A legnépszerűbb diéták II.

Amióta a fejlett országokban az elhízás jelenti az egyik legfőbb egészségügyi problémát, számos elmélet és diétás ajánlás született. De vajon mit jelentenek a különböző elnevezések? Cikkünk második része.

A legtöbben a felesleges kilók ellen vívott harc hevében kezdik el követni valamelyik étrendet, ám sokszor előfordul az is, hogy a fogyás mellett olyan kellemes "mellékhatásokat" tapasztalnak, mint a magasabb energiaszint, a javuló egészségi állapot, az eltűnő problémák. Az ellenkezője is előfordulhat: megtörténhet, hogy az illető nagy lelkesedéssel kezd egy diétába, de nem tudja azt hosszú távon tartani, vagy éppen egy idő után azt érzi, hogy ez az étrend nem felel meg a szervezetének. Lássuk, melyek voltak az utóbbi évek legnépszerűbb diétái!

Cikkünk első részében már bemutattuk a paleolit, az 5:2, a lúgosító és a Dukan-diétát. Jöjjenek azok a diétás étrendek, amikről eddig még nem ejtettünk szót!

DASH-diéta

Az étrend elsődleges célja, hogy megelőzze a magas vérnyomás kialakulását, vagy kialakult betegség esetén mérsékelje annak tüneteit. Természetesen az egészségesebb étrendre való áttérés a súlycsökkentést is szolgálja, mivel a túlsúly szintén a magas vérnyomás egyik kockázati tényezője. A diéta középpontjában a kálium, a kalcium, a fehérje és a rostok állnak, mivel ezek azok a tápanyagok, amelyek segíthetnek a magas vérnyomás csökkentésében.

Figyelem! Betegség esetén mindenképp érdemes dietetikus segítségét kikérni az étrend átformálása előtt. Gyerekek étrendjének összeállításakor, várandósság/szoptatás alatt különösen fordítsunk figyelmet arra, hogy honnét tájékozódunk, ez nem az extrém diéták kipróbálásának időszaka! Az étrend azoknak az élelmiszereknek a fogyasztását hangsúlyozza, amelyeket korábban is az egészséges étrend részének tekintettek, például a gyümölcsökét, a zöldségekét, a teljes kiőrlésű gabonafélékét, a sovány húsokét és tejtermékekét, miközben javasolja a kalória- és zsírdús édességek, valamint a vörös húsok és a só fogyasztásának visszaszorítását.

Előnyei:

  • igazoltan hozzájárul a vérnyomás csökkentéséhez
  • növeli a vérben a jó (HDL) és csökkenti a rossz (LDL) koleszterinek szintjét
  • egészségügyi kockázatai nem ismertek

Vegán diéta

A vegetáriánus diéták legszigorúbbika semmilyen állati eredetű élelmiszer fogyasztását nem engedélyezi: a vegánok nemcsak húst és halat nem fogyasztanak, hanem kizárják az étrendjükből a tejtermékeket, a tojást, sőt, egyesek a mézet is. Bőségesen fogyasztanak azonban zöldségeket, gyümölcsöket és gabonákat, valamint növényi alapanyagokból készült hús- és tejtermékpótlókat, például tofut, szejtánt (búzahúst) és növényi tejeket.

Híveinek egy része nem kifejezetten súlyproblémák miatt vagy egészségügyi okokból lesz vegán, hanem az állatok iránti felelősségérzet és egyéb lelkiismereti okok vezérlik. A kiegyensúlyozott, hiánybetegségekhez nem vezető vegán étrend kialakításához komolyabb táplálkozástani ismeretek, vagy szakértői segítség szükséges.

Előnye:

  • általános egészségi állapot javulása

-

Hátránya:

  • vitaminhiányhoz (főleg B6-vitamin) vezethet

Nyersétel-diéta

Az étrend azon a feltevésen alapul, amely szerint a 47 Celsius-fok fölötti hőhatásnak kitett ételekből eltűnik a hasznos tápanyagok és a tökéletes emésztéshez szükséges enzimek jó része. Épp ezért a főtt ételek jóval nehezebben emészthetőek, mint a nyersek. A nyers étrend jó részét érthető okokból nem az állati eredetű élelmiszerek, hanem a gyümölcsök, zöldségek, diófélék, magvak, zöldfűszerek teszik ki, és természetesen nem részei a diétának a feldolgozott élelmiszerek sem.

Előnyei:

  • javul az életminőség
  • nő az életerő, eltűnik a letargia, kimerültség

Hátrányai:

  • növeli a hiánybetegségek kockázatát
  • az emberi szervezetben készen állnak az emésztéshez szükséges enzimek, ezek megóvása érdekében szükséges a főtt étel

A nyers étel diéta is a legnépszerűbb fogyókúrák közé tartozik

A nyers étel diéta is a legnépszerűbb fogyókúrák közé tartozik

Mit mond a dietetikus?

Napjainkban rengeteg táplálkozási irányzat közül válogathatunk, tele van az internet, a magazinok a sok-sok ajánlással, de vajon valóban mind az egészségünket szolgálja? Kiss-Dalmadi Mariann dietetikus elárulta, milyen szempontokat érdemes figyelembe venni, mielőtt bármilyen diétába belekezdenénk. Bánjunk óvatosan azokkal az étrendekkel/diétákkal, amelyekre az jellemző, hogy:

  • kizárólag az őáltaluk forgalmazott készítményeket szabad vásárolni,
  • kevés élelmiszert, alapanyagot engedélyez, sokfélét kizár; valamint a betegségek kialakulásáért egyes élelmiszereket, összetevőket kiált ki "bűnbaknak"
  • csak és kizárólag a saját ajánlásait tartja egészségesnek, ami mindenkinek, minden állapotban tökéletesen megfelel, nem veszi figyelembe az egyéni különbségeket.

Olyan összetételű étrendet válasszunk, amelyik a legjobban illeszkedik az élethelyzetünkhöz, és számunkra a leginkább követhető. A siker egyik kulcsa, hogy mennyire tudjuk követni, betartani az ajánlásokat. Az olyan diéták , amelyek rövid idő alatt, látványos eredményt ígérnek, megterhelik a szervezetet, ezeket érdemes elkerülni. Az önsanyargatással, gyorsan leadott kilók általában többszörösen visszajönnek a diéta elhagyása után. Érdemes hosszú távra tervezni, életmódváltásban gondolkozni!

Ne feledkezzünk meg a testmozgás és a megfelelő hozzáállás szerepéről sem! Az életmódváltáshoz mindenképp szükséges a belső indíttatás, a saját igények figyelembe vétele, a megfelelő motiváció, a tudatosítás és a felelősségvállalás: átgondolni, hogy a jelenlegi helyzet hogy alakult ki, mivel tartjuk fent, és min tudnánk változtatni. Inkább tűzzünk ki kisebb, de reális és pontos célokat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra