Ezért egészségesek a teljes kiőrlésű gabonák

A teljes kiőrlésű gabonák kiemelkedő szerepet töltenek be a kiegyensúlyozott táplálkozásban. Fontos forrásai a tápanyagoknak és fito-védő anyagoknak, melyek a legtöbb ember étrendjében hiányos mennyiségben találhatóak.

A gabonaételek rostok, fehérjék, szénhidrátok fő forrásai, és alapvető összetevői az egészséges étrendnek. Mindezek ellenére gabonákat leggyakrabban finomított fehér búzaliszt és az ebből készült sütemények, pékáruk, valamint müzli és tészták formájában fogyasztunk, ami a teljes értékű táplálkozás tekintetében nem éppen a legkielégítőbb.

Éveken át a fogyókúrázók, vagy azok, akik egészségesebben szerettek volna étkezni, kizárták a kenyérféléket és a tésztákat az étrendjükből, mert rengeteget lehetett hallani azok káros hatásairól. Mi igaz ebből? Cikkünkben a válasz!

Egészségvédő szerepe

A gabonamag szerkezete három részből tevődik össze: a belső keményítőtartalmú endosperma, a csíra vagy embrió, valamint a külső korparész. A teljes kiőrlésű gabonák rostokban gazdagok, ezáltal segítik az emésztést, tartalmaznak E-vitamint , a B-vitamin számos fajtáját, különböző ásványi anyagokat, így például vasat, magnéziumot, cinket, szelént. Bár a gabonák étrendi fontosságáról az utóbbi időben igen sok vita alakult ki, a legújabb kutatások alátámasztják a teljes kiőrlésű gabonák védőhatását olyan betegségekkel szemben, mint a koszorúér-megbetegedések (CHD), a rák egyes fajtái, vagy a 2-es típusú cukorbetegség.

A különbség

Hogy mi a különbség a finomított, a fehér és a teljes kiőrlésű gabonák között? A finomított liszt a leginkább elterjedt változat, hiszen ebben a formában tartható el a leghosszabb ideig a liszt. A feldolgozás során apróra, finomra őrlik a gabonaszemeket, ami által elvész a gabonában található élelmi rostok, olajok, fehérjék és B-vitaminok, azaz a tápanyagok nagy része. Elsősorban sütemények, tészták, kenyerek elkészítéséhez használják. A fehér liszt tulajdonképpen csak a feldolgozás mértékében különbözik a finom liszttől, ezt a fajtát ugyanis nem őrlik olyan finomra. Felhasználása és eltarthatósága megegyezik a finomított liszttel. A teljes kiőrlésű liszt tartalmazza a gabona teljes ásvány- és tápanyagtartalmát, élettani szempontból fogyasztása éppen ezért fontos. A benne lévő korpa és csíra sokak számára keserű ízűvé teszi, és az ételek, sütemények állaga is sűrűbb lesz kicsit tőle, ezért ajánlott egyharmad arányban fehér lisztet is hozzákeverni. A korpának és a csírának köszönhetően hamar elkezd avasodni, ezért tárolása jóval rövidebb ideig oldható meg.

Egészséges és finom

Sokan gondolják, hogy az egészséges ételek íztelenek, ehetetlenek. Ez egyáltalán nem igaz, hiszen teljes kiőrlésű ételekből is finom ételek készíthetőek, így például zöldséges saláták, egytálételek, köretek, sütemények, desszertek, müzlik.

A gabonák többféle formában is kaphatóak, nem feltétlenül csak lisztként kell mindig rá gondolni. A süteményekhez, müzlikhez például kiválóan használható a gabonapehely, fasírthoz zsemlemorzsa helyett korpát is adhatunk, míg az egész gabonaszemek körethez, egytálételekhez, és töltelékként is jól funkcionálnak. A fehér liszt mellett érdemes teljes kiőrlésű lisztet is használni. A jól megszokott búzaliszt mellett használjunk gyakran tönkölybúza-, hajdina-, köles-, zab-, kukorica- vagy rozslisztet is, ételeink változatosak lesznek, és rostokban, tápanyagokban gazdagok.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra