Hogyan fokozzuk az energiát egészséges étkezéssel?

A munka és a család iránti kötelezettségek közötti zsonglőrködés kevesebb alvást, több stresszt okoz, és túl kevés időt hagy önmagunkra, valamint a megfelelő étkezésre. Márpedig energiára szükségünk van, melyet főként ételeinkből nyerünk.

Bármennyire is elfoglaltak vagyunk, és zsúfoltak napjaink, az egészséges, kiegyensúlyozott étrendről akkor sem szabad lemondanunk. Szervezetünk megfelelő működéséhez, és a napi stressz, valamint kimerültség elleni harcban, szükségünk van a megfelelő étkezésből nyert energiára, ennek hiányában az egyensúly ugyanis könnyen felborul, és ekkor következnek be a nem várt betegségek.

Hogy alakítja át a szervezet az élelmiszereket hajtóanyaggá?

Az energiát abból az ételből kapjuk, amit megeszünk, és abból az italból, amit megiszunk. Az energiához három fő tápanyagot használunk: szénhidrátot, fehérjét és zsírt . Ezek közül a szénhidrátok számítanak a legfontosabb forrásnak, bár a szervezet a fehérjét és a zsírt is energiává alakítja, amikor a szénhidrátkészlet már kimerült. Étkezés során a szervezet a tápanyagokat kisebb alkotóelemekre bontja, és felszívja, hogy üzemanyagként hasznosítsa azokat. Ezt a folyamatot nevezzük anyagcserének.

A szénhidrátoknak két típusa van, egyszerű és összetett, és mindkettő cukorrá (glükóz) alakul át. A szervezet a cukrot a vérben bontja le, és a vérsejtek használják fel a glükózt, hogy energiát biztosítsanak.

A legjobb élelmek a hosszantartó energiához

Az összetett szénhidrátok, mint például a magas rosttartalmú gabonafélék, a teljes kiőrlésű kenyerek és tészták, a keményítő tartalmú zöldségek a legjobb élelmiszerfélék a hosszan tartó energiához, mert lassan, kiegyensúlyozott mértékben emészthetők. Az összetett szénhidrátok a szervezet cukorszintjét is stabilizálják, aminek következtében a hasnyálmirigy kevesebb inzulint termel. Ez teltségérzetet okoz, és kevésbé éhezünk meg.

Az egészséges, energiatermelő étrendben fontos alapanyag még a fehérje (lehetőleg csirke-, pulykahús, sertésszűzpecsenye és hal), a hüvelyesek (lencse lencse és bab) és kis mértékben az egészséges, egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavak (avokádó, magok, diófélék és bizonyos olajok) is.

A megfelelő folyadékfogyasztás is fontos az energia fenntartásában, ugyanis vízre az emésztéshez, a felszívódáshoz és az energia tápanyagainak szállításához is szükség van. Így érthető, hogy a kevés folyadék energiahiányt, és fáradságot okoz.

Kerülendő ételek

A megfelelő energiaszinthez korlátozzuk az egyszerű szénhidrátokat fogyasztását. A cukorkáktól és a süteményektől kezdve a cukros üdítőkig és gyümölcslevekig az egyszerű szénhidrátok gyorsan bomlanak le, és szívódnak fel a szervezetben. Robbanásszerű kezdő energiát adnak 30-60 percre, de azután a gyors emésztés miatt hirtelen pangás áll be.

Az alkoholt és a koffeint is kerülni kell. Az alkohol depresszáns hatású, és csökkentheti az energiaszintet, míg a koffein általában egy-két órára energialökést ad, amit kimerültség követ.

Az étkezések ütemezése a hosszan tartó energiához

A napi három főétkezés, és két köztes étkezés feltétlenül fontos, vagyis ne teljen el három-négy óránál több, anélkül, hogy ennénk valamit. Próbáljunk minden étkezés alkalmával mindegyik ételcsoportból valamit beilleszteni, és ne feledjük, a gazdag rosttartalmú élelmiszerek, a fehérjék és a zsírok emésztése hosszabb ideig tart.

Még ha az életünk mozgalmas is, fontos, hogy az ételeket bölcsen válasszuk meg, hogy egész napon át tartó energiát biztosítsanak. Szervezetünk meg fogja hálálni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra