Hogyan mentik meg a koraszülötteket?

Néhány évtized alatt rengeteget javultak a koraszülött babák fejlődési, gyógyulási esélyei, ma már a legkisebbek is nagy eséllyel győzhetik le az előttük álló akadályokat. Megnéztük, milyen eszközök, milyen módszerek tették ezt lehetővé.

November 17-én volt a koraszülöttek világnapja, amely a vártnál korábban érkező babákra, az értük vívott küzdelemre és a családjukra hívja fel a figyelmet 2011 óta. Magyarországon minden tizedik baba a terhesség 37. hete előtt születik, és ez a tendencia világszerte megfigyelhető. Az ő gondozásuk és gyógyításuk, valamint ennek megközelítése alapvetően változott meg az elmúlt évtizedekben.

„Az átalakult szemlélet a gyakorlatban azt jelenti, hogy a beavatkozásokat minimalizáljuk, nyugodt környezetet és légkört próbálunk teremteni. Változás az is, hogy míg régebben a szülők csak látogatni tudták a koraszülöttet, addig ma már bevonjuk őket a gondozási feladatokba – mondja dr. Tory Vera csecsemő- és gyermekgyógyász, neonatológus, a Szent János Kórház osztályvezető főorvosa.

koraszülött baba, kismama
A koraszülöttek ellátásra hatalmas fejlődésen ment át az elmúlt évtizedekben. Fotó: Getty Images

Kincset ér a törődés

A nyugalom és a beavatkozások lehetőség szerinti visszaszorítása azért kulcskérdés, mert a terhesség 37-40. hete különösen fontos szakasz az idegrendszer fejlődésében. Ahhoz, hogy az egyes funkciók megfelelően, normál módon érhessenek, elengedhetetlen a környezettel való kapcsolat. A kicsik fejlődését a kellemes környezeti hatások, így a tapintás és a komfortos környezet elősegítik, ezzel szemben a fájdalmas, kellemetlen ingerek – ilyen például a vérvétel és a többi invazív kezelés, a hideg és a durva zajok – stresszhatást jelentenek.

Rengeteget számít akár már egy érintés is, a kenguruzás pedig egyenesen „csodaszernek” számít. Ezt a módszert 1979-ben kezdték el alkalmazni a koraszülött-ellátásában, azóta pedig elterjedt szerte a világon. Lényege, hogy a szülők közvetlenül a mellkasukra helyezik a babát, ily módon bőr-bőr kontaktusba kerülnek vele. A labilis hőháztartású, koraszülött babák így olyan környezetben lehetnek, ami fejlődésükhöz ideális, érezhetik a szívverést, az illatokat, az érintéseket.

„Az újszülötteket akár már akkor is lehet kenguruztatni, amikor még lélegeztetőgépen vannak, a kontaktus ilyen esetekben is segít. Rengeteget számít az énekhang is, ami érkezhet az édesanyától vagy felvételről az otthon maradt családtagoktól. Segíthet a Te hangodat ismerem perinatális zenei program is, amelynél egy gitárral állnak az inkubátor mellett, az édesanya pedig énekel, vagy egyszerűen csak áll és ráhangolódik a koraszülöttjére” – emeli ki a neonatológus. Ugyanilyen jelentőségű a szoptatás és a gondozás is.

Segítség mindenkinek

Az apukák és az anyukák koraszülött-ellátásba történő bevonása nekik is segítség, hiszen ők a baba korai érkezését az öröm mellett traumaként élik meg, olyan nehezen feldolgozható, kontrollálhatatlan eseménysorozatként, amire nincs semmi ráhatásuk, aminek nem látják a kimenetelét.

„Az extrém koraszülöttek esetében az első egy-két hónap pszichésen nagyon megterheli a szülőket, rengeteget számít, ha ki tudják venni a részüket a picik körüli teendőkből, ha kompetensek lehetnek. Ezáltal azt érezhetik, hogy ők is tettek gyerekük gyógyulásáért, ami sokat számít mind az anyaság megélésében, mind a későbbi kötődés kialakításában” – mondja dr. Tory Vera. Az, hogy a szülői közreműködés mennyire javítja a koraszülött állapotán, látszik a kicsik monitorizált paramétereiből, például a légzésszámból és a vér oxigéntelítettségéből. Az is érzékelhető, hogy a babák a szülők jelenlétében élénkebbé válnak, vagy éppen megnyugszanak.

Komoly csapatmunka

Történjen akármi miatt a koraszülés, a babák világra segítéséhez és ellátásához komoly teamre van szükség, amelynek a szülészeti aneszteziológus, a nőgyógyász és a szülésznő mellett tagja újszülött-ellátásában dolgozó neonatológus szakorvos és szakápoló is. Mivel a koraszülött babák szülei gyakran saját magukat vádolják a helyzetükért, ezért később szükség lehet az ő mentális segítésükre is.

Az orvosok és a gyógytornászok a kórházból való távozásuk után is követik a koraszülöttek mozgásfejlődését, a szülőknek megtanítják azokat a gyakorlatokat, amelyeket a kicsiknek otthon kell végezniük Ez a babák első életévében rengeteget számít, nem csak a mozgásfejlődést segíti, hanem szellemi fejlődést és a beszédfejlődést is. Féléves vagy egyéves korban a kicsiket pszichológus is megnézi, ő méri fel a szellemi funkciók fejlődését. Krónikus szervi megbetegedés, például valamilyen szív- vagy tüdőprobléma esetén az ellátásba bevonják az adott terület szakorvosát is, ilyenkor a kardiológusnak és a pulmonológusnak fontos szerepe van az utánkövetésben is. A 32. gesztációs hét előtt született koraszülöttek havonta egyszer térítésmentesen megkapják az RSV oltást is a járványos időszakban, rájuk ugyanis komoly veszélyt jelenthet ez a tüdőt is érintő fertőző betegség. Mellettük a szívbeteg és krónikus tüdőbeteg koraszülöttek is kapnak ilyen oltást.

A koraszülött babáknál fontos a rendszeres szemészeti vizsgálat is, amivel korán kiszűrhető az esetleges koraszülött retinopátia. Ez egy olyan szemészeti megbetegedés, ami azért alakul ki, mert a kicsik ideghártya-fejlődése nem tud normál módon befejeződni a magzati élet során (ez csak a tervezett időben történő születés előtt néhány héttel zárul le). Enyhébb esetben a probléma spontán is rendeződhez, külön beavatkozásra nincs szükség, de ha a helyzet súlyosabb, akkor gyógyszereres vagy lézeres kezelést végeznek az orvosok. Ezek a betegség okát ugyan nem gyógyítják, de a további szövődményeket ki tudják védeni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra