Mutatjuk, ezért félünk a sötétségtől

A félelem gyakori reakció a sötétségre, különösen a gyerekeknél. Tudósok nemrég rájöttek, milyen agyi mechanizmusok okozzák ezt.

Az agyunkban található amygdala felel az érzelmeink feldolgozásáért, valamint a félelemre adott válaszainkat is szabályozza. Egy új tanulmány arra világít rá, hogyan változik agyunk aktivitása ebben a mandula formájú kis részben attól függően, hogy fénynek vagy sötétségnek vagyunk-e kitéve.

Így uralkodik rajtunk a félelem Az mindenki számára világos, hogy a fajunk fennmaradásához szükségünk volt a félelemre, de hogyan kerülhetjük el, hogy olyan helyzetekben, amikor semmi szükségünk sincs rá, az érzelmi reflexünk elszabaduljon? Kattintson a részletekért!

Ez az agyi terület felelős a félelemért

A kutatók szerint a mérsékelt fényterhelés elnyomja az amygdala aktivitását, sőt úgy tűnik, a fény megerősíti a kapcsolatát agyunknak egy másik részével - azzal, amelyik a félelemérzetünk kontrolljáért felel. A vizsgálat során 23 önkéntes agyát "szkennelték", különböző intenzitású fénynek és sötétségnek kitéve őket. Az eredmények alapján a közepes fény a gyengébbnél nagyobb mértékben csökkenti az amygdala aktivitását. Ezek a hatások hozzájárulhatnak a fény hangulatjavító hatásaihoz, csökkentve a negatív, félelemmel kapcsolatos hatásokat, és fokozva a negatív érzelmek feldolgozását - írják a kutatók.

A félelem gyakori reakció a sötétségre. Fotó: Getty Images
Afélelemgyakori reakció a sötétségre. Fotó: Getty Images

A fény, a sötétség és az agyi aktivitás közötti kapcsolat jól ismert: a fény változásai segítenek eligazodni, hogy mikor kell aludnunk , hatással vannak az éberségünk szintjére és befolyásolhatják hangulatunkat is. Könnyen lehet, hogy a fénynek való kiszolgáltatottságunkat kontrollálva kezelhetjük a sötétséggel kapcsolatos fóbiáinkat is. Fényterápiás kezeléseket már széles körben alkalmaznak olyan esetekre, mint a depresszió, bár a tudósok nem teljesen értik, hogyan működnek ezek a terápiák.

Azt már tudjuk, hogy a kulcs az úgynevezett belső fotoszenzitív retina ganglion sejtekben rejlik, amelyek a fényt a szemből veszik fel és továbbítják az agy különböző részeire. A következő lépés az, hogy feltárják, hogyan lépnek ezek interakcióba az amygdalával.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +24 °C
Minimum: +9 °C

Túlnyomóan derült, száraz idő. A délkeleti, keleti szél több helyen megélénkül, a Dunántúlon helyenként meg is erősödik. Késő estére döntően 10 és 21 fok közé hűl le a levegő. Ma sem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra