Meddig állnak el a fagyasztóban az ételek?

A fagyasztóba pakolt élelmiszerek sem állnak el az idők végezetéig, ráadásul nagy különbség van például a kenyér és a hús eltarthatósága között.

A járvány ideje alatt rekord mennyiségben fogytak az elektronikai szaküzletekből a hűtőládák és a fagyasztók, sokan ugyanis hónapokra elegendő élelmiszert halmoztak fel az otthonaikban, amit nem tudtak hol eltárolni. Fontos azonban tudni, hogy a fagyasztás az étel romlási folyamatát csak lelassítja, de nem állítja meg teljesen, így az ilyen módon tárolt élelmiszerek sem őrzik meg a minőségüket évekig. Bizonyos termékek élettartama között is óriási különbség van - a WebMD cikkében összegyűjtött néhány élelmiszert, amely gyakran kerül a fagyasztóba is. Mikor érdemes megszabadulni ezektől?

Ezért ne tegyük a húsokat a hűtő felső polcára
Egyáltalán nem mindegy, hogy a hűtőszekrény melyik részében tároljuk az élelmiszereket. Ha szeretnénk, hogy sokáig frissek maradjanak, akkor céltudatosan kell elhelyezni őket fajták szerint - kattintson a részletekért!

Egy élelmiszer eltarthatóságát a gyártási időn és a tárolás körülményein túl egy sor más tényező is befolyásolhatja, ezért csak megsaccolni lehet, hogy meddig használhatjuk fel biztonságosan. Általános szabály, hogy az olyan alapanyagot, amely állaga, színe, szaga vagy íze alapján már nem tűnik fogyaszthatónak, inkább dobjuk ki, hiszen komoly betegségeket kockáztathatunk azzal, ha romlott ételt eszünk. Néhány élelmiszer esetében azért érdemes betartani az alábbi időlimitet.

Vaj

Hűtőszekrényben tárolva a vaj körülbelül a vásárlást követő két hétig biztonsággal fogyasztható. A fagyasztóba rakva viszont ennél sokkal tovább megőrizhetjük a minőségét, és akár 6-9 hónapon belül is fogyasztható marad.

Tej

A baktériumok gyorsan szaporodnak a tejtermékekben, ezért - főleg a nyári melegben - fogyasztás előtt érdemes beleszagolni a dobozba. A szavatossági dátumot figyelembe véve a hűtőben rendszerint nem áll el tovább két hétnél. Lefagyasztva pedig körülbelül három hónapig fogyasztható biztonságosan, bár a kiolvasztás után kissé zavarosabb lesz.

Az élelmiszerek a fagyasztóban sem állnak el örökké. Fotó: Getty Images
Az élelmiszerek a fagyasztóban sem állnak el örökké. Fotó: Getty Images

Nyers hús

Nyersen a húst ne tartsuk 5 napnál tovább a hűtőszekrényben, de ha rossz szaga van, inkább már előbb szabaduljunk meg tőle. A vákuumcsomagolt termékek, ha nincsenek felbontva, néhány nappal tovább elállnak, hetekig azonban ezeket se tartogassuk. A fagyasztóba téve azonban fél, sőt akár egy évig is elállnak, persze a minőségük így is folyamatosan romlik, ezért nem érdemes ilyen sokáig tartogatni.

Sült hús

A csirkéből és marhából készített ételeket öt napnál tovább nem javasolt hűtőszekrényben tárolni, a sonka viszont akár két hétig is fogyasztható marad. A főtt csirke és pulykahús lefagyasztva 4-6 hónapig lehet jó, a belőlük készült leveseket vagy pörkölteket viszont 2-3 hónapnál tovább nem tanácsos őrizgetnünk.

Tojás

Héjában a nyers tojás 3-5 hetet bír ki a hűtőszekrényben, a tojásból készített ételek azonban már csupán 3-5 napig tarthatóak el így. Egészben nem érdemes lefagyasztani, inkább feltörve, a sárgáját a fehérjével összekeverve. Így már akár 9-12 hónapig is tárolható.

Sajt

Ez esetben nem mindegy, hogy milyen sajtról beszélünk. Az olyan kemény fajták, mint például a cheddar még fél év után is fogyaszthatók, míg a krémsajtok sokkal előbb megromlanak, így néhány hétnél tovább a fagyasztóban sem érdemes tárolni azokat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Stresszes mindennapoktól az állandó puffadásig

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +2 °C
Minimum: -1 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, csak a keleti, északkeleti tájakon vékonyodhat, szakadozhat fel a felhőzet. Kora délelőttig főként a Dunántúlon, a főváros tágabb környezetében, valamint az Északi-középhegység nyugati felén lehet havas eső, havazás, a középső tájakon eső is, de kisebb körzetekben ónos eső is előfordulhat. Ezt követően az Alföldön is egyre többfelé ered el az eső, amit nyugat felől fokozatosan havazás vált. Az Alföld északkeleti részére csak estefelé ér el a csapadék. A légmozgás nagyrészt mérsékelt marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában -1 és +4 fok között alakul, a Tiszántúlon ennél néhány fokkal melegebb is lehet. Késő este -3, +2 fok valószínű. Az előrejelzés szerint napközben melegfronti hatás lesz domináns, ami sokak számára okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra