Mi az a hidegterápia, és kinek jó?

Ficamok, rándulások, törések, zúzódások, égési sérülések, különböző bőrelváltozások vagy éppen foghúzás: a közös bennük, hogy hidegterápiával gyorsan és hatékonyan kezelhetők, professzionális vagy akár otthoni körülmények között is.

A hideg hőmérséklettel való gyógyítást összefoglaló néven krioterápiának nevezzük. A gyógyítási technika annyira nem új keletű, hogy már az ókori Egyiptomban is kezelték vele a különböző sérüléseket és gyulladásokat. A napjainkban is előszeretettel alkalmazott technikát gyakran használják sportsérüléseknél, de emellett különböző bőrelváltozások – például pikkelysömör –, krónikus ízületi-, érrendszeri- vagy csontgyulladások, gerincmegbetegedések, illetve ájulás vagy túlhevülés kezelésére is alkalmazható. Jó szolgálatot tehet továbbá foghúzást vagy napégést követően is.

sérülés, hidegterápia, fásli, rugalmas pólya
Ficamok, rándulások, törések, zúzódások esetén is nagyszerű megoldás a hidegterápia. Fotó: Getty Images

Hidegkamra és hidegszauna

A kezelés egyik formája a hidegkamra, amelynek lényege, hogy a páciens megadott ruhadarabokban – általában fürdőruhában, zokniban, cipőben, kesztyűben, fül- és szájvédőben – tartózkodik a -10 Celsius-fokos kamrában, amit lehűtenek először -60, majd -110 fokra. Ez, és a másik módszer, az úgynevezett krioszauna folyamatos orvosi kontroll alatt végezhető csak el. A krioszauna (hidegszauna) jóval elterjedtebb terápiás módszer. Ebben az esetben egy hőszigetelt, azonban felül nyitott tartályban helyezkedik el a páciens, miközben a testét nyakig -110 és -190 Celsius-fok közötti hőmérsékletű nitrogéngázba merítik.

Bár ezek a hőmérsékletek elsőre talán riasztónak hangzanak, a szervezetet egyáltalán nem viselik meg: néhány perces terápiát követően melegérzéssel és a fájdalmak jelentős csökkenésével reagál rá. Az ellenőrzött körülmények között fagyási sérülések semmi esetre sem jelentkezhetnek, ehelyett viszont megnő az ízületek mozgásterjedelme, javul a keringés és ellazulnak az izmok, de a gyulladásokra is kedvező hatással lesz. Ráadásul a krioterápia amellett, hogy gyorsítja a felépülést, még a bőröregedést is lelassítja.

A sportsérülések utóhatásai gyakran nem azonnal, hanem sokszor évekkel vagy akár évtizedekkel később jelentkeznek. Éppen ezért érdemes minél előbb pontosan felméretni csontjaink és izomzatunk állapotát, hogy már korai stádiumban a felszínre kerüljenek az esetleges eltérések.

Otthoni hidegterápia

Bár a hidegterápia a leggyakrabban az élsportolókkal kapcsolatban merül fel, azonban egyre többen használják a hétköznapokban is. Nem meglepő, hiszen a hidegterápiás eszközök ma már könnyen elérhetőek olyan formában, hogy az edzőtermeken kívül, az otthonunkban vagy akár a kirándulások során is alkalmazhatók legyenek. A patikában beszerezhetők hűtőtasakok, gélpárnák és hűsítő, rugalmas pólyák, ráadásul több változat használatához még fagyasztóra sincs szükség. Mivel kis helyet foglalnak, praktikusan magunkkal vihetjük például egy-egy nehezebb túrára vagy akár bölcsességfog-eltávolításra is. Segítségükkel gyorsan és hatékonyan enyhíthető a fájdalom.

A hűtőtasak azonnal képes kezelni a különböző ficamokat, rándulásokat, zúzódásokat és égési sérüléseket is: a néhány másodpercet igénylő aktiválása után – amelyhez nincs szükség mélyhűtésre, csak néhány gyors mozdulatra – a kívánt testrészre helyezhető, ahol a tasak fél órán keresztül képes kifejteni jótékony hatását. Szintén egyszeri használatra lettek kifejlesztve az enyhén kompressziós hatású, rugalmas pólyák is. A hűtő hatású folyadékkal nedvesített – esetenként mentolt, kámfort és parfümolajat tartalmazó – gyógyászati segédeszközök akár két órán keresztül képesek stabilan a helyükön maradva hűsíteni a fájó területet, és támogatni a sérülés mielőbbi gyógyulását.

A hűtőtasakkal és a pólyával szemben elérhetők olyan mélyhűtőben tárolható gélpárnák, amelyek többször felhasználhatók. Szintén jól alkalmazhatók akut izom- és ízületi gyulladásra, zúzódásokra, véraláfutásra és fogfájásra is, valamint bevethetők akár rovarcsípések vagy egyéb, duzzanattal járó problémák esetében. Ha pedig a hűtést közvetlenül a sérülést követően alkalmazzuk, nemcsak az izmok károsodása előzhető meg, hanem gyorsabban tudjuk folytatni a sportolást, vagy a hétköznapi tevékenységeinket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Napközben egyre inkább az ország északi, északnyugati felére korlátozódik az eső, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra