Főzzünk lekvárt télen!

Bár lekvárt elsősorban a nyári és őszi friss gyümölcsökből szoktunk főzni, a téli időszakban is akad néhány alapanyag, amivel felfrissíthetjük, vagy épp feltölthetjük készleteinket.

A nyári és őszi ízek megőrzésének egyik legjobb módja a lekvárok készítése, ami a téli időszakban bármikor rendelkezésünkre áll, ha süteményt sütnénk, vagy csak egy kis édességre vágyunk. A megszokott ízek mellett jól jön néha egy kis változatosság is, amihez a főként télen fogyasztott citrusfélék és déli gyümölcsök – de még az aszalványok is - kiváló alapanyagul szolgálnak. Felhasználásukkal ízletes és különleges lekvárok készíthetők. Frissítsék fel éléskamrájukat, és próbálják ki receptjeinket!

Narancslekvár

Hozzávalók kb. 2 kg-hoz:

90 dkg édes narancs

4 citrom

1,5 l víz

50 dkg nyers nádcukor, felmelegítve

A narancsot és a citromokat mossuk meg, vágjuk félbe, és facsarjuk ki a levét egy nagy fazékba. Vegyük ki a gyümölcsök belsejét, tegyük egy muszlinszákba, a citrushéjakat pedig reszeljük a léhez. Adjuk hozzá a vizet, és fedő alatt főzzük 2 órát. Ezután vegyük ki a muszlinzsákot belőle, és ha hűlt egy kicsit, a levét facsarjuk a fazékba. A cukrot melegítsük meg egy kicsit, majd tegyük a fazékba. Kis lángon hagyjuk, hogy feloldódjon, majd forraljuk fel és főzzük 15 percig, amíg megdermed. Ezután vegyük le a tűzről, szedjük le róla a habot, és hagyjuk 5 percig pihenni, majd sterilizált üvegekbe adagoljuk. Zárjuk le a tetejét, és fejjel lefelé hagyjuk kihűlni.

Gyömbéres citromlekvár

Hozzávalók kb. 1,8 kg-hoz:

1,2 kg citrom

150 g friss gyömbér meghámozva, finomra reszelve

1,2 l víz

50 dkg nyers nádcukor, felmelegítve

A citromot szeleteljük fel, vegyük ki belőle a magokat, majd a gyömbérrel és a vízzel együtt tegyük egy nagy fazékba. Fedő alatt, 2 órát főzzük, majd hozzáadjuk a cukrot, hagyjuk elolvadni, majd felforraljuk, és 5-10 percig főzzük, amíg megdermed. Ezután vegyük le a tűzről, szedjük le róla a habot, és hagyjuk 5 percig pihenni, majd sterilizált üvegekbe adagoljuk. Zárjuk le a tetejét, és fejjel lefelé hagyjuk kihűlni.

Aszalt sárgabarack dzsem

Hozzávalók kb. 2 kg-hoz:

68 dkg aszalt sárgabarack

9 dl almalé

2 citrom leve és reszelt héja

35 dkg nyers nádcukor, felmelegítve

5 dkg blansírozott mandula , durvára vágva

A barackot és az almalevet tegyük egy fazékba és 1 éjszakát hagyjuk állni. Másnap a citromok levével és reszelt héjával tegyük fel főni. Miután felforrt, 15-20 percig főzzük alacsony lángon, amíg a barack megpuhul. Adjuk hozzá a meleg cukrot, hagyjuk elolvadni, majd forraljuk fel, és főzzük 15-20 percig, amíg megdermed. Adjuk hozzá a mandulát, és hagyjuk 15 percig állni. Végül sterilizált üvegekbe adagoljuk. Zárjuk le a tetejét, és fejjel lefelé hagyjuk kihűlni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra