Rossz szájszag a hagymától? Ez segít

A hagymás, fokhagymás ételeket sokan kedvelik, azonban van egy hátulütőjük: az ízük sokáig megmarad a szájban, így a leheletet is igen kellemetlenné tudják tenni.

Az ételekből apró részecskék maradnak a szájüreg különféle részeiben, a bennük lévő ízmolekulákat pedig sokáig megőrzi a nyálunk és a nyálkahártyánk - ez okozza a hosszan tartó utóízt és a kellemetlen szájszagot. Az ízmolekulák bekerülhetnek a véráramba is, így keringeni kezdenek a testben, és beszivároghatnak a sejtek közötti folyadékba is. Ez szintén hozzájárul ahhoz, hogy az étel utóíze és kellemetlen szaga tovább megmaradjon.

A hagymafélék sejtjei rágás során összehúzódnak és olyan enzimeket bocsátanak ki, amelyekkel a természetben a növény éppen attól védi magát, hogy valami megegye. Ezek az enzimek adják a hagymafélék szúrós ízét és szagát. Egy kutatás szerint ezek annyira áthatóak lehetnek, hogy a várandósság alatti hagymafogyasztás még a magzatvíz szagát is megváltoztathatja.

szájszag, kellemetlen utóíz, rossz lehelet, hagymafélék
A rossz szájszag ellen nem mindig elég a fogmosás. Fotó: 123

Mit tegyünk a kellemetlen szájszag ellen?

A fogmosás és a fogselymezés segíthet eltávolítani a szájüregben, illetve a fogakon ragadt ételmaradványokat. De ha az ízmolekulák már bekerültek a véráramba, akkor egy fogmosás kevés ahhoz, hogy a kellemetlen szagot és utóízt eltávolítsa. Ilyenkor jó ötlet lehet más ételekkel, ízekkel elfedni ezeket, a különböző illat- és ízmolekulák keveredése azonban könnyen egy még kellemetlenebb utóízt és szájszagot eredményezhet.

Betegségre is utalhat a rossz lehelet - a részleteket itt találja!

Egy 2016-os tanulmány alma, menta és saláta fogyasztását ajánlja erre az esetre. Ezekben a növényekben ugyanis olyan anyagok vannak, amelyek a véráramban semlegesíthetik a kellemetlen ízmolekulák hatását. Egyesek szerint a tej és a petrezselyem is hatékony lehet ilyen helyzetekben.

Meddig tart a rossz szájszag?

Emberfüggő, hogy mennyi időbe telik teljesen feldolgozni bizonyos ételeket, ezért egyesek akár órákig is szenvedhetnek a kellemetlen utóíztől és szájszagtól, míg mások szinte észre sem veszik. Ez függhet attól is, hogy mennyire rágtuk meg az ételt, hogy milyen gyorsan került a gyomorból a belekbe, illetve milyen sebességgel haladt át a bélrendszeren. A kellemetlen szájszag és utóíz elkerülésére ezért a megelőzés a legjobb módszer. A hagymaféléket például nem ajánlott nyersen enni, ha aznap még társaságba megyünk - főzve vagy párolva azonban nyugodtan fogyaszthatjuk.

Forrás: time.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra