra, hogy kontroll nélkül mindent magunkba tömjünk, amit máskor nem szabad. Érdemes a napi kalóriafogyasztásunkat továbbra is ellenőrzés alatt tartani, és nem fogyasztani többet 1600-1800 kcal-nál.

A máskor „tiltott gyümölcsnek” számító ételekből egyszerre csak egy kis adagot fogyasszunk, és apró falatonként, lassan élvezzük ki az ízeket. Figyeljünk oda az ételre, ne rohamtempóban, a tévé vagy a számítógép előtt tömjük magunkba a pizzát vagy a csokoládét. Válasszuk a minőségi alapanyagokat, a kézműves étcsokoládét, a főzött fagylaltot, a kövön sütött, vékony tésztájú pizzát. Kerüljük viszont az olyan ételeket, amelyekből régebben hajlamosak voltunk degeszre enni magunkat: ha a chipsből még sosem álltunk meg egy zacskó alatt, keressünk helyette valamilyen más, kevésbé addiktív ropogtatnivalót .

Mozgás nélkül nem megy!

És még valami: mozgás nélkül a legjobb étrend sem fog eredményt hozni. Legalább 30 percnyi sétát írjunk elő magunknak minden napra, majd ahogy fogynak a kilók, és ahogy nő az erőnlétünk, úgy növeljük a mozgás időtartamát és tempóját. Próbáljunk ki több sportágat is, hogy rájöjjünk, melyik az, amelyik a leginkább kedvünk szerint való. Ahogy jönnek a meleg napok, elérkezik az úszás szezonja is: a vízben végzett mozgás egyrészt kevésbé terheli az ízületeket, másrészt pedig felfrissít.

A legjobb, ha munka előtt időt tudunk szakítani egy frissítő úszásra , így akármennyi feladat zúdul a nyakunkba a nap folyamán, az edzést már nem tudjuk elhalasztani. De ugyanilyen kiváló mozgás lehet a kirándulás, a kerékpározás, vagy a tollaslabda is, csak a fantáziánk és az ízlésünk szabhat határt a választéknak. A lényeg, hogy mozogjunk – ha a hét végi „dőzsölős” napokon egy kicsit többet sportolunk, még a lelkiismeretünket is helyre tehetjük.

Kattintson a kényelmes karcsúsító étrendért, amely 4 hétre szól.

A cikk a Nők Lapja Egészség májusi számában jelent meg. Ha további hasonló érdekes cikkeket szeretne olvasni, keresse a lapot az újságárusoknál.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +10 °C

Továbbra is borult idő várható, ám dél, délnyugat felől csökken a csapadékhajlam, inkább már csak az északkeleti országrészben fordulhat elő kisebb eső, másutt legfeljebb szitálás lehet. Az északias irányú szelet az Észak-Dunántúlon és északkeleten élénk lökések kísérhetik. Késő este 9, 16 fok között alakul a hőmérséklet. A térségünk fölé helyeződő ciklon miatt továbbra is mind a hideg-, mind pedig a melegfrontra érzékenyek szervezetét megterheli az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra