A szájszárazság így kezelhető

Hogy a szájszárazság mennyire kellemetlen tud lenni, kevesen tudják, míg saját maguk is meg nem tapasztalják.

A krónikus szájszárazság neve xerosztómia, amely kialakulhat gyógyszer mellékhatásaként, de valamilyen fogászati jellegű betegség vagy gombás fertőzés, sőt akár idegrendszeri probléma miatt is. Hátterének tehát mindig érdemes utánajárni, mellette pedig megpróbálkozni az alábbiakkal.

Ezeket a megoldásokat vethetjük be szájszárazság ellen
A megfelelő folyadékbevitel szájszárazság esetén is alapvető fontosságú

Több folyadék

Az első és leglogikusabb lépés természetesen az, hogy próbálunk több folyadékot fogyasztani, lehetőleg sima vizet. Érdemes utánajárni, hogy a testsúlyunkhoz mérten mi az ajánlott folyadékmennyiség, amelyre a szervezetünknek napi szinten szüksége van a megfelelő működéshez. A koffeines italok , ételek bevitelét ugyanakkor érdemes lehet visszafogni, mivel a koffein vízhajtó, így folyadékvesztést okoz, ami csökkenti a nyáltermelődést és fokozza a szájszárazságot.

Szervezetünknek állandó folyadékpótlásra van szüksége ahhoz, hogy megfelelően működjön. Naponta hány liter vizet kell fogyasztanunk, és mi történik a testünkkel, ha nem iszunk eleget? Kattintson!

Savanyú ételek és italok

A nyáltermelődést fokozhatjuk savanyú ételek, italok fogyasztásával. Ráharaphatunk egy citromgerezdre, vagy egy kis pohár vízbe belefacsarhatunk egy fél citromot. Ami fontos, hogy ebből ne csináljunk napi szintű szokást, mert a gyümölcs savtartalma károsíthatja a fogzománcot.

Szokjunk le a dohányzásról!

A dohányzásról is érdemes leszoknia azoknak, akiknek gyakran szárad ki a szájuk, mert a dohány csökkenti a nyáltermelődést, a cigarettában lévő kátrány pedig irritálhatja a nyálmirigyeket.

Cukorkaszopogatás

Fokozhatja a nyáltermelődést a cukorszopogatás is. Ilyenkor mindig ügyeljünk arra, hogy cukormenteset válasszunk, hogy óvjuk a fogainkat, és ne vigyünk be felesleges kalóriákat.

Megfelelő szájhigiénia

A megfelelő szájhigiénia betartása is nagyon fontos. Mossunk fogat legalább kétszer naponta, alkalmanként rágjunk cukormentes rágógumit, és járjunk rendszeresen fogorvoshoz is. Ezzel megelőzhetjük, hogy olyan fogászati jellegű betegségeink legyenek, amelyek hatással lehetnek a nyáltermelődésre.

Fokozott stressz és feszültség

A xerosztómiáról kevesen tudják, hogy bizonyos esetekben a fokozott stressz vagy feszültség is okozhatja. Akinek tehát olyankor szárad ki a szája, amikor ideges lesz vagy valami miatt feszült, annak stresszmentesítő technikákat is érdemes lehet megtanulnia.

Gyógyszerek is okozhatják

Emellett ha valamilyen gyógyszert szedünk, mindig olvassuk el a feltüntetett mellékhatások listáját! Felmérések szerint több mint 400 olyan receptre felírható gyógyszer van kereskedelmi forgalomban, amelyeknek szájszárazság az egyik bejegyzett mellékhatása. Fájdalomcsillapítók, illetve antidepresszánsok esetében például ez kifejezetten gyakori.

Forrás: brightside.me

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra