"Gasztroenterológus vagyok és ezt az 5 ételt soha nem enném meg"

A szakember megindokolta a döntését.

A szupermarketekben szinte végtelen számú termék közül választhatunk, amikor megtöltjük a bevásárlókosarunkat. A sok gyümölcs, zöldség és teljes kiőrlésű gabona támogatja a szervezetünket, csökkenti a krónikus betegségek kialakulását, ám vannak ételek, amiket jobb ha óvatosan közelítünk meg. 

Ezt tanácsolja Dr. Sarmed Sami Londonban dolgozó gasztroenterológus szaktanácsadó is. Mik azok az ételek amiket érdemes elkerülni? Íme az orvos listája: 

Feldolgozott húsok

Bár a füstöléssel, pácolással, sózással és tartósítószerek hozzáadásával tartósított húsok jó ízűek, az egészségünkre gyakorolt hatásaik nagyon alacsonyak. A hagyományos feldolgozott húsok közé tartozik a kolbász, a szalonna, a sonka és a csemegehúsok. Bár a húsfeldolgozás javíthatja a hús állagát és eltarthatóságát, de ezeknek a túlzott fogyasztását ő nem javasolja. 

Az ilyen termékeknél aggasztóak a nitrátok és nitritek hozzáadása, amelyeket színük és ízük megőrzésére használnak.  

„A feldolgozott húsok gyakran magas telített zsírtartalmúak. Ezek a zsírok káros baktériumok túlszaporodását okozhatják a bélben, ami bélgyulladáshoz vezethet, és hozzájárulhat olyan állapotokhoz, mint a gyulladásos bélbetegség."  - mondja a gasztroenterológus. 

Tejtermékek
A magas zsírtartalmú tejtermékek megzavarhatják a bélbaktériumokat (Foto: Gettyimages)

Magas zsírtartalmú tejtermékek 

Ezek közé tartozik a tej, a tejszín és a sajt, amelyek fehérjével és kalciumforrással látják el a szervezetet. Bár a fehérjének és a kalciumnak vannak előnye, de ennek ellenére a tejtermékek nem mindenkinek valók -  mondja Dr. Sami.

A laktózintolerancia az egyik leggyakoribb ételintolerancia, amely 3,25 millió embert érint csak az Egyesült Királyságban. Ez az állapot nemkívánatos tünetekhez vezethet tejtermékek fogyasztása után, mivel a laktóz emésztetlenül átjut a vastagbélbe, ahol a baktériumok fermentálják. A tünetek közé tartozik a puffadás, hasi fájdalom, gázképződés és hasmenés.

A magas zsírtartalmú tejtermékek szintén megzavarhatják a bélbaktériumokat. 

"A tejszín magas telített zsírtartalma növelheti az epesavtermelést a bélben, ami változásokat okozhat a mikrobiomban" - mondja Dr. Sami. 

Cukros italok  

A cukros italok fogyasztása nem jár egészségügyi előnnyel – ide tartozik a gyümölcslé is, főleg, ha túlzottan sokat iszunk belőle.

A cukortartalmú üdítők fogyasztása súlygyarapodással járhat, amely számos betegség kockázati tényezője. A túlzott cukor fogyasztása  bélmikrobióma egészségére is hatással lehet.

„A túlzott cukortartalom az étrendben hozzájárulhat a gyulladáshoz, amelyet a vércukorszint megugrása okoz, ami gyulladásos reakciót válthat ki a szervezetben. A gyulladás károsíthatja a bélnyálkahártyát, és növeli a bélrendszeri betegségek, például a Crohn-betegség vagy az irritábilis bélszindróma (IBS) kockázatát” – mondja Dr. Sami.

rántott étel, Rántott csirke
Ez a tányér bár lehet, hogy ízre nagyon finom, de nem annyira ajánlott (Foto: Gettyimages)

Rántott ételek

Az OLAJBAN sült, rántott ételeket csak az ízük miatt ajánlja a gasztroenterológus, ha a testünkről van szó, akkor nagyon nem. 

„Az olajban sült ételek gyomorpanaszokat okozhatnak, mivel a nagy mennyiségű zsír miatt lassítják a gyomor kiürülését” – mondja Dr. Sami.

Ez azt jelenti, hogy az étel emésztése hosszabb ideig tart, és hányingert és hasi kényelmetlenséget okozhat. A sok zsír fogyasztása arra készteti a szervezetet, hogy epét szabadítson fel az epehólyagból, és segítse annak lebomlását. Ha túl sok zsírt eszünk, az túlterhelheti az epénket, és olyan tüneteket okozhat, mint a puffadás, hányinger és hasi görcsök.

Készételek 

Lehet, hogy kényelmesek, és gyorsak, de a készételek nem járnak semmilyen más előnnyel a szervezetünkre nézve. 

"Az ultra-feldolgozott élelmiszerek gyakran sok hozzáadott cukrot, zsírt, sót, valamint sok más vegyi anyagot, tartósítószert és emulgeálószereket tartalmaznak, ami anyagcsere-változásokhoz vezethet” - mondja a gasztroenterológus. 

Ezek az ételek agy mennyiségben tartalmazhatnak finomított szénhidrátokat, telített zsírokat, sót és kémiai adalékanyagokat, ráadásul gyakran hiányoznak belőlük az élelmi rostok, a jó fehérjeforrások és az egészséges zsírok.

<a href="https://www.hazipatika.com/taplalkozas/egeszseg_es_gasztronomia/cikkek/az_egeszseges_kiegyensulyozott_taplalkozas">Olvass itt többet a kiegyensúlyozott és egészséges táplálkozásról!&nbsp;</a>

 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra