A granola így lesz egészséges

A magyar lakosság körében is egyre népszerűbb granola lényegében sült müzli és néhány egyéb összetevő keveréke, amelyet számos boltban megvásárolhatunk, de akár házilag is könnyen elkészíthetjük. Vajon mennyire egészséges?

Először is fontos hangsúlyozni, hogy a granolának nincs konkrét receptje, valójában számos dolog kerülhet bele egyéni ízlésünknek megfelelően. Éppen ezért nem lehet kerek-perec kijelenteni, hogy egészséges-e, elvégre ez nagyban függ a hozzávalóktól.

A granola összetétele nagyban befolyásolja, hogy mennyire egészséges
A granola összetétele nagyban befolyásolja, hogy mennyire egészséges

Mi lehet a granolában?

Hogyan használhatjuk fel házilag a zabpelyhet? Részletek itt.

Többnyire zabpehely, diófélék, olajos magvak és különféle aszalt gyümölcsök kapnak helyet benne. A zabpehely gazdag rostokban, ami jót tesz az emésztésnek, hosszú időre eltelít. A diófélékben, olajos magvakban sok az egészséges zsiradék, a szárított, aszalt gyümölcsöknek pedig magas a káliumtartalma, ezáltal hozzájárulnak a sejtek és az izomzat megfelelő működéséhez. Ha ezeket a tényezőket vesszük figyelembe, akkor a granolára rámondhatjuk, hogy egészséges élelmiszer. Ugyanakkor nem árt arra is gondolni, hogy bőven található benne szénhidrát is . Ez az aktív életmódot folytatóknak nem feltétlenül probléma, ha azonban valaki szeretne leadni pár felesleges kilót, annak már érdemes lehet átgondolni, mennyit eszik belőle.

A bolti granolákban általában nagyon sok cukor vagy egyéb édesítőszer található, ami alaposan megdobhatja a kalóriatartalmat, ezért érdemes mindig alaposan átolvasni az összetevők listáját a csomagoláson. Minél előbb szerepel az összetevők listáján a cukor vagy más édesítő, annál több van belőle a granolában. Fontos, hogy ne csupán a cukor, hanem a dextróz, maltit, fruktóz, kukoricaszirup, melasz és szukralóz szavakra is figyeljünk, mert ezek is mind extra cukrot jelentenek. Emellett legyünk óvatosak a telített zsírokkal is, amelyek különböző növényi olajok formájában kerülhetnek a granolába. A legjobb módszer persze nyilván az, ha házilag készítjük, mert így magunk szabályozhatjuk, mi kerül a keverékbe.

Jót és ne sokat

A tápérték növelése érdekében adjunk hozzá némi friss gyümölcsöt, növényi tejpótlót vagy natúr joghurtot. Persze, az sem mellékes, hogy a granolából körülbelül egyharmad csészényi számít egy adagnak, ezzel sem árt tisztában lenni. Magyarul mondva, ha egy nagy tállal eszünk meg belőle, akkor biztos, hogy több kalóriát viszünk be a szervezetünkbe a kelleténél. Összességében tehát elmondható, hogy a megfelelő hozzávalókból készült, mértékletes mennyiségben fogyasztott granola egészségesnek nevezhető.

Forrás: time.com

A frontérzékenyek nálunk gyógyulnak!

Fejfájás? Vérnyomás? Fáradtság? Sok stressz?
Frontérzékeny lehet!
Fejfájás? Ingadozó vérnyomás? Rosszullétek? Szédülés? Álmatlanság? Fáradékonyság? Feszültség? Sok stressz?
Személyre szóló, gyógyszer nélküli gyógymódok az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával! Fejfájás? Vérnyomás? Rosszullét? Fáradtság? Idegesség? Sok stressz?
Headache illustration
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +13, +18 °C
Minimum: +7, +12 °C

Kezdetben erősen, majd változóan felhős időre van kilátás, főleg a nap első felében többfelé lehet eső, zápor, néhol zivatar is kialakulhat. Erős lesz a nyugati szél, 13, 18 fokos csúcshőmérsékleteket mérhetünk. Szombaton gyenge hidegfronti hatás érvényesül. Gyakoriak lehetnek a görcsös panaszok, mellett ingadozhat a vérnyomás, kismértékben a szívbetegek állapota is romolhat. A szél ingerlékenységet, nyugtalanságot válthat ki, és pár fokkal csökkenti az érzett hőmérsékletet. Az óraátállítás miatt érdemes kicsit előrébb hozni a lefekvés időpontját! További fontos részletek a meteogyógyász® mai videójában! A légszennyezettség alacsony, alig változik. A légnyomás gyengén emelkedik.

Egészséget befolyásoló hatások: