Az étkezés és az ekcéma kapcsolata
Ha nincs panasz, akkor a kockázatmentesen fogyasztható ételeket kell felírni, ha viszont fellángol az atópia, akkor a panaszokat kiváltó étrendet fontos dokumentálni.
Az ekcéma, más néven atópiás dermatitisz gyulladásos bőrbetegség, amely bőrszárazsággal, viszketéssel, bőrpírral jár, súlyosabb esetben hólyagosodás, illetve megvastagodott foltok alakulnak ki az érintett bőrterületen. A kétévesnél fiatalabb csecsemőknél a leggyakoribb, de bármely életkorban jelentkezhet. Örökletes és környezeti tényezők egyaránt szerepet játszhatnak a kialakulásában, de a pontos kiváltó okok tisztázatlanok. A legtöbb gyermek "kinövi" az ekcémát, és felnőttként már tünetmentesen élhet.
Kutatások szerint azon csecsemőket kevésbé fenyegeti a kellemetlen bőrbetegség, akik édesanyja rendszeresen szed probiotikus készítményeket, valamint a terhesség során nem fogyaszt tehéntejet. Az életük első három hónapjában kizárólag anyatejjel táplált kisdedek is kevésbé lesznek hajlamosak ekcémára. Sok atópiás betegnél egyszersmind ételallergiát is diagnosztizálnak. Ám mivel minden beteg egyedi jellemzőkkel rendelkezik, rendkívül alapos kivizsgálás szükséges az adott személy által kerülendő ételek kiszűrésére. Ez azért fontos, mert az allergizáló étel belobbanthatja a bőrbetegséget, ugyanakkor a felesleges táplálkozási megszorítások hiányállapotokhoz vezethetnek.

Megfigyelés, elemzés, értékelés
Minden ekcémásnak érdemes nyomon követnie, milyen ételeket fogyaszt, hogy a problémásokat ki tudja iktatni az étrendjéből. Az ekcémával párosuló ételallergiák leggyakoribb példái a következők: tehéntej, tojás, szója, glutén, diófélék, hal, kagyló. Az ételekben lévő tartósítószer és mesterséges adalékok is súlyosbíthatják a panaszokat, akárcsak a magas transzzsír tartalmú készétel, gyorsétel. Külön említést érdemel a cukor, amelytől megugrik az inzulinszint, ez áttételesen szintén gyulladáskeltő lehet.
Azekcémanemcsak fizikailag kellemetlen, hanem a sokszor feltűnő tünetek lelkileg is megterhelőek lehetnek, különösen, ha mások által is jól látható bőrfelületen helyezkednek el. Az ebből fakadó stressz pedig még tovább ronthat az állapoton, ezért még jobban fellángolhatnak a tünetek. Hogyan éljünk együtt az ekcémával?
Bizonyos ételek kiválthatnak fellángolást, ha már megvan az alapbetegség. Ezért rendkívül fontos az ekcémabarát étrend kialakítása az általános egészségi állapot szinten tartásához. Ugyanaz az étel panaszokat okoz az egyik ekcémásnak, a másiknak meg semmi baja tőle. Az alábbi listában szereplő ételek mérsékelhetik a fellángolások kockázatát, de az egyéni reakciók ismerete, szervezetünk jelzéseinek megtanulása a kulcs ahhoz, hogy ne kelljen ettől tartanunk.
Egyes ételek segíthetnek enyhíteni a panaszokatHal
Quercetin
Probiotikumok
A megfelelő étrend összeállítása is fontos!
Antioxidánsban gazdag étrend
Gyulladáscsökkentő étrend
Diszhidrotikus ekcémások étrendje
Források:
https://nationaleczema.org/food-and-environmental-allergies-cause-eczema/
https://www.healthline.com/health/skin-disorders/eczema-diet
https://www.aad.org/public/diseases/eczema/eczema-resource-center/talk-to-your-dermatologist/can-food-fix-eczema
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320855.php
Szponzorált tartalom.
Támogatta a Bayer Hungária Kft.
L.HU.MKT.CC.27.01.2019.1854
Értékelje a cikket!