Ezekre figyelj, ha ételt csomagolsz gyermekednek

Az iskolába való visszatéréssel újra a hétköznapok egyik központi kérdésévé válik, hogy vajon mit csomagoljunk a gyerekeknek tízóraira, uzsonnára. Mutatjuk a legjobb szakértői tippeket.

„A legtöbb szülő számára mindennapos probléma, hogy milyen ételt csomagoljon iskolás gyermekének tízóraira, ebédre, uzsonnára. A kérdés nemcsak abból a szempontból okoz fejtörést, hogy mit enne meg szívesen a gyerek, hanem hogy mely ételek szállíthatók, tárolhatók biztonságosan, különösen úgy, hogy a legtöbb iskolában nincs mód a bevitt ételek hűtésére” – olvasható az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer egyik Facebook-posztjában. Mutatjuk, a szakértők szerint mit érdemes csomagolni a gyermeknek, és mi az, amit inkább mellőzzünk.

Korábbi cikkünkben ahhoz is találhatsz pár hasznos tanácsot, hogyan válassz uzsonnásdobozt és kulacsot a tanévre.

Biztonságos és kockázatos ételek

A kenyérfélék és egyéb pékáruk, a kekszek, a vajas szendvics, a hámozatlan gyümölcsök, a diófélék, az aszalt gyümölcsök, a gabonaszeletek és a bontatlan gyümölcslevek szobahőmérsékleten is elállnak, ezért ezeket biztonsággal csomagolhatod a gyerekeknek. Könnyebben megromló ételeket azonban csak akkor tegyél az uzsonnásdobozába, ha biztos vagy benne, hogy rövid időn belül el is fogyasztja azt – vagy ha tudsz mellé csomagolni jégakkut is.

A magas kockázatú élelmiszerek közé a következőket sorolják a szakemberek:

  • húsfélék,
  • tojás,
  • tofu,
  • tejtermékek – például a sajt vagy a joghurt,
  • főtt gyümölcs és zöldség, 
  • hámozott friss gyümölcs és zöldség,
  • tészta,
  • rizs.
anya uzsonnát csomagol iskolás gyermekeinek
Sokaknak fejtörést okoz, mit csomagoljanak a gyerekeknek tízóraira, uzsonnára. Fotó: Getty Images

Ezekre sem árt odafigyelni

Egy másik posztban arra is felhívták a figyelmet a szakértők, hogy a gyerekek különösen veszélyeztetettnek számítanak, ha élelmiszereredetű megbetegedésekről van szó. Csak Amerikában az összes ilyen fertőzés nagyjából fele gyerekeknél fordul elő. A baj elkerülése érdekében tehát nem árt néhány további „aranyszabályt” is észben tartani, amikor ételt csomagolsz a kisdiákoknak.

  • Minden alkalommal alaposan tisztítsd meg az uzsonnás dobozt és a kulacsot!
  • Mindig legyen a gyerek táskájában kézfertőtlenítő spray vagy kendő! Ez azért fontos, hogy akkor is megtisztíthassák kezeiket az étkezés előtt és után, ha nincs lehetőségük a szappanos kézmosásra.
  • Tanítsd meg gyermekednek, hogy étkezés után dobjon ki minden megmaradt ennivalót és nem újrafelhasználható csomagolást! A hosszasan az uzsonnásdobozban maradt maradék ugyanis jó táptalaja a penésznek és az egyéb kórokozóknak, amelyek megtelepedhetnek az ételtároló nehezen elérhető részeiben, és az esetleges karcolásokban, sérülésekben.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) pedig azt emelte ki egyik témába vágó Facebook-bejegyzésében, hogy élelmiszerbiztonsági szempontból célszerű mindent külön becsomagolni: a szendvicset például egy szalvétába, majd egy papírzacskóba, a gyümölcsöket és az olajos magvakat pedig külön dobozba vagy zárható zacskóba. Fontos továbbá, hogy a gyümölcs- és zöldségféléket mindig alaposan megmosva és lecsepegtetve tedd el az ételtárolóba – inkább ne kockáztasd meg, hogy gyermeked esetleg elfelejti megmosni azokat, mielőtt elfogyasztaná.

Sok szülőnek jelenthet kihívást, hogy tápláló és változatos reggelit, tízórait és uzsonnát biztosítson gyermekének. Nekik segítünk most szakértői tanácsokkal.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra