Napokig panaszokat okozhat a húsvéti sonka

Nem csak túlevés következtében érezhetik magukat sokan rosszul a húsvét utáni napokban. A füstölt sonka, a csokitojás és a kalács fogyasztása nyomán egyaránt felerősödhetnek a hisztaminintolerancia tünetei.

Hogyan kezelhető a hisztaminintolerancia ? Mutatjuk.

A hisztamin egy, a szervezet immunválaszában, illetve a gyulladási folyamatokban részt vevő vegyület, amely valamilyen külső behatásra szabadul fel a sejtekben. Táplálkozásunkkal is befolyásoljuk, hogy mennyi hisztamin szabadul fel. Egyes élelmiszerek magas hisztamintartalommal bírnak, más élelmiszerek a szervezet hisztamintermelését fokozzák, de léteznek olyan ételek és gyógyszerek is, amelyek a hisztamin lebontását gátolják. Végeredményben viszont mindegyik esetben megemelkedik a hisztamin mennyisége a szervezetben.

húsvéti sonka, színes tojás
A többi között a húsvéti füstölt sonka is felerősítheti a hisztaminintolerancia tüneteit.Fotó: Getty Images

Problémát okoz ugyanakkor, ha eközben a szervezetben nem termelődik elegendő diamino-oxidáz (DAO) enzim, amely kulcsszerepet játszik a hisztamin lebontásában. Ezt az állapotot nevezzük hisztaminérzékenységnek, avagy hisztaminintoleranciának - foglalta össze dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológus, a Budai Allergiaközpont orvosa.

Így okozhat panaszokat a húsvéti menü

Az ünnepek alatt sok olyan élelmiszert fogyasztunk, amelyek felerősítik a hisztaminintolerancia tüneteit. A hagyományos menü része a füstölt sonka, az élesztővel készült kalács, de a kakaós, diós sütemények, csokoládé és az alkoholok - különösen a pezsgő és a vörösbor - is rontja a hisztaminérzékenyek állapotát. A felsorolt ételek mellett további élelmiszerek is kerülendők hisztamindiéta során - ezekről dietetikus tud bővebb tájékoztatást adni orvosi kivizsgálást és diagnózist követően.

A tünetek igen sokfélék lehetnek. Légúti panaszoktól kezdve az emésztőrendszeri tüneteken át akár az izmokat és a csontozatot is érintő szimptómák léphetnek fel. Hisztaminintolerancia tünete lehet orrfolyás, orrdugulás, szívritmuszavar, magas vagy alacsony vérnyomás, hőhullámok, az arc kipirulása, csalánkiütés, ekcéma, viszketés, fejfájás, hangulatingadozás, hányinger, puffadás, hasi görcsök, hasmenés, valamint akár izom- és ízületi fájdalom is. Ha valakinél ezek közül több is jelen van egy időben, vagy a tünetei ugyan egy típusba sorolhatók, egy szervhez köthetők, de ott a szakorvos nem talált eltérést, akkor érdemes gasztroenterológussal is konzultálni, illetve a kivizsgálás során a hisztaminintolerancia lehetőségére is gondolni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Északnyugat felől lassan tovább növekszik, vastagszik a felhőzet, hajnaltájt már csak a keleti területeken lehet kevés a felhő. Kisebb eső, zápor helyenként fordulhat elő a Dunántúlon. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +7 fok között valószínű, de a hidegre hajlamos, kevésbé felhős helyeken, kiemelten a Nyírségben gyenge fagy is lehet. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra