A nyers ételek veszélyei

A nyers zöldségek és gyümölcsök fogyasztásának jótékony hatásait számos tanulmány bizonyítja. De valóban jó ötlet kizárólag így étkezni?

A nyers táplálkozás sokak számára vonzónak tűnhet, többek között a főzés elhagyásával megtakarított idő miatt. Emellett a nyers zöldségeknek és gyümölcsöknek vérnyomáscsökkentő hatásuk van, ráadásul a szívbetegség kialakulásának esélyét is mérsékelik. De vajon hosszú távon is jót tesz, ha csak nyers ételeket eszünk?

Több bennük a tápanyag?

A legtöbb ember úgy gondolja, hogy a nyers ételekben több a tápanyag. A valóság az, hogy vannak élelmiszerek, amelyekre ez valóban igaz, egyes esetekben viszont pont a hőkezelés könnyíti meg a bennük található tápanyagok felszívódását. Kutatások szerint ha az ételeink több mint 70 százaléka nyers, akkor ez többet árthat, mint amennyit használ.

nyers ételek, nyersétel-diéta, zöldség, gyümölcs, hal, hús,
Nem jó ötlet minden ételt nyersen fogyasztani (Fotó: 123rf)

Menstruációs zavart okozhatnak

Talán meglepően hangzik, de a nyers táplálkozás befolyásolhatja a menstruációs ciklust. Egy tanulmány szerint a nyersétel-diétán lévő nők 70 százalékának rendszertelen a menzesze, egyeseknek pedig teljes egészében elmarad a vérzése. A szakemberek szerint ezt többek között az alacsony kalóriabevitel okozza.

Vitaminhiányt is eredményezhet, ha kizárólag nyers ételeket fogyasztunk. Az ilyen étkezés következményeként gyakran alakul ki hiány például B12-vitaminból . Ez vérszegénységhez és szívbetegséghez vezethet, ráadásul befolyásolja a csontok szilárdságát és egészségét is. Szintén a csontokat veszélyezteti, hogy a nyersétel-diéta során kalciumból és D-vitaminból sem feltétlenül jutunk elegendő mennyiséghez.

Nem biztonságos, és bonyolult

Ezeket az ételeket nem érdemes nyersen fogyasztani A zöldségek és gyümölcsök nagy része nyersen fogyasztva a legegészségesebb. Vannak azonban olyan ételek, amelyekről sokan gondolják, hogy nyersen is jó ötlet megenni, pedig ez a legkevésbé sem igaz. Részletek itt!

Élelmiszerbiztonsági szempontból sem igazán jó ötlet a nyers táplálkozás, különösen, ha valaki a húst is beépíti az étrendjébe. A nyers hústól szalmonellát, lisztériát vagy E. colit kaphatunk, és nem kevésbé veszélyesek a nyers tengeri ételek sem.

És persze azt se felejtsük el, hogy így táplálkozni nem kevés kényelmetlenséggel, lemondással jár. A nyers ételeknél a főzés-sütés ugyan kimarad, de bejön helyette a csíráztatás, pépesítés, dehidratálás, áztatás és fermentálás, ez pedig nem kevés idő. Ráadásul így a házon kívüli étkezés is bonyolultabbá válik.

Nehezebb megemészteni

A nyers ételeket megemészteni is nehezebb, így a gyengébb emésztőrendszerűek puffadásra, emésztési zavarokra, hasmenésre is számíthatnak. Mindez azonban nem jelenti, hogy le kell mondanunk a nyers ételekről. Alkalmanként , akár heti egyszer bátran tartsunk olyan napot, amikor nem eszünk főtt ételt. Mint mindennel, ezzel kapcsolatban is csak arra kell figyelni, hogy ne vigyük túlzásba.

Forrás: care2.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra