Ha csípős ételt eszünk, erre figyeljünk

Azoknak, akik szeretik a csípős ízeket, nagyon is ismerős a "kétszer csíp" kifejezés. A chilit, cayenne borsot, jalapeno paprikát és hasonlókat tartalmazó ételek bizony székletürítéskor is tudnak nagyon kellemetlen, sokszor fájdalmas, égő érzést okozni. De mit lehet tenni azért, hogy ezt elkerüljük?

Amikor valamilyen csípős ételt fogyasztunk, azok az összetevők, amelyek a csípősségüket adják, szinte érintetlenül haladnak át az emésztőrendszerünkön. Mivel nem tápanyagok, nem szívódnak fel a szervezetben, ez azt jelenti, hogy a székletünket csípős részecskék vonják be. A végbelünk utolsó traktusában hasonló sejtek vannak, mint a szájüregben, a csípős ételek így ugyanazt az égető érzést okozhatják mindkét területen - írja a menshealth.com .

Mennyi csípős szószt szabad fogyasztani? A csípős ételek, illetve a csípős szószok, fűszerek a hazai gasztronómiában is nagyon kedveltek. Sokan vannak, akik gyakorlatilag napi szinten fogyasztják. De vajon mennyit fogyaszthatunk el "büntetlenül"? A választ cikkünkben találja.

Kinek nem ajánlott csípős ételeket fogyasztani?

Az égő érzés bárkinél jelentkezhet, de gyakran rosszabb azoknál, akiknek bizonyos emésztőrendszeri problémáik vannak. Nekik mindenképpen érdemes mértékletesnek lennie a csípős fűszerekkel, ételekkel. Azok például, akiknek irritábilis bél szindrómája (IBS) van, fokozottan érzékenyek lehetnek bizonyos ételekre, náluk a fűszeres, csípős élelmiszerek fájdalmat, kellemetlenségeket okozhatnak. Szintén nem jó ötlet csípőset enni azoknak, akiknek aranyere vagy anális fisszúrái vannak. A fisszúrák apró repedések a nyálkahártyán, amelyeket székrekedés vagy hasmenés is okozhat - ha ezek a csípős széklettel érintkeznek, az igencsak fájdalmas tud lenni.

Azoknak, akik szeretik a csípős ízeket, nagyon is ismerős a "kétszer csíp" kifejezés.
Azoknak, akik szeretik a csípős ízeket, nagyon is ismerős a "kétszer csíp" kifejezés. Fotó: Getty Images

Praktikák, amik segíthetnek

Azok a receptorok, amelyek az agyat a csípősségről "értesítik", az emésztőrendszerben találhatók, ezt figyelembe véve érdemes megpróbálni megküzdeni a problémával. Jó ötlet például, ha olyan csípős ételt csak ritkán fogyasztunk, ami egyben zsíros is, mivel az extra zsír megemésztéséhez a szervezet olyan epesókat használ, amelyek irritálhatják az ánusz körüli bőrt. Ha mégis ilyen ételt választunk, előtte vagy utána érdemes bevenni valamilyen rosttartalmú táplálékkiegészítőt, ami felszívja a zsírsavak egy részét. Még jobb, ha olyan étrendet követünk, aminek az alapja a magas rosttartalmú élelmiszerek fogyasztása. Ez nemcsak az egészségünknek tesz jót, de megakadályozhatja a székrekedés, anális fisszúrák és aranyerek kialakulását - így elkerülhetjük, hogy a csípős széklet nagyobb kellemetlenséget okozzon a kelleténél.

Ha képtelenek vagyunk lemondani a csípős ízekről, jó módszer lehet, ha 3 héten át mindennap eszünk valami csípőset, mert ezzel hozzászoktathatjuk a testünket a csípősséghez, és az ánusz környéki égő érzés is elmúlhat. Az is sokat segíthet, ha székelés után közvetlenül megmossuk a végbél környékén, vagy ülőfürdőt veszünk, utána pedig valamilyen nyugtató krémmel kenjük be a területet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra