Az 5 legerősebb függőséget okozó anyag

Melyek a legaddiktívabb drogok? Erre az egyszerű kérdésre nincs egyszerű válasz. Számos szempontot kell figyelembe venni, ha meg akarjuk állapítani, hogy mennyire képes egy hatóanyag függőséget okozni. A fogyasztókra gyakorolt hatást pedig befolyásolja az adott anyag által okozott kár, az anyag utcai értéke, az agyra gyakorolt hatása, az élvezeti értéke és az elvonási tünetek jellege is.

David Nutt, a University of Bristol professzora és csapta felállított egy listát a legaddiktívabbnak tartott anyagokról, kiemelve azok hatásait. Nézzük a Top 5-öt.

1. Heroin

Keveseknek kell bemutatni ezt a kábítószert, ami Nutt kutatócsoportjának 3-as pontrendszerében megkapta a maximális pontszámot. Ez az ópiátszármazék képes akár 200 százalékkal megemelni az agy jutalomközpontjában a dopamin szintjét. Ráadásul amellett, hogy nagyon gyorsan képes fizikai függőséget okozni, az öröm eléréséhez szükséges mennyiség mindössze ötszöröse elég a halálos túladagoláshoz.

2. Kokain

A kokain közvetlenül képes módosítani az agynak a neuronok közti üzenetátvitelre használt dopamin felhasználását. Egyszerűen megakadályozza a neuronokat, hogy kikapcsolják a dopamin jeleket, ami abnormális aktivitást okoz az agy jutalom-útvonalain. Az állatokon végzett kísérletek során a dopaminszintet akár a háromszorosára is képes volt felemelni. Világszerte mintegy 14-20 millió ember él kokainnal. A crack kokain a szakértők szerint a harmadik legkárosabb kábítószer, és használóinak 21 százaléka válik legalább egyszer függővé életében.

A dohány elsősorban függőséget okozó anyaga a nikotin

3. Nikotin

A dohány elsősorban függőséget okozó anyaga a nikotin. Amikor az ember rágyújt, a nikotin gyorsan felszívódik a tüdőben és az agyba jut. Nutt és csapata a nikotint tartja a harmadik legaddiktívabb anyagnak a világon. A felmérések szerint több mint egymilliárd ember dohányzik világszerte és a feltételezések szerint 2030-ra a cigaretta évi nyolcmillió ember életét követeli majd. A nikotin 25-40 százalékkal képes megemelni az agy jutalomközpontjában a dopamin szintjét.

Fájdalomcsillapítókra majdnem mindenkinek szüksége van alkalmilag vagy állandó jelleggel, azonban a gyógyszereknek a mellékhatásokon kívül is vannak veszélyeik, ugyanis függőséget okozhatnak. Részletek!

4. Barbiturátok

Az altatóként és a szorongás ellenszereként használt gyógyszerek az agy jelzésre használt vegyületeire hatnak, és képesek egyes agyi régiókat teljesen lezárni. Alacsony dózisban eufóriát okoznak, de könnyű őket halálosan túladagolni. A halál oka többnyire a légzés leállása. A barbiturátok receptre kapható gyógyszerek voltak és viszonylag könnyen hozzájuk lehetett jutni. Mára a népszerűségük a veszélyességük tudatosulása után visszaesett, más drogok váltották fel őket, de az elérhetőség és a kereslet miatt még mindig listás.

5. Alkohol

Noha a háromból csak 1,9 pontot kapott, az alkohol rendkívül sokféle hatást képes gyakorolni az agyra. Az állatokon végzet kísérletek során megállapították, hogy 40-360 százalékig képesek növelni a dopaminszintet. A szeszfogyasztó emberek mintegy 22 százaléka lesz legalább egyszer függő életében, és csak 2012-ben 3 millió ember haláláért volt felelős az alkohol. A legtöbb szakértő szerint (elsősorban az elterjedtsége miatt) világszerte az alkohol a legkártékonyabb kábítószer.

Forrás: theconversation.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra