Félünk az ünnepi lakomáktól? Segítünk, hogyan nem lesz rémálom a vendégeskedés

Az ünnepi szezon egyik legjobb része a sok finom falat. Érdemes azonban odafigyelni, mit és hogyan eszünk, különben emésztőrendszeri problémákkal küzdve kell eltöltenünk ezt a szép időszakot.

Az ünnepek több okból is alaposan próbára teszik az emésztőrendszerünket. Ilyenkor hajlamosak vagyunk a túlevésre, ám minél több ételt zsúfolunk a gyomrunkba, annál nagyobb nyomás nehezedik a nyelőcső záróizmára, vagyis arra az izomra, ami lent tartja a gyomortartalmat. Ha a nyomás elég nagy, a záróizom kinyílik, a gyomortartalom pedig visszaáramlik a szájüreg felé, ami gyomorégést okozhat. A túl sok étel ráadásul az egész emésztőrendszert is lelassíthatja, ez pedig gyomorfájáshoz, puffadáshoz, teltségérzéshez, székrekedéshez vezethet.

karácsony, ünnepi ételek, lakoma, túlevés, étkezés, emésztés, emésztőenzimek
Az ünnepek alatt is érdemes odafigyelni, mit és hogyan eszünk. Fotó: Getty Images

Azt is érdemes megemlíteni, hogy az ünnepi ételek általában magas cukor- és zsírtartalmúak, ezáltal súlygyarapodást idézhetnek elő, ami pedig idővel gyomorpanaszokat válthat ki. A fogások emellett jellemzően rostszegények, vagyis fogyasztásuk szintén hozzájárulhat a székrekedés kialakulásához. Az ünnepekkel együtt járó stressz – amelyet a takarítás, a főzés, a rokonlátogatás, a vendégeskedés közben kirobbanó esetleges konfliktusok „táplálnak” – szintén negatív hatással lehet az emésztőrendszerünkre. Ráadásul az idegességgel sokan úgy birkóznak meg, hogy túl sokat esznek és isznak, ami, mint azt fentebb kifejtettük, abszolút nem tesz jót a szervezetnek.

A stressz egy bizonyos szintig előnyünkre válik, hiszen elősegíti a gyors döntések meghozatalát, testünket pedig felkészíti az esetleges menekülésre vagy küzdelemre. A tartósan fennálló feszültség és készenléti állapot azonban már károsítja egészségünket, például az emésztőrendszerre is negatív hatást gyakorol.

A kompromisszumoktól a lassú evésig

Ha szeretnénk elkerülni a kellemetlenségeket, legyünk tudatosak és elővigyázatosak. Lényeges például, hogy kompromisszumokat kössünk: ha van olyan fogás, amit különösen szeretünk, abból fogyasszunk némiképp többet (de ne vigyük túlzásba), más finomságokkal kapcsolatban viszont tartsunk mértéket (alapvetően úgyis az a jó a gyomornak, ha kisebb adagokat eszünk). Így anélkül óvjuk emésztőrendszerünket, hogy teljesen le kellene mondanunk az ünnepi kényeztetésről.

Szintén jó taktika a kompenzálás. Ha tudjuk, hogy ebéd vagy vacsora alkalmával sok zsíros, fűszeres étel lesz az asztalon, igyekezzünk a nap többi étkezésével ellensúlyozni a terhelést. Tehát, amikor lehetőségünk van rá, fogyasszunk sok zöldséget, gyümölcsöt, gabonaféléket, sovány húsokat.

Mivel az ünnepi szezonban mindenhonnan finomságok kacsintgatnak felénk, hajlamosak lehetünk lépten-nyomon belekóstolni ebbe vagy abba, még akkor is, ha csak a szemünk kívánja az adott ételt, italt. Az emésztőrendszeri panaszok kivédése érdekében azonban muszáj önuralmat gyakorolni, és megállni, hogy folyamatosan falatozzunk. Arra is figyeljünk, hogy lassan együnk, és jól rágjuk meg az ételt – ez egyébként egész évben fontos, de az ünnepi szezonban különösen nagy jelentősége van. Segít ugyanis abban, hogy a gyomor jobban kiürüljön, és elnyomja az étvágyat, így kevesebb az esély arra, hogy túlesszük magunkat.

Sokat segíthetünk magunknak azzal is, ha korlátozzuk alkoholfogyasztást (éhgyomorra főleg ne igyunk alkoholtartalmú italokat). Az alkohol irritálhatja a gyomor nyálkahártyáját, emellett hizlal, és az ítélőképességünket is negatívan befolyásolja. Utóbbi azért különösen problémás, mert így nehezebb ellenállni az ünnepi lakoma csábításának. Ne feledkezzünk meg a mozgás fontosságáról sem. Az inaktivitás lassítja az emésztést, így érdemes ügyelni arra, hogy az ünnepi időszakban eleget mozogjunk – már egy rövid séta is csodát tehet, főleg étkezés után.

Nem mindig elég a megfontoltság

Természetesen előfordulhat, hogy bármennyire is körültekintőek vagyunk, mégsem tudjuk kivédeni az emésztőrendszeri panaszok megjelenését. Ilyen esetben érdemes valamilyen vény nélkül kapható, emésztést segítő készítményt alkalmazni, amely enyhíti a puffadást, teltségérzést, gázképződést és megkönnyíti a széklet ürülését is.

Kiemelendő, hogy amennyiben a tüneteink nem múlnak el az ünnepek után – még az emésztést elősegítő készítmények használatával sem –, hanem folyamatosan jelen vannak, célszerű orvoshoz fordulni, megelőzve a nagyobb baj kialakulását. A szakember a megfelelő vizsgálatok elvégzésével fényt deríthet a háttérben álló esetleges problémára – az emésztési panaszokat gyakran ételallergia vagy -érzékenység, irritábilis bél szindróma (IBS) vagy enzimhiány magyarázza –, és összeállíthat egy pontos kezelési tervet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton egy-egy zivatar is lehet. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra