Mikor veszélyes a hasmenés?

Számtalan oka lehet annak, ha hasmenés nehezíti az életünket. Mitől alakulhat ki, mikor kell komolyan venni, és orvoshoz fordulni? Ezekre a kérdésekre válaszolt dr. Mármarosi István gasztroenterológus.

A stressz is okozhat hasmenést

A gyakori székelési ingernek - amellyel együtt jár a széklet állagának, színének változása is - számtalan egyértelmű és kevésbé kézenfekvő oka lehet. Az előbbiek közé tartoznak a vírus- vagy baktérium okozta gyomor- vagy bélfertőzések, az ételmérgezések, az emésztési és felszívódási zavarok vagy akár a hashajtók túlzott fogyasztása.

A szűnni nem akaró hasmenés betegségeket is jelezhet, székrekedés hasmenés gyomorfertőzés irritábilis bél szindróma bélfertőzés széklet
A szűnni nem akaró hasmenés betegségeket is jelezhet

Ugyanakkor kevésbé köztudott, de egyes gyógyszereknek is lehet ilyen mellékhatása, például antibiotikumoknak, vízhajtóknak. A szorbittartalmú (diabetikus) élelmiszerek, illetve az alkohol gyakori fogyasztása és a stressz is okozhat hasmenést.

Milyen betegségek tünete lehet a hasmenés?

A leggyakoribb oka a hosszan fennálló hasi panaszoknak az irritábilis bél szindróma , amelynél a vizsgálatok szervi eltérést nem igazolnak, a panaszok oka a bél beidegzésének zavara illetve a megváltozott bélmotilitás lehet. A tüneteket (főként a hasfájást, a hasmenést, emésztési gondokat) a stressz fokozza.

Természetes gyógymódok hasmenés ellen A hirtelen jelentkező rossz közérzet, hasmenés, étvágytalanság a gyomor-bélrendszeri gyulladás tünetei is lehetnek. Nézzük, miként gyógyítsuk! Kattintson!

Idült gyulladásos bélbetegségek is állhatnak a háttérben, mint a Crohn-betegség és a colitis ulcerosa. Előbbi főként hasi fájdalommal és hasmenéssel jár, utóbbinál elsősorban véres hasmenéssel jelentkezik. Előfordul, hogy a lisztérzékenység okozza a hasmenést, amely gluténmentes diéta mellett nem jelentkezik. Vastagbélpolip vagy -daganat, pajzsmirigy túlműködés és ételallergia is kiválthat hasi panaszokat és hasmenést, így a kivizsgálás krónikus esetekben mindenképpen szükséges.

Teendők egyszerű hasmenés esetén

Egy egyszerű gyomorrontásból a diétás szempontok betartásával néhány nap alatt kigyógyulhatunk. Hagyjuk, hogy a kóros béltartalom kiürüljön. Ne terheljük a szervezetet tartalmasabb étkezésekkel, csökkentsük a bél munkáját. A legfontosabb, hogy folyamatosan pótoljuk a szervezet folyadék- és elektrolit veszteségét. A diéta ajánlatos, de szomjazni nem szabad.

A Rotavírus enteritis megelőzésében, de főleg hasmenés után próbálkozhatunk gyógyszertárban kapható probiotikumokkal, ez ügyben előzetesen kérjük ki a kezelőorvos tanácsát. (Ezek a készítmények hasznosan lehetnek antibiotikus kezelés alatt és utána is.)

Mikor forduljunk orvoshoz hasmenéssel?

Ha a makacs hasmenés 2 napnál tovább tart és más tünetek is jelentkeznek, mint például hőemelkedés, láz, gyomorfájdalmak, fejfájás, hidegrázás, elsősorban keressük fel az orvost, hogy minél előbb kiderülhessen a háttérben álló ok - hangsúlyozta dr. Mármarosi István.

Gyermekeknél azonban nem szabad napokig várni. Addig nincs komolyabb baj, amíg a gyerek éber, szomjas, a nyálkahártyája nedves, és a vizeletmennyisége normális, ilyenkor a leghangsúlyosabb a folyadék- és sópótlás. Fontos tudni, hogy náluk a koplaltatás káros, és a hasfogók használata sem tanácsos.

A gyerekeknél (csakúgy, mint az időseknél) a legnagyobb veszélyt a kiszáradás jelenti. Ha a gyerek a hasmenés alatt aluszékony, száraz a nyálkahártyája, alig van vizelete, a szeme beesett, és nem tudjuk a folyadékot pótolni, azonnal forduljunk orvoshoz, vigyük kórházba! Tegyük ezt akkor is, ha a hasmenés vizes, fecskendező, esetleg véres, ha hányás kíséri, vagy a gyereknek van valamilyen alapbetegsége.

Forrás: Oxygen Medical

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +14 °C

Erőteljes marad a felhőképződés. Az északkeleti harmadban átmenetileg csökken a csapadékgócok számossága, miközben délnyugat felől további záporok, zivatarok érkeznek, képződnek. Éjjel egyre inkább az eső, záporeső válik jellemzővé. Az északkeleti szelet főleg északkeleten kísérik élénk széllökések, de záporok, zivatarok környezetében előfordulhatnak erős széllökések is. Hajnalban általában 10 és 15 fok között alakul a hőmérséklet. Fronthatás napközben nem okoz kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra