Kiszámolták: ennyi lépés kell naponta, hogy tovább éljünk

Minél több lépést teszünk meg naponta - akár egyben, hosszabb távon, akár rövidebb szakaszokban - annál hosszabb ideig élhetünk: hangzott el az Amerikai Szív Társaság Epidemiológia, prevenció, életmód és keringési anyagcsere című 2021. évi konferenciáján. A tudományos seregszemle virtuálisan zajlott május 20-21-én, és a legfrissebb tudományos eredményeket mutatták be az egészség, az edzettség és az életmód összefüggéseiről.

6 vészjósló állapot nőknél, amely stroke-ra figyelmeztethet - részletek .

A sétával tudjuk talán a legkönnyebben fenntartani az általános edzettségünket és a szívünk egészségét . Az Amerikai Szív Társaság a felnőttek számára legalább heti 150 perc mérsékelt vagy 75 perc nagyobb intenzitású fizikai aktivitást vagy a kettő kombinációját ajánlja . A népszerű fitneszapplikációk vagy a lépésszámlálók segítségével könnyen nyomon követhetjük a napi lépésszámunkat. A kutatók ennek megfelelően hordozható lépésszámlálót alkalmaztak a vizsgálat során, hogy össze tudják hasonlítani a megszakítás nélküli, legalább 10 percig tartó, folyamatos gyaloglás és az alkalmi, szakaszos sétálás (pl. lépcsőmászás, általános, napi aktivitás ) hatását.

32 százalékkal csökkent a halálozás azok körében, akik legalább napi 2 000 lépést tettek meg megszakítás nélküli
32 százalékkal csökkent a halálozás napi 2 000, megszakítás nélküli lépéssel. Fotó: Getty Images

A vizsgálat 2011 és 2015 között zajlott, és összesen 16 732 nőt vontak be: az alanyok hordozható lépésszámlálót viseltek, amellyel a napi lépésszámukat és mozgási időtartamukat mérték 4-7 napon keresztül. A kutatásban részt vevő nők 60 évnél idősebbek voltak (az átlagéletkoruk 72 év volt), és minden kutatási alany részt vett egy nagy, egyesült államokbeli kutatásban is, amelyben a szívbetegségek , illetve a rák előfordulási kockázatát és a hosszú távú betegségmegelőzést vizsgálták. A kutatók minden vizsgálati alanynál két csoportra osztották a teljes lépésszámot:

1.) 10 perces vagy annál hosszabb szakasz, legfeljebb néhány rövidebb szünettel;

2.) a mindennapok során végzett rövidebb mozgásszakaszok, például házimunka, lépcsőmászás, séta az autóig vagy az autótól a célig.

A nyomon követéses vizsgálatnál a bármely ok miatti halálozást rögzítették egészen 2019. december 31-ig.

"Az elmúlt évtized technológiai fejlődése lehetőséget biztosít a kutatóknak arra, hogy a rövid távú fizikai aktivitást is mérni tudják. Eddig az ilyen típusú mozgásformákat csak önbevallásos kérdőívvel tudtuk vizsgálni" - mondta a tanulmány vezető szerzője, Christopher C. Moore, a Chapel Hillben lévő Észak-karolinai Egyetem epidemiológus doktorandusz hallgatója. "A viselhető eszközöknek köszönhetően egyre több tanulmányból derül ki, hogy bármilyen mozgás jobb, mint az üldögélés" - így a szakember.

A következő eredményekre jutottak a kutatók:

  • A 2011-től 2019-ig tartó teljes kutatási szakaszban összesen 804 haláleset fordult elő.
  • Azok a kutatási alanyok, akik több lépést tettek meg rövidebb szakaszokban, tovább éltek, és ez nem függött attól, hogy hány lépést tettek meg hosszabb, megszakítások nélküli szakaszokban. Ezt az előnyt napi 4 500 rövidebb szakaszokban végrehajtott lépéstől már meg lehetett figyelni.
  • A teljes mozgáshiányhoz képest már napi 1 000 lépés is 28 százalékkal csökkentette a halálozási arányt a megfigyelési időszak alatt.
  • 32 százalékkal csökkent a halálozás azok körében, akik legalább napi 2 000 lépést tettek meg megszakítás nélküli szakaszban.

2 000 lépés is rengeteget számít

A teljes kutatási anyag előzetes elemzése alapján megállapították, hogy azoknál a nőknél, akik napi 4 500 lépést tettek meg, határozottan alacsonyabb volt a halálozási kockázat azokhoz képest, akik a legkevésbé voltak aktívak. "A jelenlegi kutatási eredmények azt mutatják, hogy a megállapításaink azokra a nőkre is érvényesek, akik egyáltalán nem sétálnak megszakítás nélküli, hosszabb szakaszokon keresztül. Ha a napi életvitellel összefüggő mozgáson túl még további, legalább 2 000 lépést rendszeresen megteszünk, az tovább növeli az élettartamunkat" - mondta Christopher C. Moore.

"Az idősebb embereknek sok akadállyal kell megküzdeniük, ha rendszeres, tervszerű tréningprogramot szeretnének tartani, ezért sokak kényelmesebbnek és élvezetesebbnek tartják, ha egyszerűen csak növelik a napi gyaloglásmennyiségüket, például úgy, hogy az úti céljuktól távolabb parkolnak, esetleg több házi- vagy kerti munkát végeznek" - magyarázta dr. Moore. Mivel minden kutatási alany idősebb nő volt, ezért további vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy megállapíthassák, a férfiakra és a fiatalabbakra is érvényesek-e a megfigyelések.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton egy-egy zivatar is lehet. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra